Absolwent zakłada firmę

Absolwent zakłada firmę
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że 6 na 10 absolwentów szkół wyższych chciałoby postawić na własną firmę. Na przeszkodzie stoją najczęściej niejasne przepisy i brak funduszy. W jaki sposób młody człowiek może zrealizować swoje marzenia?

Na fakt, iż coraz więcej absolwentów uczelni wyższych myśli o własnej firmie wpływa przede wszystkim aktualna sytuacja na rynku pracy. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być postawienie na własną kreatywność. Stworzenie firmy to nie tylko sposób na bezrobocie, ale także wyzwanie i krok ku niezależności finansowej. Z drugiej strony młodzi ludzie, którzy myślą o założeniu biznesu, wskazują na dwie przeszkody. Poza niejasnymi przepisami i biurokracją najczęściej pojawia się też problem odpowiednich funduszy na starcie. Nie chodzi tu bynajmniej o wkład własny, ale również opłaty ? w tym przede wszystkim składki ? które trzeba płacić niezależnie od uzyskanego w danym miesiącu dochodu.

Pomysł to podstawa

Niezależnie od tego, czy to absolwent czy też doświadczony pracownik zamierza założyć firmę, podstawą jest zawsze dobry pomysł. Bez niego trudno mówić o powodzeniu jakiejkolwiek inicjatywy. Z drugiej strony, współcześnie wiele osób rezygnuje z własnego pomysłu i stawia na sprawdzony sposób. O czym mowa? O franczyzie. W tym przypadku skorzystać można z doświadczenia dużych firm, które osiągnęły już nie tylko rynkowy sukces, ale również zyski. Dla takich przedsiębiorstw kolejny oddział w konkretnym mieście to poszerzanie zasięgu oddziaływania, zaś dla młodego przedsiębiorcy szansa na wybicie się i zarobek. Warto przy tym zauważyć, że otrzymuje się nie tylko rozpoznawalną markę, ale również wszechstronną pomoc zwłaszcza w pierwszych miesiącach prowadzenia firmy. Czerpanie z doświadczenia przedsiębiorstwa, które utrzymuje się na rynku i odnotowuje sukcesy może być punktem wyjścia do budowania własnej marki.

Pieniądze nie muszą być przeszkodą

Wiele osób wskazuje, że brak im funduszy na rozwijanie własnego biznesu. Z drugiej strony, o czym wielu zainteresowanych zapomina, aktualnie stawia się na przedsiębiorczość młodych ludzi. Do osób, które chcą spróbować własnych sił w biznesie, kierowane są różnorodne programy, które wspierają ich nie tylko merytorycznie, ale również finansowo. Staranie się o dotację jest jedną z możliwości, zaś źródeł finansowania jest całkiem sporo i wymienić można choćby wystąpienie o środki unijne czy też z urzędu pracy. Absolwenci powinni zainteresować się formą bezzwrotnych dotacji, które oferowane są przez Program Kapitał Ludzki. Informacji o takich formach wsparcia zaczerpnąć można między innymi w Powiatowych Urzędach Pracy. To doskonały sposób, aby pozyskać środki na rozkręcenie firmy i to w formie bezzwrotnej.

Otaczać się współpracownikami

Zatrudnienie pracowników w pierwszych miesiącach pracy może być obciążeniem dla firmy, która próbuje się dopiero wybić w danym segmencie rynku. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że wiedzy nigdy dość, zaś śledzenie wszystkich nowości czy też zmian z przepisach jest po prostu niemożliwe. Z tego też względu młodzi przedsiębiorcy powinni postawić na współpracę z różnymi podmiotami, które pomogą im choćby w zakresie administracji w pierwszych miesiącach. Inną możliwością jest też zapisanie się na kursy, na przykład księgowości, jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności. W ten sposób możliwe jest zminimalizowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie właśnie księgowości w pierwszych miesiącach, które uchodzą za najtrudniejsze. 

Jak radzą sobie inni?

Kluczem do sukcesu jest nie tylko działanie, ale również obserwowanie. Jeszcze przed założeniem działalności warto sprawdzić, co oferuje konkurencja. Sukces lub też porażkę innej firmy można wykorzystać do nauki. Skorzystanie z takich doświadczeń pozwala na ominięcie kłopotów i jednocześnie zmniejsza stres, jaki związany jest z prowadzeniem firmy. Dodatkowo dzięki takiej, bezpłatnej nauce, można zdecydować się na obranie kierunku ? rozwijać przedsiębiorstwo tylko na lokalnym rynku, korzystać z elektronicznych możliwości, w tym sieci czy też może od razu atakować zagraniczny rynek? Możliwości jest wiele, zaś uczenie się na błędach konkurencji pozwala w prosty sposób na ich ominięcie.

Oceń ten wpis
Absolwent zakłada firmę
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ozyr
2019-12-11, 09:29
Zawsze warto założyć firmę tylko dobrze jest to wszystko w odpowiedni sposób zorganizować, dotyczy to pomysłu i czasu na przód jak realizować różne działania by wyszło.
wł. zakładu małego
2019-05-25, 18:51
Każdy ma prawo założyć własną firmę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją założył absolwent. Życzę powodzenia...
Gerwazy
2019-05-03, 14:41
Jeżeli absolwent ma takie możliwości to czemu nie. Jeżeli rozwinie dobrze swoją firmę to od samego poczatku jest sam sobie szefem. Sporo ludzi tak zrobiło i jest zadowolonych.
Zobek
2019-04-19, 09:33
Dobre pomysły realizowane z sukcesem im wcześniej tym lepiej są zawsze korzystne. Wielu młodych ludzi jest przedsiębiorczych co stanowi dla nich bardzo atrakcyjny start.
studentka
2019-04-02, 12:22
Tak właśnie powinno być. Kończy się studia ma się pomysł, zakłada się firmę i zarabia. Jednak w naszych polskich warunkach niestety to nie jest takie proste w realizacji.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.