Własna firma. Sposób na niezależność?

Własna firma. Sposób na niezależność?
Prowadzenie firmy to wyzwanie, ale zainteresowanych pozostaniem własnym szefem jest wielu. Wszystko dlatego, że otwarcie działalności gospodarczej to również sposób na niezależność zarówno czasową, jak i finansową.

By zostać przedsiębiorcą nie trzeba wiele. Uproszczenie procedury zakładania firmy spowodowało, że dziś każdy zainteresowany w ciągu jednego dnia może z osoby fizycznej stać się właścicielem przedsiębiorstwa. I choć założenie firmy nie jest większym problemem, zapomnieć nie można o konieczności posiadania planu jej prowadzenia. A to zagadnienie już bardziej skomplikowane.
Nie każdy początkujący przedsiębiorca ma świadomość, jak powinien prowadzić swoją działalność, by przynosiła ona konkretne zyski. Podstawą jest dobry plan. Taki pozwala przede wszystkim na dokładne określenie zadań i dążenie do ich realizacji. Bo choć prowadzenie działalności rzeczywiście wiąże się z możliwością uzyskania niezależności, nie można zapomnieć, że cel ten poprzedza wiele etapów. Te są związane np. z koniecznością pozyskania klientów czy biznesowych kontrahentów. Jeżeli przedsiębiorca będzie zmuszony zatrudnić pracowników, to posiadanie tylko rzetelnych i pracowitych w zespole sprawi, że faktycznie będzie on mógł zostawić ich w firmie i nie obawiać się o wyniki pracy.


Wytycz cele, do których będziesz dążyć

By firma przynosiła zyski, a przedsiębiorca mógł powiedzieć, że uzyskał stabilną sytuację zarówno na rynku, jak i w finansach, niezbędne jest wyznaczenie celów. Te wiążą się z rozwojem. Przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że tylko nieustanny rozwój przedsiębiorstwa pozwoli mu na osiąganie coraz lepszych wyników finansowych i jednocześnie sprawi, że firma zyska ugruntowaną pozycję na rynku. Ta powinna spowodować, że nie będzie on musiał martwić się o pozyskiwanie klientów – tych do podjęcia współpracy nie powinna już zachęcać reklama lecz renoma przedsiębiorstwa.

Wytyczenie celów i dążenie do nich wiąże się z uzyskaniem niezależności nie tylko na płaszczyźnie finansowej. Przedsiębiorca, który będzie nieustannie rozwijał swoją firmą może liczyć na to, że będzie ona sprawnie funkcjonowała nawet wówczas, gdy będzie on poświęcał jej znacznie mniej czasu, bo np. zaangażuje się w inny projekt.


Skup się na jakości

Niezależnie od tego, w jakiej branży firma działa, ważne jest to, by przedsiębiorca skupił się na jakości oferowanych produktów czy usług. Ważna jest również profesjonalna obsługa. Dlaczego? Schodzenie z ceny z pewnością ma sens wówczas, gdy przedsiębiorca dopiero rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej. W późniejszym okresie konkurowanie wyłącznie ceną może okazać się zgubne. Jeżeli firma będzie oferować coraz tańsze produkty czy usługi, to jej działalność będzie miała sens tylko wówczas, gdy wciąż będzie wzrasta liczba klientów. A o tych, jak wiadomo, trudno.

Skupienie się na jakości jest znacznie lepszym rozwiązaniem, bo przedsiębiorca może zaoferować więcej niż cenę. Pojęcie „jakość” odnosi się przy tym nie tylko do jakości oferowanego produktu czy usługi, lecz także do sposobu obsługi klienta. W przypadku usług istotna jest np. obsługa posprzedażowa. Jeżeli będzie na wysokim poziomie, to przedsiębiorca może śmiało konkurować z firmami mającymi znacznie dłuższy staż w branży.


Nawiązuj szerokie kontakty

Prowadzenie firmy to nieustanne nawiązywanie kontaktów. Choć firma musi liczyć się z kosztami, nie powinna ich ciąć tam, gdzie nie jest to potrzebne. Przykładem może być nawiązanie współpracy z profesjonalistami i to od pierwszego dnia prowadzenia przedsiębiorstwa. Mowa m.in. o firmie windykacyjnej, która zajmie się dłużnikami czy biurze rachunkowym. To drugie zadba o prawidłowe rozliczenia z urzędami.

Postawienie na współpracę z profesjonalistami to doskonałe rozwiązanie, które procentuje na wielu płaszczyznach. Przedsiębiorca nie musi obawiać się np. o brak czasu, nie musi również sam pilnować wielu formalności – może skupić się na prowadzeniu swoich interesów. To oznacza, że może dążyć do celów, jakie sobie wyznaczył i to bez rozpraszania się.

Oceń ten wpis
Własna firma. Sposób na niezależność?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Farna Janik
2019-12-11, 10:31
Wszyscy co odnieśli sukces się z tym zgodzą. Czasami trzeba spróbować np. na prefeyrencyjnych zasadach rozpocząć działalność lub pozyskać na nią środki finansowe z wielu funduszy.
Piotr
2019-05-25, 14:56
Każdy marzy o własnej firmie. Pragnie być niezależny i aby firma przynosiła zyski. Należy najpierw wyznaczyć sobie cele, mieć dobry pomysł na firmę... Można tez skorzystać z pomocy ze specjalistów.
nos
2019-05-03, 14:00
Jeżeli jakiś pomysł zaskoczy to jest to dobra rzecz. Inaczej powiedzą ci co na tym wiele stracą i mają potem problemy z wróceniem do pracy na etacie w jakiejś firmie.
Anna Kolasińśka
2019-04-19, 08:42
Wszystko jest łatwe w teorii. Trzeba jednak mieć bardzo dobry pomysł lub być konkurencyjnym w danej branży i jak firma dobrze zarabia to jest to bardzo fajna sytuacja.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.