Klasyfikacja szatni pracowniczych

Klasyfikacja szatni pracowniczych
Szatnia to miejsce, bez którego nie wyobraża sobie swojego miejsca pracy większość ludzi. Jest konieczna zwłaszcza w firmach, w których obowiązuje tzw. dress - code i nieuchronną czynnością jest przebranie się. W zgodzie z obowiązującym prawem, wyszczególnić można cztery typy szatni pracowniczych: szatnie podstawowe, szatnie odzieży własnej, szatnie odzieży roboczej i ochronnej, szatnie przepustowe.

Szatnie podstawowe – jak sama nazwa wskazuje, są najczęstszym i najprostszym rozwiązaniem. Koncepcja tego pomieszczenia polega na połączeniu idei szatni odzieży roboczej z ideą szatni odzieży własnej, ale ten pomysł może udać się tylko wówczas, gdy nie istnieje żadne ryzyko wzajemnego zabrudzenia ubrań. W przeciwnym wypadku należy bowiem urządzić dwie osobne szatnie. W szatni podstawowej powinno znaleźć się 0,5 m2 wolnej przestrzeni na podłodze przypadającej na każdego pracownika korzystającego z szatni. Oczywistym względem jest, że szafki ubraniowe powinny spełniać wszelkie standardy BHP. Potrzebne są też ławki do siedzenia, by móc np. swobodnie i bez przeszkód zawiązać buty. Zgodnie z ustaleniem, każdemu pracownikowi przysługują dwie szafki pojedyncze bądź jedna podwójna, dzieląca się w połowie na przestrzeń dla ubrania roboczego oraz na przestrzeń dla ubrania własnego i ta też właśnie cieszy się największą popularnością wśród pracodawców.

 

Szatnie odzieży własnej – w tym typie pomieszczenia również obowiązują szafki BHP, z tą różnicą, że dedykowane wyłącznie odzieży prywatnej pracowników i przeznaczone całkowicie do jego osobistego użytku. W takiej szatni powinno przypadać 0,3 m2 wolnej powierzchni podłogi. W przypadku szafek wielomodułowych każdy pracownik musi bezwzględnie mieć możliwość pozostawienia swojej odzieży w części odseparowanej tylko dla niego.

 

Szatnie odzieży roboczej i ochronnej – konieczne w przedsiębiorstwach, w których istnieje spore ryzyko zabrudzenia ubrań oraz wnętrza szaf, a także w firmie spożywczej, produkcyjnej lub gastronomicznej, ze względu na przymus spełnienia wymogów higieniczno-sanitarnych. Szatnia w żaden sposób nie może dzielić powierzchni się z szatnią odzieży własnej, podobnie jednak jak w jej przypadku, na każdego pracownika powinno przypadać 0,3 m2 wolnej podłogi. Zgodnie z ustaleniami prawnymi szatnia odzieży roboczej i ochronnej musi mieć bezpośrednią łączność z umywalką, prysznicem oraz szatnią odzieży własnej pracowników.

 

Szatnie przepustowe – to nic innego jak zestawienie szatni odzieży własnej z szatnią odzieży roboczej i ochronnej z dodatkowo jeszcze pełnym zapleczem sanitarnym. Taki rodzaj pomieszczenia spotykany jest w firmach zajmujących się substancjami trującymi lub innymi o niemiłym zapachu, jak również pracami w wilgotnym i gorącym klimacie.

To Cię powinno też zainteresować: Przepisy bhp - praktyczne zastosowanie

 

Bardzo istotne jest, by szafki BHP znajdujące się w każdego rodzaju szatniach wykonane były z metalu. Materiał ten zapewnia solidność i najwyższą jakość produktu. 

Oceń ten wpis
Klasyfikacja szatni pracowniczych
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Staszek
2019-12-11, 14:09
Są pracownicy, którzy podczas swojej pracy muszą się przebrać i nosić obowiązkowy strój firmowy. Mają do tego celu przydzieloną swoją szatnię. W zależności od pracy jaką wykonują pracownicy którzy muszą się przebrać, są dla nich przystosowane odpowiednie szatnie.
pracownik koparki
2019-05-20, 11:49
Różne są szatnie w zakładach pracy i to zazwyczaj dla pracowników fizycznych. Jakie one mają być, to zależy od specyfiki pracy danego zakładu. To obowiązek pracodawcy.
Olena
2019-05-08, 12:23
Dobrze jest poznać te zasady. Właściwe szatnie są ważne by zapewnić wszystko co potrzebę od szafek, sanitariatów i całej reszty. Pracodawca musi wiedzieć jak to zorganizować.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.