Premia motywacyjna - odmienne podejścia pracowników i pracodawcy
Jak powinien wyglądać skuteczny system premiowania pracowników? Okazuje się, że ten temat wywołuje wiele wątpliwości, zaś znalezienie dobrej odpowiedzi jest praktycznie niemożliwe. Dzieje się tak dlatego, że inaczej premię postrzegają pracownicy, inaczej zaś pracodawcy. Pierwsi uważają, że powinny zostać ustalone obiektywne kryteria przyznawania premii, drudzy zaś przez dodatkowe pieniądze chcą docenić prace i ponadprzeciętne osiągnięcia osoby zatrudnionej. Czy rozwiązaniem może być zatem wprowadzenie w firmie premii regulaminowych (przysługują pracownikowi po spełnieniu pewnych przesłanek) i premii uznaniowych (przyznawanie tych uzależnione jest od dobrej woli przełożonego lub szefa)?
Cel premii motywacyjnej jest jasny
Premia jako element wynagrodzenia uznawana jest za jedno ze skutecznych narzędzi motywowania. Wypłacana może być jako wspomniana premia regulaminowa lub też uznaniowa. System premiowania pracowników powinien być przy tym jasny dla wszystkich zainteresowanych pracowników. Specjaliści podkreślają jednocześnie, że premia jest skuteczna wówczas, gdy pracownik jest w stanie samodzielnie określić i wyliczyć, czy premia mu przysługuje i w jakiej wysokości. Oznacza to, że jednym z najlepszych rozwiązań jest wprowadzenie premii do regulaminu obowiązującego w danej firmie. Dzięki temu każdy zainteresowany pracownik ma możliwość określić, czy będzie mu ona przysługiwała.
Kiedy premia motywacyjna działa?
Z punktu widzenia pracowników premie, jako czynnik motywacyjny, sprawdzają się tylko wówczas, gdy właściciel firmy zadbał o to, aby zostały określone jasne zasady ich przyznawania. Dodatkowe pieniądze nie mogą być elementem, za pomocą którego niwelowane są ewentualne różnice w wynagrodzeniu podstawowym poszczególnych pracowników. Aby premia motywowała pracowników, powinni otrzymać konkretne informacje na temat tego, co należy zrobić, aby ją otrzymać. W ten sposób najłatwiej zaangażować osoby zatrudnione w wykonywaną pracę.
Premia motywacyjna jako wynagrrodzenie za trud
Czy premia zawsze musi najlepiej motywować do działania? Okazuje się, że niekoniecznie. Takie wnioski płyną m.in. z przeprowadzonych badań. Dotyczą one przy tym zarówno polskich, jak i zagranicznych pracowników. Warto jednoczesnie zauważyć, że szefowie często zapominają o art. 105 Kodeksu pracy: ?Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt zawodowych?. Czasem równie dobrze, a nawet i lepiej, działają pozafinansowe czynniki motywacyjne.
Czynniki motywacyjne
Wśród najczęściej wykorzystywanych przez firmy czynników motywujących (które nie są finansowymi) warto wskazać choćby na przyznawane pracownikom karty na basen czy siłownię, bony upominkowe lub organizacją bezpłatnych zajęć z języka obcego. W ostatnich latach wiele firm stawia również na pomoc tym pracownikom, którzy posiadają dzieci. W tym przypadku czynnikiem motywacyjnym może być zagwarantowanie opieki najmłodszym wówczas, gdy ich rodzice pracują. Najczęściej przy tym firmowe przedszkole zlokalizowane jest w tym samym budynku co firma ? pracownicy nie muszą więc obawiać się, że nie zdążą dziecka odebrać z tego miejsca na czas.
Premia motywacyjna a uznaniowa
Każdy pracodawca podczas ustalania warunków pracy, powinien dokładnie przemyśleć system wynagradzania pracowników. Niezwykle ważne jest tutaj ustalenie pensji podstawowej, ale nie tylko. Również zasad dotyczących premiowania pracowników.
System premiowania pracowników powinien być ustalony w ten sposób, aby przede wszystkim skutecznie motywował do jeszcze lepszej pracy. Premie motywacyjne muszą być również możliwe do osiągnięcia, czyli przyznawane za wyniki w pracy, które każdy pracownik może uzyskać przy wytężonej pracy. Ważne jest także to, aby taka premia była adekwatna do wysiłku, by pracownik czuł, że jest ustalona w sposób optymalny.
Premia motywacyjna - zasady przyznawania
W każdym przedsiębiorstwie zasady przyznawania premii motywacyjnych powinny być jasne, klarowne, najlepiej spisane w formie papierowej i przedstawione wszystkim pracownikom. Dzięki temu, będą oni mogli po zapoznaniu się z dokumentem, dowiedzieć się, za co premia dla pracownika będzie wypłacana, co zrobić aby ją otrzymać, w jaki sposób pracować i na co zwracać uwagę. Premia motywacyjna musi być również przyznawana uczciwie, bez aprobowania niektórych pracowników. Wszystkie osoby z grupy powinny mieć taką samą szansę na otrzymanie premii i być tak samo rozliczane, jeśli zajmują podobne stanowiska.
Poza premią motywacyjną, wielu pracowników ustala także premię uznaniową. Jest ona przyznawana przez przełożonych, wedle ich uznania. Najczęściej daje się ja pracownikowi za wybitne osiągnięcia, kreatywność, pomysłowość, chęć do czasowego objęcia innych obowiązków, np. w zastępstwie za inne chorującego pracownika. Jak sama nazwa wskazuje, premię uznaniową przyznaje się według uznania przełożonego, dlatego jej powody mogą być różne.
Przedsiębiorcy, którzy nie dają regularnych premii, np. motywacyjnych, powinni zastanowić się nad takim rozwiązaniem, aby zwiększyć efektywność pracy swoich podwładnych. W większości przypadku lepiej jest nieznacznie obniżyć podstawę, dodatkowo dając szansę na uzyskanie wysokiej premii.
Szukasz pracownika ze Śląska? Zarajestruj się, aby opublikować ofertę pracy w serwisie aplikuj.pl, zajmie Ci to tylko 3 minuty.
To może Cię również zainteresować