!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracodawca - prawa i obowiązki

Praca na zmiany w Twojej firmie

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

3 komentarze

Praca na zmiany w Twojej firmie
Ustawodawca dopuszcza możliwość stosowania pracy zmianowej w zakładzie pracy. Ponieważ jednak wymaga ona układania grafiku, w praktyce sięgają po nią tylko niektórzy pracodawcy. Co warto wiedzieć o pracy zmianowej?

Informacje o pracy zmianowej można znaleźć w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 128 § 2 pkt 1 przez pracę zmianową należy rozumieć ?wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasy pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni?. Z tego właśnie względu przyjmuje się, że zastosowanie pracy zmianowej łączy się z pewnymi niedogodnościami dla pracodawcy. Przed wszystkim musi on liczyć się z koniecznością ustalania grafików dla każdego ze swoich podwładnych.

Jak wprowadzić system zmianowy?

Naturalnym jest, że pracodawca powinien poinformować swoich pracowników o tym, że wprowadza do zakładu pracy system zmianowy. Aby zrobić to zgodnie z literą prawa, konieczne jest ustalenie systemu i rozkładu czasu pracy w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu o czasie pracy. Ostatnia możliwość odnosi się przy tym do tych pracodawców, którzy nie są objęci układem zbiorowym pracy i nie są zobowiązani przepisami do samodzielnego ustalania regulaminu pracy.

Praca zmianowa ? co istotne ? może być stosowana w każdym systemie czasu pracy. Można ją wprowadzić do systemu podstawowego, równoważnego czy w ruchu ciągłym. Rozwiązanie takie doceniają przede wszystkim ci pracodawcy, których firmy ? z uwagi na specyfikę działalności ? muszą być otwarte w niedzielę i święta.

Jak planować pracę na zmiany?

Pracodawca, który chce w swojej firmie wprowadzić pracę na zmiany, powinien sporządzić harmonogram. Ten powinien być przygotowywany na dany okres rozliczeniowy. Konieczne jest zatem nie tylko wskazanie konkretnych dni i godzin świadczenia pracy poszczególnych pracowników, lecz także podanie do wiadomości zatrudnionych informacji o dniach wolnych. Przy tych ostatnich pracodawca ma obowiązek wskazać również, czy udzielany dzień wolny jest w zamian np. za pracę w niedzielę.

Wdrożenie pracy zmianowej, jak wskazano powyżej, łączy się z pewnymi niedogodnościami. Mowa przede wszystkim o tym, że pracodawca jest zobowiązany ustalać grafik dla poszczególnych pracowników i to na danym okres rozliczeniowy. Warto przy tym pamiętać, że przepisy dokładnie precyzują, w jaki sposób należy obliczyć wymiar czasu pracy zatrudnionych w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy

Zagadnienie pracy na zmianę nie dla każdego pracodawcy jest oczywiste. Warto zatem pamiętać o kilku kwestiach. Ponieważ praca zmianowa może zostać zastosowana w każdym systemie pracy, należy stosować zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W praktyce zatem pracownik może wykonywać polecenia służbowe swojego przełożonego przez 6 lub nawet 7 dni w tygodniu (jeżeli pracodawca otwiera firmę również w niedzielę lub święta). Ponieważ jednak pracownik ma prawo do wypoczynku, stosowanie pracy zmianowej wymaga od pracodawcy zrekompensowania dni pracy zatrudnionego innymi wolnymi dniami tygodnia. W innym przypadku podmiot zatrudniający może narazić się na zarzut łamania praw pracowników.

Gdy mowa o wypoczynku, konieczne jest podkreślenie, że odpoczynek osób zatrudnionych i wykonujących pracę zmianowej może trwać krócej niż 35 godzin, ale ? zgodnie z art. 133 § 2 Kodeksu pracy ? tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Podziel się

3 komentarze

daria

daria

Kiedyś bardzo dużo zakładów pracowało na 3 zmiany. U mnie praca wygląda identycznie, jak u Pyjasa.
Pyjas

Pyjas

U mnie w pracy pracujemy na 2 zmiany. Jedni pracują od 6- 14, a inni od 14- 22 od poniedziałku do piątku. Ten kto pracował od 6-14, w następnym tygodniu pracuje od 14- 22.
Eklerka

Eklerka

Trzy zmiany u nas są, jednak głównie dwie dotyczą fizycznych, a biuro pracuje na pierwszą zmianę. Jedynie jakieś pracownice biurowe pomocnicze przy 2 i 3 zmianie są.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.