Mobbing- wstydliwy problem pracowników

Mobbing- wstydliwy problem pracowników
Pojęcie mobbingu nie jest nowe – funkcjonuje w prawie pracy od kilku lat. Terminem tym określa się poniżanie pracowników czy zastraszanie ich. Niestety nie wszyscy zatrudnieni, których mobbing dotyczy, mówią o tym problemie głośno.

 Z raportu przygotowanego przez Eurofound wynika, że tylko 4 osoby na 100 przyznaje się do tego, że w miejscu pracy byli źle traktowani, a mobbing był powszechnie stosowany przez współpracowników lub przełożonych. Takie statystyki nie napawają optymizmem i pokazują, że skala problemu może być bardzo duża. Mimo jednak tego, niewiele osób decyduje się na walkę o swoje dobre imię. U podłoża godzenia się przez pracownika na poniżanie czy seksualne wykorzystywanie w godzinach pracy leży wiele przyczyn.

Choć mobbing nie jest pojęciem nowym w polskim prawie pracy, trzeba pamiętać, że może przybierać różne formy.Myli się ten, kto uważa, że to wyłącznie jawna agresja. Znacznie częściej osoby, które doznały mobbingu mówią o manipulacji psychicznej i psychicznym znęcaniu się w godzinach pracy. To przejawiać może się m.in. przez pomijanie zatrudnionego przy projektach lub niesprecyzowanie jego obowiązków, przez co nie wie on, czym powinien się zająć i czuje się zdezorientowany. W drugim przypadku mobbing znacznie trudniej udowodnić, ale nie jest to niemożliwe. Każdy pracownik powinien mieć świadomość tego, w jaki sposób dochodzić swoich praw.

Dlaczego pracownicy boją się mówić o mobbingu?

Powodów, dla których pracownicy boją się mówić o mobbingu jest wiele. Poza utratą pracy, nie można zapomnieć o obawie, że pracodawca lub bezpośredni przełożony będzie mścił się na osobie, która zdecydowała się dochodzić swoich praw. Nierzadko pojawia się też poczucie wtedy – pracownik obwinia się za zaistniałą sytuację, choć faktycznie jest ofiarą.

Pracownicy decydujący się na walkę o swoje dobre imię i chcący dochodzić sprawiedliwości na drodze sądowej, muszą też pamiętać o konieczności zapewnienia sobie dowodów, mogących poprzeć ich słowa. Trzeba pamiętać, że współpracownicy nie zawsze są skłonni pomóc, obawiając się również np. utraty pracy, a w praktyce oznaczać to może, że osoba próbująca dojść swoich praw może bać się ośmieszenia.

Od czego zacząć?

Pracownik, który padł ofiarą mobbingu powinien szukać specjalistycznej pomocy. Dobrym krokiem może być wizyta np. u psychologa, który pomoże w odbudowaniu pewności siebie. Z całą pewnością nie warto problemu zagłuszać czy czuć się odpowiedzialnym za wywołaną sytuację. Takie rozwiązanie jest najmniej korzystne z punktu widzenia pracownika.

Choć na niewiele może się to zdać, pracownik powinien porozmawiać ze swoim przełożonym, jeżeli mobbing w stosunku do niego stosują współpracownicy. Takie działanie będzie przemawiało na jego korzyść – próbował informować przełożonych o tym, co dzieje się w zakładzie pracy. Przełożony lub pracodawca nie powinni przy tym lekceważyć takich sygnałów.

Mobbingw firmie to negatywne skutki dla pracodawcy

Pracodawcy mają obowiązek przeciwdziałać mobbingowi w swoich zakładach pracy. Z punktu widzenia każdego szefa takie rozwiązanie pozwala nie tylko uniknąć sprawy w sądzie, lecz także kosztów. Pracownik doświadczający poniżania czy zastraszania jest nie tylko mniej wydajny, lecz także częściej choruje i częściej korzysta ze zwolnień lekarskich.

Z punktu widzenia pracodawców firmy, które nie przeciwdziałają mobbingowi, mają znacznie niższe notowania wśród pracowników. Poza negatywnymi opiniami, mogą one mieć olbrzymi problem ze znalezieniem osób chętnych do pracy. Również większa rotacja to duży problem. Dlaczego? Gdyż konieczne jest ciągłe oddelegowywanie pracowników, by nauczyli tych, którzy dopiero rozpoczynają pracę. A to możepowodować dezorganizację.

Oceń ten wpis
Mobbing- wstydliwy problem pracowników
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

August
2019-12-15, 16:29
Wiele bardzo różnych sytuacji powoduje, że jest to kłopotliwa sytuacja. Różne przecież formy to może przyjmować.
Tamara95
2019-12-03, 10:21
Ja wiem, że czasem praca to wszystko i każdy chce ją mieć niż na odwrót, ale błagam dziewczyny i nie tylko- trzeba z takimi negatywnymi sytuacji się rozprawiać w zarodku, zanim będzie jeszcze gorzej. Prawo jest po naszej stronie.
Tadeusz
2019-05-30, 10:38
Mobbing- wstydliwy problem pracowników. Wiadomo, boją się o swoją pracę. Milczą a potem psychicznie chorują. Nie dać się upokarzać, zastraszać. Zgłosić powinno się sprawę pracodawcy. Starać się mieć jakiś dowód. Można sprawę do sądu podać. Nie milczeć, bo nie wytrzymacie długo mobbingu.
Levis
2019-05-13, 12:47
Eksperci podkreślają, że im dłużej trwa prześladowanie ze strony pracodawcy lub pracownika, zazwyczaj konsekwencje psychologiczne i fizyczne pojawiają się coraz częściej.
Renia
2019-05-08, 14:47
Dyskryminacja to działanie, które w inny sposób (mniej korzystne) kształtuje lub może kształtować sytuację pewnych grup pracowników lub ich przyczyn całkowicie poza istotą, pozbawione związku z pracą.
Rekinek
2019-05-02, 09:35
Zawsze też musisz pokazywać, że osoba, która cię nękała, chciała sprawić, że poczujesz się w pewien sposób, lub że czułeś się tak, mimo że nie był to ich zamiar. Nazywa się to „celem lub skutkiem”.
Sergiusz
2019-04-18, 16:56
Wielu spotkało się z listą pewnych warunków dopuszczenia do pracy, na przykład limitu wieku lub płci. Ale jeśli takie warunki wciąż można wytłumaczyć charakterem pracy, to jak wyjaśnić obecność świadectwa o braku ciąży lub umowy o zakazie posiadania dzieci przez pewien okres?
Maksymilian Dorociński
2019-04-16, 09:46
Nierównomierne obciążenie pracą poszczególnych specjalistów w zespole jest pełne irytacji zarówno ze strony pracowników przeciążonych, jak i niedociążonych, zwłaszcza jeśli obciążenie pracą związane jest z systemem wynagrodzeń i premii.
Urszula
2019-04-09, 17:02
Niestety jak zaistnieje sytuacja trzeba wiedzieć jak i gdzie szukać pomocy. Dobrze, że coraz więcej się na ten temat pisze bo wiele ludzi ma małą wiedzę na ten temat.
Irka31
2019-04-01, 10:15
Aby nie dopuścić do sytuacji, że się lata po psychologach trzeba od razu zacząć działać. Najlepiej skonsultować sie z kimś kto konkretnie nam podpowie jak reagować.
Dudek
2019-03-29, 11:39
Każdy pracownik powinien na szkoleniu o tym wiedzieć. W wielu firmach jednak są układy i ciężko w realu zrealizować to jak należy. Tym niemniej zawsze warto walczyć o swoje.
Zablokowano
2018-09-27, 21:27
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.