Pracowników 50+ z roku na rok będzie przybywało na rynku pracy. Wszystko nie tylko z uwagi na starzejące się społeczeństwo, lecz także na podniesienie wieku emerytalnego. Z punktu widzenia pracodawców taka sytuacja oznacza, że będą musieli oni otworzyć się na nową grupę osób poszukujących pracy. A trzeba wiedzieć, że pracownicy 50+ najczęściej podsumowywani są takimi określeniami jak: solidny, odpowiedzialny i dyspozycyjny. Niestety, aktualnie większość poszukujących pracy ma trudności w znalezieniu dobrej posady. Wszystko dlatego, że przedsiębiorcy niechętnie zatrudniają osoby, które ukończyły 50. rok życia. Według danych prezentowanych przez GUS, w naszym kraju wskaźnik zatrudnienia pracowników w grupie wiekowej 55-64 wynosi tylko 41%. To mało zwłaszcza w porównaniu z innymi europejskimi krajami, np. Szwecją (tam wskaźnik ten utrzymuje się na poziomie 74%).
Pracownik pilnie poszukujący
Osoby 50+, które muszą odnaleźć się na rynku pracy najczęściej podkreślają, że niechęć pracodawców wynika z faktu, że mają oni niewłaściwy pogląd na tę grupę. Mowa przede wszystkim o tym, że takie osoby gorzej radzą sobie np. z nowoczesnymi technologiami, w tym również z obsługą komputera czy urządzeń mobilnych. Z drugiej jednak strony, trudno zapomnieć o tym, że tacy pracownicy są najczęściej dobrze wykształceni i posiadają cenne doświadczenie. Co więcej, ponad połowa z nich chce się w dalszym ciągu rozwijać. A skoro tak, to dlaczego nie mogą oni znaleźć zatrudnienia? Czy to tylko kwestia poglądów osób tworzących miejsca pracy?
Aktywnie po 50. roku życia
Niechęć pracodawców do pracowników 50+ jest o tyle ciekawym zjawiskiem, że z badań wynika, że ok. 50% pracowników przechodzących na emeryturę myśli o tym, by... dalej pracować. Nie tylko wiedzą oni, że zaprzestanie aktywności jest niepożądane, lecz mają także ochotę w dalszym ciągu rozwijać się zawodowo. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt, że zabezpieczenie oferowane przez państwo, choćby w postaci emerytury często nie wystarcza na zaspokojenie bieżących potrzeb. Z jednej zatem strony pojawia się chęć rozwoju, z drugiej zaś to czynniki ekonomiczne mogą być przyczyną tego, że emeryt decyduje się na szukanie dodatkowego zajęcia. Niezależnie jednak od powodów, taki pracownik powinien być poszukiwany przez pracodawców.
Oczami pracodawcy
Choć pracodawcy niechętnie zatrudniają pracowników 50+, należy wskazać, że mogą czerpać szereg korzyści z podjęcia takiej decyzji. Przede wszystkim stawiając na takie osoby, możliwe jest korzystanie z szeregu ulg. Za ich pomocą możliwe jest nie tylko ograniczenie kosztów związanych z utworzeniem stanowiska pracy, lecz także prowadzenia działalności gospodarczej. Reforma urzędów pracy to również stworzenie nowych narzędzi, z których korzystać mogą pracodawcy decydujący się na zatrudnienie pracowników 50+. Mogą oni skorzystać m.in. z dofinansowań. Dzięki nim w skali roku można zaoszczędzić całkiem spore pieniądze i jednocześnie zyskać lojalnego pracownika.
Dlaczego to ważne?
Ponieważ pracownicy 50+ stanowią coraz większą grupę, ważne są wszelkie programy, które ich dotyczą. Mowa m.in. o profilaktyce odnoszącej się do wykrywania np. chorób zawodowych we wczesnym stadium czy wdrażaniu w zakładach pracy takich rozwiązań, dzięki którym ta grupa zatrudnionych nie będzie musiała korzystać np. ze zwolnień lekarskich. Starzejące się społeczeństwo to tylko jeden problem. Aktualnie potrzebne są również programy skierowane do pracodawców, którzy często są nieświadomi tego, dlaczego warto zatrudniać osoby 50+. A wszystko po to, by ta grupa osób mogła odnaleźć się na rynku pracy i rozwijać zawodowo.
To może Cię również zainteresować