Zwolnienie L4 przekleństwem pracodawców?

Zwolnienie L4 przekleństwem pracodawców?
Z danych zgromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2013 roku lekarze wystawili niemal 1721,9 tys. zwolnień L4 z tytułu ciąży. Co się dzieje w firmie, gdy pracownica oświadcza, że spodziewa się dziecka?

Oficjalnie nikt się nie przyznaje, choć statystyki mówią same za siebie ? pracodawcy wolą zatrudniać mężczyzn niż kobiety, gdyż obawiają się zwolnień lekarskich z tytułu ciąży. Ponadto, pracownica spodziewająca się dziecka ma szereg dodatkowych uprawnień. Jeżeli dodatkowo korzysta ze wspomnianego zwolnienia, to pracodawca nie ma ani pracownika, ani pieniędzy na kolejny etat. Warto przy tym wskazać, że również liczby nie prezentują się ciekawie. Z danych, które zgromadził i udostępnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2013 roku lekarze wystawili 1721,9 tys. zwolnień lekarskich właśnie z tytułu ciąży. To znacznie więcej niż w roku poprzednim.

38 216,3 tys. dni na zwolnieniu

Tyle właśnie łącznie w 2013 roku spędziły wszystkie kobiety na zwolnieniu lekarskim. Warto jednak pamiętać, że zanim kobieta będzie musiała skorzystać ze zwolnienia, pracodawca jest zobowiązany zapewnić jej odpowiednie warunki pracy. W tym względzie przepisy są bardzo dokładne.

Każdy pracodawca (gdy mowa o pracownicach w ciąży) musi pamiętać, że jest ograniczony w zakresie wręczania wypowiedzeń. Ustawodawca silnie chroni tu przyszłe mamy. Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy: ?Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy?. Jedynym odstępstwem od powyżej reguły jest zatrudnienie pracownicy na podstawie ? co prawda ? umowy o pracę, ale na zastępstwo. Wówczas ochrona nie obowiązuje.

Praca w warunkach uciążliwych

Kobieta w ciąży powinna mieć zagwarantowane odpowiednie warunki pracy. Zgodnie z obowiązującymi wciąż przepisami, pracodawca nie może zatrudniać kobiet w ciąży przy pracach, które są szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia. Co więcej, zakaz ten jest bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że nawet ewentualna zgoda pracownicy nie ma żadnego znaczenia ? pracodawca nigdy nie może dopuścić do tego, aby pracownica wykonywała taką pracę.

Jeżeli dotychczas pracownica świadczyła pracę w warunkach uciążliwych, to konieczne jest zagwarantowanie jej innej posady. Ponadto, warto wskazać na fakt, że przyszła mama może pracować wyłącznie w dzień i bez nadgodzin. W sytuacji, gdy dotychczas pracowała wyłącznie w nocy, pracodawca ma obowiązek zmienić jej rozkład pracy. Jeżeli takiej możliwości nie ma, to powinna ona zostać zwolniona z wykonywania zajęć służbowych na czas ciąży.

Badania ? dodatkowe wolne

Z ciążą wiąże się konieczność przeprowadzania regularnych badań. Jeżeli kobieta wykaże, że nie ma możliwości ich wykonywania po godzinach pracy, to jej przełożony będzie zobowiązany udzielić jej dni lub kilku godzin wolnych: ?Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zlecone od lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia? (art. 185 § 2 Kodeksu pracy).

Poza kwestią badań pozostaje również kwestia urlopu macierzyńskiego (częściowo obowiązkowego, który ma pomóc w regeneracji po porodzie) i urlopu wychowawczego. Na wniosek pracownicy pracodawca jest zobowiązany udzielić jej takiego urlopu, przy tym część urlopu macierzyńskiego można wykorzystać jeszcze przed porodem.

Oceń ten wpis
Zwolnienie L4 przekleństwem pracodawców?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Elwirka
2019-12-17, 13:25
Zależy jak na to patrzeć. Przecież każdy człowiek ma swoje prawa i nie jest już niewolnikiem. To normalna jak dla mnie sytuacja.
Umma1994
2019-12-03, 11:24
Przede wszystkim mało kto kombinuje by być na l4 jak np. chce pracować i mieć większe środki finansowe z tego tytułu. Nie jesteśmy jednak robotami i dlatego przysługuje nam konkretne prawo do chorowania.
Góral
2019-05-28, 14:57
Zgadzam się z Lucyną. Przecież nikt chyba chorować nie chce. Jak zachoruje- ma L4. Wiadomo, że są i tacy, co mają lewe L4.
Lucyna
2019-05-15, 16:20
Zwolnienie L4 przekleństwem pracodawców? Przecież nikt sobie choroby nie wybiera. Pracodawca zatrudniający młode kobiety, powinien się liczyć, że kiedyś one będą w ciąży...
Rocky
2019-05-08, 15:14
Nie musisz nikomu mówić o swoim stanie, chyba że chcesz. Jednak w zależności od powagi tego problemu możesz chcieć ujawnić informacje swojemu szefowi, zwłaszcza jeśli zakłóca to twoją pracę.
Lonia
2019-05-02, 10:06
Jeśli jesteś chory lub ranny, możesz być tymczasowo zwolniony z wymagań. Musisz dać nam zaświadczenie lekarskie. To przecież odwieczne prawo dla pracownika.
Henryka Repień
2019-04-16, 10:29
Cóż, człowiek nie robot czasami musi zachorować nie planując tego. Dobrze, że są przecież przepisy gdzie to wszystko jest jakoś uregulowane i można świadczenia mieć.
Kotek
2019-04-01, 10:47
Jeżeli ktoś nie cygani i jest faktycznie chory to przecież to jest normalna ludzka sytuacja. Wiadomo, że może byc to w czasie niekorzystne dla firmy jednak wiele jest takich przypadków.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.