!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Przedsiębiorca z...przymusu

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

7 komentarzy

Przedsiębiorca z...przymusu
Według danych podawanych przez GUS w Polsce jest ok. 1,1 mln przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy. Nikt tak naprawdę nie wie, ile z tych osób… samodzielnie zdecydowało o założeniu działalności gospodarczej.

 Aby prowadzić firmę, osoba zainteresowana musi mieć predyspozycje. Liczy się nie tylko przedsiębiorczość, lecz także dobra organizacja czy zdolności negocjacyjne. W ostatnich latach specjaliści zwracają uwagę na zjawisko zakładania firm przez osoby, które faktycznie przedsiębiorcami wcale nie chcą być. Zostają nimi tylko dlatego, by nie być zarejestrowanymi w PUP lub by móc współpracować z byłym już pracodawcą.

W czym zatem tkwi problem? W Polsce nie gromadzi się informacji o tym, ilu przedsiębiorców to faktycznie osoby samozatrudnione, wykonujące pracę na zlecenie swojego poprzedniego pracodawcy. Choć nie uzyskują one prawa do ulgi w zakresie opłacania składek, najczęściej obchodzą te przepisy. W praktyce zatem są przedsiębiorcami, którzy znaleźli się na rynku przez przypadek.

Bez innowacyjności, bez pracowników

Ogromny problem z przedsiębiorcami, którzy przedsiębiorcami nie chcą być, zauważają specjaliści. Takie osoby nie rozwijają swoich firm, nie tworzą miejsc pracy, często nawet nie mogą decydować o kształcie prowadzonej przez siebie działalności. Dlaczego? Gdyż o wszystkim decyduje… były pracodawca, który teraz nazywany jest zleceniodawcą.

Dlaczego mówi się o tym problemie? O ile GUS podaje, że jednoosobową działalność gospodarczą prowadzi w Polsce ok. 1,1 mln osób, o tyle ZUS deklaruje, ze składki regularnie odprowadza ok. 800 tysięcy przedsiębiorców. Różnica jest znaczna i może świadczyć o tym, że w Polsce mamy problem z przedsiębiorczością.

By obniżać koszty

Z punktu widzenia pracodawcy zatrudnianie w oparciu o umowę o pracę generuje konkretne koszty. Aby tych uniknąć, pracodawca nierzadko decyduje się na zatrudnienie swoich podwładnych na umowę zlecenia, a gdy nie jest to możliwe, proponuje im samozatrudnienie. Wówczas jego byli pracownicy w dalszym ciągu mogą wykonywać dla niego pracę.
Powyższe rozwiązanie może być korzystne z punktu widzenia każdej ze stron, choć tylko wtedy, gdy były pracownik jest na tyle przedsiębiorczy, że – poza byłym pracodawcą – jest w stanie znaleźć również innych zleceniodawców. Wówczas śmiało można mówić o tym, że ma on szansę rozwijać swoją firmę.

Przepisy swoje, pracodawcy swoje…

W jaki sposób mogą bronić się pseudoprzedsiębiorcy, którzy faktycznie w dalszym ciągu wykonują pracę jedynie dla swojego byłego pracodawcy? W art. 22 § 1 Kodeksu pracy znaleźć można definicję stosunku pracy. Zgodnie z nią: „Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”. W praktyce zatem były pracownik może wykazać, że w rzeczywistości w dalszym ciągu wiąże go z pracodawcą stosunek pracy.

To ma swoje skutki

Choć ustawodawca przyznaje byłemu pracownikowi narzędzia, za pomocą których może on skutecznie bronić się przed założeniem fikcyjnej firmy, nie można zapomnieć, że funkcjonowanie takich podmiotów na rynku burzy ogólny obraz przedsiębiorczości. Tacy przedsiębiorcy nie tylko nie tworzą miejsc pracy, lecz często – z uwagi na brak środków – zawieszają prowadzenie działalności gospodarczej po 2 latach, czyli wówczas, gdy przechodzą na tzw. „duży ZUS”.

 

Podziel się

7 komentarzy

inka

inka

Bycie handlowcem czasami wymusza założenie firmy bowiem takie są formy wspłółpracy.
Kinga

Kinga

Poszukaj obszarów, w których rozwiązania są już dostępne, ale możesz radzić sobie lepiej niż istniejące firmy pod względem wydajności, innowacyjności lub kosztów. Wcale nie musi wtedy być przymus.
Wezyr

Wezyr

Szczególnie jak pisze Natan widać to właśnie u handlowców. Często nie ma wyboru inaczej się zatrudnić. To pośrednictwa można rzec i kombinowanie na kosztach. W firmach kurierskich też tak jest.
Albinek

Albinek

Przedsiębiorca z...przymusu. Artykuł ok. Ale czy przymus to coś dobrego?? chyba nie..... Uważam, że firmę jak się tworzy, to powinno się ją chcieć mieć. Nic na przymus....
Karola

Karola

W wielu zawodach takie coś jest normą. Chodzi o to by każdy był zadowolony a np. firma zatrudniająca uniknęła jakichś kosztów związanych z ubezpieczeniem.
Natan

Natan

Wielu przedstawicieli handlowych działa w taki sposób. Podobnie jest w innych zawodach. Czasami ma to związek z systemem prowizyjnym i obniżeniem pewnych kosztów.
Felicja

Felicja

Znam osoby, które są tak zatrudnione. Wszyscy szukają jakichś tam opcji mniejszych kosztów. W ten sposób notabene ktoś komuś płaci składki i finalnie osoba obrotna sama sobie zarabia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.