Mobbing i dyskryminacja

Mobbing w Pracy: Jak Zapobiegać Upokarzaniu Pracowników

14 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 28 głosów

28 głosów

13 komentarzy
Mobbing w Pracy: Jak Zapobiegać Upokarzaniu Pracowników
Poznaj strategie na wykrywanie i zapobieganie mobbingowi w miejscu pracy. Dowiedz się, jak złe traktowanie wpływa na pracowników i firmę.

Z raportu przygotowanego przez Eurofound wynika, że tylko 4 osoby na 100 przyznaje się do tego, że w miejscu pracy byli źle traktowani, a mobbing był powszechnie stosowany przez współpracowników lub przełożonych. Takie statystyki nie napawają optymizmem i pokazują, że skala problemu może być bardzo duża. Mimo jednak tego, niewiele osób decyduje się na walkę o swoje dobre imię. U podłoża godzenia się przez pracownika na poniżanie czy seksualne wykorzystywanie w godzinach pracy leży wiele przyczyn.

Choć mobbing nie jest pojęciem nowym w polskim prawie pracy, trzeba pamiętać, że może przybierać różne formy. Myli się ten, kto uważa, że to wyłącznie jawna agresja. Znacznie częściej osoby, które doznały mobbingu mówią o manipulacji psychicznej i psychicznym znęcaniu się w godzinach pracy. To przejawiać może się m.in. przez pomijanie zatrudnionego przy projektach lub niesprecyzowanie jego obowiązków, przez co nie wie on, czym powinien się zająć i czuje się zdezorientowany. W drugim przypadku mobbing znacznie trudniej udowodnić, ale nie jest to niemożliwe. Każdy pracownik powinien mieć świadomość tego, w jaki sposób dochodzić swoich praw.

Poniżanie w pracy

Poniżanie w pracy nie jest tylko problemem pracownika, ale również firm i ich zarządzających. Długotrwałe nękanie pracownika może prowadzić do poważnych konsekwencji nie tylko dla ofiary, ale także dla całego zespołu. Zrozumienie, czym jest mobbing w pracy i jakie ma ono konsekwencje, jest kluczowe dla utrzymania zdrowego środowiska pracy i zapobiegania przemoc psychiczna w pracy.

Upokarzanie i mobbing w pracy mogą mieć poważne konsekwencje zarówno dla pracownika, jak i dla firmy; pracodawcy muszą zrozumieć i działać szybko, aby zapewnić zdrowe środowisko pracy.

Stosowanie mobbingu

Szukasz pracy?

Praca przy drzewkach ozdobnych w Holandii!

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

  • Łódź
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

  • Szczecin
Dodana

Pracownik magazynowy

Timing Sp. z o.o.

  • Opole
Dodana

Pracownik sali zabaw

TMJ Beata Zajic

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Stosowanie mobbingu w miejscu pracy jest niestety powszechnym zjawiskiem, które może wpłynąć na produktywność i zdrowie pracownika jako ofiara mobbingu. Złe traktowanie i uporczywe nękanie mogą prowadzić do spadku zaangażowania, wydajności oraz ogólnego zadowolenia z pracy. Pracodawcy muszą być świadomi tych zagrożeń i działać szybko, aby zapobiec takim sytuacjom.

Pracownik doświadczający mobbingu

Pracownik doświadczający mobbingu nie tylko cierpi emocjonalnie i fizycznie, ale także może stać się mniej produktywny i zaangażowany. Dlatego istotne jest, że pracodawca zrozumie objawy i skutki mobbingu, aby mógł szybko reagować i zapobiegać dalszemu nękaniu. Odpowiednie szkolenia i wsparcie mogą pomóc w zapobieganiu takim problemom w przyszłości.

Typ Mobbingu Skutki dla Pracownika Skutki dla Firmy Zapobieganie
Upokarzanie w pracy Stres, obniżona wydajność Spadek produktywności, rotacja Szkolenia, wsparcie
Stosowanie mobbingu Zdrowie psychiczne, brak zaangażowania Negatywne opinie, trudności w zatrudnieniu Świadomość, szybka reakcja
Pracownik jako ofiara mobbingu Fizyczne i emocjonalne cierpienie Większa absencja, koszty sądowe Monitorowanie, wsparcie

Dlaczego pracownicy boją się mówić o mobbingu?

Powodów, dla których pracownicy boją się mówić o mobbingu jest wiele. Poza utratą pracy, nie można zapomnieć o obawie, że pracodawca lub bezpośredni przełożony będzie mścił się na osobie, która zdecydowała się dochodzić swoich praw. Nierzadko pojawia się też poczucie wtedy – pracownik obwinia się za zaistniałą sytuację, choć faktycznie jest ofiarą.

Pracownicy decydujący się na walkę o swoje dobre imię i chcący dochodzić sprawiedliwości na drodze sądowej, muszą też pamiętać o konieczności zapewnienia sobie dowodów, mogących poprzeć ich słowa. Trzeba pamiętać, że współpracownicy nie zawsze są skłonni pomóc, obawiając się również np. utraty pracy, a w praktyce oznaczać to może, że osoba próbująca dojść swoich praw może bać się ośmieszenia.

Od czego zacząć?

Pracownik, który padł ofiarą mobbingu powinien szukać specjalistycznej pomocy. Dobrym krokiem może być wizyta np. u psychologa, który pomoże w odbudowaniu pewności siebie. Z całą pewnością nie warto problemu zagłuszać czy czuć się odpowiedzialnym za wywołaną sytuację. Takie rozwiązanie jest najmniej korzystne z punktu widzenia pracownika.

Choć na niewiele może się to zdać, pracownik powinien porozmawiać ze swoim przełożonym, jeżeli mobbing w stosunku do niego stosują współpracownicy. Takie działanie będzie przemawiało na jego korzyść – próbował informować przełożonych o tym, co dzieje się w zakładzie pracy. Przełożony lub pracodawca nie powinni przy tym lekceważyć takich sygnałów.

Mobbing w firmie to negatywne skutki dla pracodawcy

Pracodawcy mają obowiązek przeciwdziałać mobbingowi w swoich zakładach pracy. Z punktu widzenia każdego szefa takie rozwiązanie pozwala nie tylko uniknąć sprawy w sądzie, lecz także kosztów. Pracownik doświadczający poniżania czy zastraszania jest nie tylko mniej wydajny, lecz także częściej choruje i częściej korzysta ze zwolnień lekarskich.

Z punktu widzenia pracodawców firmy, które nie przeciwdziałają mobbingowi, mają znacznie niższe notowania wśród pracowników. Poza negatywnymi opiniami, mogą one mieć olbrzymi problem ze znalezieniem osób chętnych do pracy. Również większa rotacja to duży problem. Dlaczego? Gdyż konieczne jest ciągłe oddelegowywanie pracowników, by nauczyli tych, którzy dopiero rozpoczynają pracę. A to możepowodować dezorganizację.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest upokarzanie w pracy?

Upokarzanie w pracy to forma mobbingu, gdzie pracownik doświadcza poniżenia, nękania i złego traktowania, co może wpływać na jego zdrowie i wydajność.

Jakie są konsekwencje stosowania mobbingu?

Stosowanie mobbingu może prowadzić do spadku wydajności, obniżenia morale w zespole, problemów zdrowotnych pracownika i potencjalnych kosztów sądowych dla firmy.

Co może zrobić pracownik doświadczający mobbingu?

Pracownik doświadczający mobbingu powinien zgłosić sytuację swojemu przełożonemu, działowi HR lub skorzystać z pomocy prawnej, aby rozwiązać problem.

Jak mogę zapobiegać upokarzaniu w mojej firmie?

Zapobieganie upokarzaniu obejmuje świadomość problemu, odpowiednie szkolenia, wsparcie pracowników i szybką reakcję na wszelkie zgłoszone przypadki.

Jakie są objawy, że pracownik doświadcza mobbingu?

Objawy mobbingu mogą obejmować zmiany w zachowaniu pracownika, takie jak wycofanie, stres, obniżona wydajność oraz fizyczne i emocjonalne cierpienie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

13 komentarzy

Aterix

Aterix

Niestety ci, którzy doświadczają mobbingu, cierpią z powodu wielu skutków psychicznych i fizycznych. Trzeba jednak walczyć by tak nie było.
Sekretarka

Sekretarka

Czasami beton w firmie jest taki, że nie każdy ma siłę by się go pozbyć. Jednak nie można pozwalać sobie na wiele rzeczy. To chyba oczywiste.
August

August

Wiele bardzo różnych sytuacji powoduje, że jest to kłopotliwa sytuacja. Różne przecież formy to może przyjmować.
Tamara95

Tamara95

Ja wiem, że czasem praca to wszystko i każdy chce ją mieć niż na odwrót, ale błagam dziewczyny i nie tylko- trzeba z takimi negatywnymi sytuacji się rozprawiać w zarodku, zanim będzie jeszcze gorzej. Prawo jest po naszej stronie.
Tadeusz

Tadeusz

Mobbing- wstydliwy problem pracowników. Wiadomo, boją się o swoją pracę. Milczą a potem psychicznie chorują. Nie dać się upokarzać, zastraszać. Zgłosić powinno się sprawę pracodawcy. Starać się mieć jakiś dowód. Można sprawę do sądu podać. Nie milczeć, bo nie wytrzymacie długo mobbingu.
Levis

Levis

Eksperci podkreślają, że im dłużej trwa prześladowanie ze strony pracodawcy lub pracownika, zazwyczaj konsekwencje psychologiczne i fizyczne pojawiają się coraz częściej.
Renia

Renia

Dyskryminacja to działanie, które w inny sposób (mniej korzystne) kształtuje lub może kształtować sytuację pewnych grup pracowników lub ich przyczyn całkowicie poza istotą, pozbawione związku z pracą.
Rekinek

Rekinek

Zawsze też musisz pokazywać, że osoba, która cię nękała, chciała sprawić, że poczujesz się w pewien sposób, lub że czułeś się tak, mimo że nie był to ich zamiar. Nazywa się to „celem lub skutkiem”.
Sergiusz

Sergiusz

Wielu spotkało się z listą pewnych warunków dopuszczenia do pracy, na przykład limitu wieku lub płci. Ale jeśli takie warunki wciąż można wytłumaczyć charakterem pracy, to jak wyjaśnić obecność świadectwa o braku ciąży lub umowy o zakazie posiadania dzieci przez pewien okres?
Maksymilian Dorociński

Maksymilian Dorociński

Nierównomierne obciążenie pracą poszczególnych specjalistów w zespole jest pełne irytacji zarówno ze strony pracowników przeciążonych, jak i niedociążonych, zwłaszcza jeśli obciążenie pracą związane jest z systemem wynagrodzeń i premii.
Urszula

Urszula

Niestety jak zaistnieje sytuacja trzeba wiedzieć jak i gdzie szukać pomocy. Dobrze, że coraz więcej się na ten temat pisze bo wiele ludzi ma małą wiedzę na ten temat.
Irka31

Irka31

Aby nie dopuścić do sytuacji, że się lata po psychologach trzeba od razu zacząć działać. Najlepiej skonsultować sie z kimś kto konkretnie nam podpowie jak reagować.
Dudek

Dudek

Każdy pracownik powinien na szkoleniu o tym wiedzieć. W wielu firmach jednak są układy i ciężko w realu zrealizować to jak należy. Tym niemniej zawsze warto walczyć o swoje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka