!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Skończyłeś studia? Pomyśl o własnej firmie!

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

7 komentarzy

Skończyłeś studia? Pomyśl o własnej firmie!
Absolwenci uczelni i szkół wyższych są nie tylko doskonale wykształceni, lecz także ambitni. Jeżeli nie mogą przez dłuższy czas znaleźć pracy, często pojawia się pytanie o własną firmę. Czy warto zaangażować siły, by taką założyć?

 Osoby kończące studia najczęściej mają problem z szybkim znalezieniem zatrudnienia. Jeżeli urząd pracy nie jest w stanie zaproponować im zajęcia oraz nie mogą oni samodzielnie znaleźć posady, to pojawia się pytanie o sensowność założenia firmy. Prowadzenie takiej, dla absolwenta, może być wyzwaniem, ale może on też całkiem sporo się nauczyć.

Z myślą o absolwentach chcących założyć własną działalność gospodarczą prowadzonych jest wiele programów. Część z nich polega na pomocy przy formalnościach, część zaś na finansowym wsparciu. Ważne jednak, że każdy zainteresowany ma możliwość otrzymania stosownej pomocy, dzięki której może wystartować z własnym pomysłem i samodzielnie stworzyć sobie miejsce pracy.

Pomoc dla przedsiębiorczych, czyli niższe składki

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą liczyć m.in. na niższe składki, jakie należy odprowadzać do ZUS. Preferencyjne składki zostały bowiem przewidziane przez ustawodawcę w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Osoby dopiero rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej niższe składki mogą oprowadzać aż przez 24 miesiące.

Absolwenci, jako osoby, które wcześniej nie prowadziły działalności gospodarczej, nie będą należeć do grupy osób wykluczonych z możliwości opłacania niższych składek. Takie ograniczenie dotyczy jednak m.in. tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed założeniem kolejnej firmy.

Kompleksowe wsparcie w inkubatorach akademickich

Choć niższe składki mogą skusić część absolwentów, nie każdy z nich musi czuć się na siłach, by od razu zakładać firmę. Z tego względu osoby kończące studia powinny zainteresować się działalnością inkubatorów akademickich. Działając w ich ramach można prowadzić firmę, nie ponosząc przy tym zbyt dotkliwych kosztów. To rozwiązanie jest o tyle korzystne, że młody przedsiębiorca może liczyć na kompleksowe wsparcie i pomoc np. w zakresie księgowości.

W inkubatorach akademickich działają różnorodne firmy. To również one, w zależności od profilu prowadzonej działalności, mogą być pierwszymi klientami początkującego przedsiębiorcy. By działać w ramach wybranego inkubatora akademickiego, osoba zainteresowana musi pamiętać o konieczności uiszczania opłaty w wysokości 250 zł netto. Jest to jednak jedyny koszt miesięczny, z jakim należy się liczyć – przedsiębiorca nie płaci dodatkowo np. za obsługę prawną czy księgowość.

A może dotacja?

Absolwent, który zdecydował się zarejestrować w urzędzie pracy powinien pamiętać, że może ubiegać się o dofinansowanie firmy w postaci bezzwrotnej pomocy finansowej. Takie rozwiązanie jest korzystne, gdyż korzystając z niego przedsiębiorca nie potrzebuje kapitału niezbędnego do nabycia np. sprzętu, maszyn czy oprogramowania. Należy jednak pamiętać, że otrzymując dofinansowanie, trzeba będzie się z niego rozliczyć.

Dotacja na własną firmę wiąże się z koniecznością prowadzenia jej przez określony czas. Jeżeli przedsiębiorca zrezygnuje wcześniej, bardzo prawdopodobne, że będzie musiał oddać przyznane środki. Z tego też względu bardzo dokładnie należy przemyśleć sięgnięcie po dotację z urzędu pracy – warto mieć świadomość konieczności jej zwrotu, jeżeli okaże się, że nie wszystkie warunki po otrzymaniu pomocy zostały spełnione.

Podziel się

7 komentarzy

Edek

Edek

Wszystko jak się ma 20 lat czy niewiele więcej łatwo wygląda. Trzeba pomyśleć dobrze czy zdecydować się na taki ruch.
Damianek

Damianek

Myśląc o pomysłach biznesowych offline lub online, pamiętaj, że rozpoczęcie jakiejkolwiek firmy jest wystarczająco trudne lecz są też tu pewne korzyści.
Omnibus

Omnibus

Sporo ludzi już na studiach w wielu branżach posiada wiedzę i umiejętności oraz klientów. Dlatego często dobrym rozwiązaniem jest od razu działanie na włąsną rękę.
Libia

Libia

Skończyłeś studia? Pomyśl o własnej firmie! Nie czytam artykułu ale powiem, pomyśleć zawsze można tylko pod warunkiem że dostanie się bezzwrotną dotację do wykorzystania na ten cel.
Jamajka

Jamajka

Sporo młodych ludzi już potrafi samemu w trakcie studiowania zrobić swoją firmę i na tym zyskać, że po studiach tylko umacnia swoją pozycję na rynku. To jest pozytywne.
Adam P.

Adam P.

Wielu młodych zakłada firmy jeszcze nawet na studiach. Z pewnością wielu energicznych młodych ludzi sukces może osiągnąć dość szybko. To jest zawsze dobre by się nad tym zastanowić.
Paweł Skraba

Paweł Skraba

Fajnie by było mieć po studiach zaraz własną firmę. To jednak sprawa dla ambitnych i przedsiębiorczych ludzi z pomysłem. Jednak widać, że takie osoby się znajdują.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.