Trzy pokolenia na rynku pracy. Kogo zatrudnić?

Trzy pokolenia na rynku pracy. Kogo zatrudnić?
Poszukiwanie pracownika idealnego może zająć miesiące. Wszystko dlatego, że aktualnie na rynku pracy zawodowo spełniają się aż trzy pokolenia. Każde z nich ma inne priorytety i w inny sposób podchodzi do pracy. Co warto wiedzieć o poszczególnych pokoleniach?

Baby Boomers, X i Y – to trzy pokolenia, które aktualnie są obecne na rynku pracy. O ile terminem „Baby Boomers” określa się osoby urodzone między 1946 a 1964 r., o tyle pokolenie X obejmuje osoby urodzone przed 1982 r., a pokolenie Y stanowią osoby urodzone w latach 1980-2000. Różni je wszystko – podejście do pracy, wykształcenie, doświadczenie czy wymagania wobec pracodawców, łączy zaś tylko to, że muszą porozumieć się wzajemnie w życiu zawodowym.

Większość pracodawców poszukujących pracownika do pracy nie zastanawia się, które pokolenie reprezentują poszczególni kandydaci, którzy zgłosili chęć objęcia wolnej posady. Z punktu widzenia właściciela dynamicznie rozwijającej się firmy najważniejsze jest doświadczenie potencjalnego podwładnego. Ponieważ jednak stosunek do pracy pracowników z poszczególnych pokoleń znacząco się różni, warto sprawie przyjrzeć się nie tylko przez pryzmat informacji, jakie kandydat zawarł w dokumentach aplikacyjnych.


Baby Boomers, czyli pracownik lojalny

Pracownicy z pokolenia Baby Boomers to przede wszystkim lojalni i oddani pracownicy po 50. roku życia. Ich głównym atutem jest przywiązanie do pracodawcy i fakt, że rzetelnie wypełniają swoje obowiązki niezależnie od tego, czy ich praca im się podoba, czy też nie. Pokolenie Baby Boomers to również ludzie, którzy niejedno widzieli i – mimo stereotypu – potrafią dostosować się do zmian, jakie zachodzą na rynku pracy. Często są też niedoceniani przez pracodawców i – z uwagi na wiek – pomijani m.in. przy szkoleniach podnoszących kwalifikacje czy awansach.

Jakie wady mają pracownicy z pokolenia Baby Boomers? Z całą pewnością są na bakier z nowoczesną technologią, ale większość z nich chętnie i szybko nadrabia te braki. Zatrudnienie takie pracownika jest dla pracodawcy korzystne, bo może on mieć pewność, że zyska lojalnego i pracowitego podwładnego.


Pokolenie X – pracownik, który nie boi się nadgodzin

Jakimi słowami można scharakteryzować pokolenie X? W Polsce są to osoby, które doskonale pamiętają przeobrażenia polityczne, społeczne i gospodarcze. Być może właśnie dlatego są lojalni wobec pracodawców, mają mniejsze wymagania płacowe i nie boją się pracy nawet po godzinach. Atutem pokolenia X jest również to, że dość dobrze orientuje się ono w nowoczesnych technologiach. Dziś znaczący odsetek pracowników z tego pokolenia zajmuje stanowiska kierownicze.

Kiedy pomyśleć o zatrudnieniu pracownika z pokolenia X? Ponieważ to pracownicy lojalni i rzetelnie wypełniający swoje obowiązki, z całą pewnością można im powierzyć pracę na stanowisku, na którym trzeba wykazać się odpowiedzialnością. Z punktu widzenia pracodawców ważne może być również to, że pracownicy urodzeniu przed 1982 r. szybko dostosowują się do miejsca, w którym przebywają, a wpasowanie się w schemat czy wypełnianie określonej roli nie jest dla nich większym problemem.


Pracownik z pokolenia Y zna swoją wartość

Określenie „pokolenie Y” po raz pierwszy zostało użyte w artykule, który ukazał się w amerykańskim czasopiśmie AD Age. Pracownicy z tego pokolenia bywają często niesprawiedliwie nazywani narcyzami czy leniami. Wszystko dlatego, że nie wahają się oni zmienić miejsca zatrudnienia z dnia na dzień, nie boją się też wyjazdów za granicę, są otwarci na zamiany. Ich zaletą jest też doskonałe poruszanie się w świecie nowoczesnych technologii. Warto przy tym podkreślić, że praca nie jest dla nich wszystkim i najczęściej dbają o zachowanie work-life balance.

Pokolenie Y najczęściej zestawiane jest z dwoma wcześniejszymi, które zostały omówione wyżej. Pracodawca, który poszukuje przebojowych i nastawionych na wyzwania pracowników z całą pewnością powinien pokusić się o ich poszukiwanie właśnie wśród przedstawicieli tego pokolenia.

Oceń ten wpis
Trzy pokolenia na rynku pracy. Kogo zatrudnić?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zeon
2020-01-12, 22:00
Ja zatrudniam zawsze osoby, które nadają się na konkretne stanowisko. Nie interesują mnie tzw. pokolenia....
Bogdan
2019-12-11, 12:58
Z tego ciekawego, ale dla mnie trudnego artykułu wiem, że Baby Boomers, X i Y – to trzy pokolenia, które aktualnie są obecne na rynku pracy. Baby Boomers, czyli pracownik lojalny, pracownik z pokolenia Y zna swoją wartość, pokolenie X – pracownik, który nie boi się nadgodzin. Fajną charakterystykę zrobiliście w tym artykule.
gość Zo
2019-05-20, 11:20
Ciekawy artykuł. Ja bym zatrudnił z każdego pokolenia- zgadzam się z tym co pisze MUCHOMOR. Baby Boomers, X i Y – to trzy pokolenia - kto do nich należy- fajnie ujęte w tym artykule.
Muchomor
2019-05-08, 12:28
Najlepiej mieć zatrudnionych pracowników z każdego pokolenia i dbać o relacje między nimi by to wszystko z czasem postępowało naturalnie, niczym ewolucja ;)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.