Wynajmij biurko albo pięć. Dlaczego coworking jest coraz popularniejszy?

Wynajmij biurko albo pięć. Dlaczego coworking jest coraz popularniejszy?
Idea coworkingu, jak sama nazwa wskazuje, nie zrodziła się w Polsce, ale i tu została doceniona przez wielu. Jakie są główne powody, dla których coraz więcej osób interesuje się takim rozwiązaniem? Co warto wiedzieć o coworkingu?

Coworking można tłumaczyć jako wspólną pracę dwóch lub więcej osób. Istotne jest przy tym to, że nie pracują one nad wspólnym projektem, ale swoje zadania realizują w tym samym pomieszczeniu. Jednocześnie biuro znajduje się w dobrej lokalizacji, najczęściej w centrum miasta. Taka lokalizacja ułatwia dojazd wszystkim zainteresowanym, którzy nie chcą pracować w zaciszu własnego mieszkania.
Współcześnie coworkingiem nie interesują się wyłącznie freelancerzy lub osoby, które zrezygnowały z pracy w biurze na rzecz pracy w domu. Coraz częściej wynajmem powierzchni coworkingowych są zainteresowani sami pracodawcy. Takie rozwiązanie pozwala im zaoszczędzić środki, które należałoby przeznaczyć na wynajem przestrzeni biurowej (całego biura). Już dziś w największych miastach w Polsce można znaleźć pracodawców, którzy stawiają na pracę w przestrzeni coworkingowej. Oni też, z myślą o swoich pracownikach, najczęściej wynajmują więcej niż jedno biurko.


Coworking to same zalety!

O zaletach coworkingu można mówić zarówno w kontekście pracowników, jak i pracodawców. Ci pierwsi mają możliwość wymieniać się kontaktami z osobami, które, tak jak oni, zdecydowali się pracować w domu. W ten sposób najłatwiej budować własną sieć kontaktów. Te, jak wiadomo, mogą przydać się później – wówczas, gdy pracownik będzie poszukiwał np. dodatkowego zatrudnienia czy chciał zmienić szefa.

Poza tym, że coworking to sporo zalet z punktu widzenia pracowników, nie można zapomnieć, że korzystają również pracodawcy. Ci drudzy, jak wspomniano, mogą przede wszystkim zaoszczędzić na kosztach wynajmu pomieszczeń biurowych. Jest to szczególnie ważne, jeżeli przedsiębiorca stawia na optymalizację kosztów. W takim przypadku wystarczy, że porozmawia on z pracownikami o zaletach telepracy i ustali warunki jej wykonywania.

To Cię powinno też zainteresować: Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty


Praca w kreatywnym miejscu

Zdecydowana większość biur coworkingowych znajduje się w atrakcyjnych lokalizacjach. Ale nie tylko lokalizacja jest istotna. Z punktu widzenia osób zainteresowanych pracą w takim miejscu istotne jest też to, że większość takich biur jest doskonale urządzona. Zdecydowana większość biur coworkingowych w największych miastach Polski jest zaprojektowana i wykonana w taki sposób, by sprzyjać kreatywności osób wynajmujących biurka.

Jak zatem urządzone są biura coworkingowe? Nie brakuje takich, w których biurka znajdują się pod… palmami. Nie brakuje również takich, w których znajdują się… leżaki. A wszystko to po to, by osoby zainteresowane mogły wykonywać swoją pracę w kreatywnym miejscu, w którym warunki sprzyjają wykonywaniu pracy zawodowej.


Bo lepiej wyjść z domu

Wynajęcie biura w mieście jest szczególnie istotne dla osób wykonujących pracę w domu. Podkreśla to wielu specjalistów, wskazując, że wykonywanie zawodowych obowiązków w domowym zaciszu, choć jest kuszące, na dłużą metę może spowodować zaburzenie między życiem prywatnym a zawodowym. Wówczas też dochodzi do sytuacji, że pracownik faktycznie wykonuje pracę przez cały dzień, bo nie potrafi zwiększyć swojej efektywności w ciągu godzin pracy. Brak przełożonych sprzyja temu, że pracownik faktycznie nie wykonuje swoich obowiązków wówczas, gdy powinien.

Eksperci zajmujący się zagadnieniem pracy zawodowej wskazują, że coworking jest istotny nie tylko z uwagi na finanse, lecz także z uwagi na rozwój więzi społecznych. W biurach, w których można wynająć biurko, bez większego problemu można również poznać nowych ludzi i to z innych branż. A to kolejny powód, dla którego wyjście z domu i wynajęcie biura w jednej z przestrzeni coworkingowych jest opłacalne i przynosi konkretne korzyści.

Oceń ten wpis
Wynajmij biurko albo pięć. Dlaczego coworking jest coraz popularniejszy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Monster
2019-12-11, 10:33
Sporo jest teraz możliwości usług outsourcingowych co pozwala mniejszym graczom i innym oszczędzać koszty a często w ogóle dając możliwość działania w konkretnych branżach. To dobra opcja jest.
Robert DA
2019-05-25, 15:02
Wynajmij biurko albo pięć. Dlaczego coworking jest coraz popularniejszy? Coworking to fajny biznes. Jest to doskonała alternatywa dla pracy w domu czy kawiarni. Oferta coworkingu przeznaczona jest dla freelancerów.
Rumcyk
2019-05-03, 14:02
Z pewnościa jest to tańsze rozwiązanie gdy firma nie ma pieniędzy na pracę w wynajętym budynku oraz działalność w własnym mieszkaniu jest nieodpowiednia.
Rafał Ćwiąkała
2019-04-19, 08:37
W ostatnich latach przed kryzysem menedżerowie zaczęli aktywnie korzystać z outsourcingu księgowego, oceniając to narzędzie jako naprawdę skuteczne i zdolne do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.