Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1116        SUBSKRYBUJE: 7289
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, CV list motywacyjny, Headhunter, Outsourcing

Premia, która nie motywuje

Premia, która nie motywuje
Przyjmuje się, że przez przyznanie premii szef może dobrego pracownika wyróżnić i docenić. Nie zawsze jednak taka nagroda może pracownika motywować. Dlaczego? Gdyż często problemem okazuje się system jej przyznawania, jaki został przyjęty w zakładzie pracy.

Jak powinien wyglądać skuteczny system premiowania pracowników? Okazuje się, że ten temat wywołuje wiele wątpliwości, zaś znalezienie dobrej odpowiedzi jest praktycznie niemożliwe. Dzieje się tak dlatego, że inaczej premię postrzegają pracownicy, inaczej zaś pracodawcy. Pierwsi uważają, że powinny zostać ustalone obiektywne kryteria przyznawania premii, drudzy zaś przez dodatkowe pieniądze chcą docenić prace i ponadprzeciętne osiągnięcia osoby zatrudnionej. Czy rozwiązaniem może być zatem wprowadzenie w firmie premii regulaminowych (przysługują pracownikowi po spełnieniu pewnych przesłanek) i premii uznaniowych (przyznawanie tych uzależnione jest od dobrej woli przełożonego lub szefa)?
 

Cel premii jest jasny

Premia jako element wynagrodzenia uznawana jest za jedno ze skutecznych narzędzi motywowania. Wypłacana może być jako wspomniana premia regulaminowa lub też uznaniowa. System premiowania pracowników powinien być przy tym jasny dla wszystkich zainteresowanych pracowników. Specjaliści podkreślają jednocześnie, że premia jest skuteczna wówczas, gdy pracownik jest w stanie samodzielnie określić i wyliczyć, czy premia mu przysługuje i w jakiej wysokości. Oznacza to, że jednym z najlepszych rozwiązań jest wprowadzenie premii do regulaminu obowiązującego w danej firmie. Dzięki temu każdy zainteresowany pracownik ma możliwość określić, czy będzie mu ona przysługiwała.

 

Kiedy premia działa?

Z punktu widzenia pracowników premie, jako czynnik motywacyjny, sprawdzają się tylko wówczas, gdy właściciel firmy zadbał o to, aby zostały określone jasne zasady ich przyznawania. Dodatkowe pieniądze nie mogą być elementem, za pomocą którego niwelowane są ewentualne różnice w wynagrodzeniu podstawowym poszczególnych pracowników. Aby premia motywowała pracowników, powinni otrzymać konkretne informacje na temat tego, co należy zrobić, aby ją otrzymać. W ten sposób najłatwiej zaangażować osoby zatrudnione w wykonywaną pracę.

 

Wynagrodzić za trud

Czy premia zawsze musi najlepiej motywować do działania? Okazuje się, że niekoniecznie. Takie wnioski płyną m.in. z przeprowadzonych badań. Dotyczą one przy tym zarówno polskich, jak i zagranicznych pracowników. Warto jednoczesnie zauważyć, że szefowie często zapominają o art. 105 Kodeksu pracy: ?Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt zawodowych?. Czasem równie dobrze, a nawet i lepiej, działają pozafinansowe czynniki motywacyjne.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

 

Czynniki motywacyjne

Wśród najczęściej wykorzystywanych przez firmy czynników motywujących (które nie są finansowymi) warto wskazać choćby na przyznawane pracownikom karty na basen czy siłownię, bony upominkowe lub organizacją bezpłatnych zajęć z języka obcego. W ostatnich latach wiele firm stawia również na pomoc tym pracownikom, którzy posiadają dzieci. W tym przypadku czynnikiem motywacyjnym może być zagwarantowanie opieki najmłodszym wówczas, gdy ich rodzice pracują. Najczęściej przy tym firmowe przedszkole zlokalizowane jest w tym samym budynku co firma ? pracownicy nie muszą więc obawiać się, że nie zdążą dziecka odebrać z tego miejsca na czas.

 

Szukasz pracownika ze Śląska? Zarajestruj się, aby opublikować ofertę pracy w serwisie praca-katowice.info, zajmie Ci to tylko 3 minuty. 

 

Oceń ten wpis
Premia, która nie motywuje
Ocena: 3.5, liczba głosów: 11

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.