Oficjalnie nikt się nie przyznaje, choć statystyki mówią same za siebie ? pracodawcy wolą zatrudniać mężczyzn niż kobiety, gdyż obawiają się zwolnień lekarskich z tytułu ciąży. Ponadto, pracownica spodziewająca się dziecka ma szereg dodatkowych uprawnień. Jeżeli dodatkowo korzysta ze wspomnianego zwolnienia, to pracodawca nie ma ani pracownika, ani pieniędzy na kolejny etat. Warto przy tym wskazać, że również liczby nie prezentują się ciekawie. Z danych, które zgromadził i udostępnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2013 roku lekarze wystawili 1721,9 tys. zwolnień lekarskich właśnie z tytułu ciąży. To znacznie więcej niż w roku poprzednim.
38 216,3 tys. dni na zwolnieniu
Tyle właśnie łącznie w 2013 roku spędziły wszystkie kobiety na zwolnieniu lekarskim. Warto jednak pamiętać, że zanim kobieta będzie musiała skorzystać ze zwolnienia, pracodawca jest zobowiązany zapewnić jej odpowiednie warunki pracy. W tym względzie przepisy są bardzo dokładne.
Każdy pracodawca (gdy mowa o pracownicach w ciąży) musi pamiętać, że jest ograniczony w zakresie wręczania wypowiedzeń. Ustawodawca silnie chroni tu przyszłe mamy. Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy: ?Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy?. Jedynym odstępstwem od powyżej reguły jest zatrudnienie pracownicy na podstawie ? co prawda ? umowy o pracę, ale na zastępstwo. Wówczas ochrona nie obowiązuje.
Praca w warunkach uciążliwych
Kobieta w ciąży powinna mieć zagwarantowane odpowiednie warunki pracy. Zgodnie z obowiązującymi wciąż przepisami, pracodawca nie może zatrudniać kobiet w ciąży przy pracach, które są szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia. Co więcej, zakaz ten jest bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że nawet ewentualna zgoda pracownicy nie ma żadnego znaczenia ? pracodawca nigdy nie może dopuścić do tego, aby pracownica wykonywała taką pracę.
Jeżeli dotychczas pracownica świadczyła pracę w warunkach uciążliwych, to konieczne jest zagwarantowanie jej innej posady. Ponadto, warto wskazać na fakt, że przyszła mama może pracować wyłącznie w dzień i bez nadgodzin. W sytuacji, gdy dotychczas pracowała wyłącznie w nocy, pracodawca ma obowiązek zmienić jej rozkład pracy. Jeżeli takiej możliwości nie ma, to powinna ona zostać zwolniona z wykonywania zajęć służbowych na czas ciąży.
Badania ? dodatkowe wolne
Z ciążą wiąże się konieczność przeprowadzania regularnych badań. Jeżeli kobieta wykaże, że nie ma możliwości ich wykonywania po godzinach pracy, to jej przełożony będzie zobowiązany udzielić jej dni lub kilku godzin wolnych: ?Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zlecone od lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia? (art. 185 § 2 Kodeksu pracy).
Poza kwestią badań pozostaje również kwestia urlopu macierzyńskiego (częściowo obowiązkowego, który ma pomóc w regeneracji po porodzie) i urlopu wychowawczego. Na wniosek pracownicy pracodawca jest zobowiązany udzielić jej takiego urlopu, przy tym część urlopu macierzyńskiego można wykorzystać jeszcze przed porodem.
To może Cię również zainteresować
Zwolnienie lekarskie - ile można chorować i co oznaczają kody na zwolnieniach?