Premia, która nie motywuje

Premia, która nie motywuje
Przyjmuje się, że przez przyznanie premii szef może dobrego pracownika wyróżnić i docenić. Nie zawsze jednak taka nagroda może pracownika motywować. Dlaczego? Gdyż często problemem okazuje się system jej przyznawania, jaki został przyjęty w zakładzie pracy.

Premia motywacyjna - odmienne podejścia pracowników i pracodawcy

Jak powinien wyglądać skuteczny system premiowania pracowników? Okazuje się, że ten temat wywołuje wiele wątpliwości, zaś znalezienie dobrej odpowiedzi jest praktycznie niemożliwe. Dzieje się tak dlatego, że inaczej premię postrzegają pracownicy, inaczej zaś pracodawcy. Pierwsi uważają, że powinny zostać ustalone obiektywne kryteria przyznawania premii, drudzy zaś przez dodatkowe pieniądze chcą docenić prace i ponadprzeciętne osiągnięcia osoby zatrudnionej. Czy rozwiązaniem może być zatem wprowadzenie w firmie premii regulaminowych (przysługują pracownikowi po spełnieniu pewnych przesłanek) i premii uznaniowych (przyznawanie tych uzależnione jest od dobrej woli przełożonego lub szefa)?
 

Cel premii motywacyjnej jest jasny

Premia jako element wynagrodzenia uznawana jest za jedno ze skutecznych narzędzi motywowania. Wypłacana może być jako wspomniana premia regulaminowa lub też uznaniowa. System premiowania pracowników powinien być przy tym jasny dla wszystkich zainteresowanych pracowników. Specjaliści podkreślają jednocześnie, że premia jest skuteczna wówczas, gdy pracownik jest w stanie samodzielnie określić i wyliczyć, czy premia mu przysługuje i w jakiej wysokości. Oznacza to, że jednym z najlepszych rozwiązań jest wprowadzenie premii do regulaminu obowiązującego w danej firmie. Dzięki temu każdy zainteresowany pracownik ma możliwość określić, czy będzie mu ona przysługiwała.

 

Kiedy premia motywacyjna działa?

Z punktu widzenia pracowników premie, jako czynnik motywacyjny, sprawdzają się tylko wówczas, gdy właściciel firmy zadbał o to, aby zostały określone jasne zasady ich przyznawania. Dodatkowe pieniądze nie mogą być elementem, za pomocą którego niwelowane są ewentualne różnice w wynagrodzeniu podstawowym poszczególnych pracowników. Aby premia motywowała pracowników, powinni otrzymać konkretne informacje na temat tego, co należy zrobić, aby ją otrzymać. W ten sposób najłatwiej zaangażować osoby zatrudnione w wykonywaną pracę.

 

Premia motywacyjna jako wynagrrodzenie za trud

Czy premia zawsze musi najlepiej motywować do działania? Okazuje się, że niekoniecznie. Takie wnioski płyną m.in. z przeprowadzonych badań. Dotyczą one przy tym zarówno polskich, jak i zagranicznych pracowników. Warto jednoczesnie zauważyć, że szefowie często zapominają o art. 105 Kodeksu pracy: ?Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt zawodowych?. Czasem równie dobrze, a nawet i lepiej, działają pozafinansowe czynniki motywacyjne.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

 

Czynniki motywacyjne

Wśród najczęściej wykorzystywanych przez firmy czynników motywujących (które nie są finansowymi) warto wskazać choćby na przyznawane pracownikom karty na basen czy siłownię, bony upominkowe lub organizacją bezpłatnych zajęć z języka obcego. W ostatnich latach wiele firm stawia również na pomoc tym pracownikom, którzy posiadają dzieci. W tym przypadku czynnikiem motywacyjnym może być zagwarantowanie opieki najmłodszym wówczas, gdy ich rodzice pracują. Najczęściej przy tym firmowe przedszkole zlokalizowane jest w tym samym budynku co firma ? pracownicy nie muszą więc obawiać się, że nie zdążą dziecka odebrać z tego miejsca na czas.

Premia motywacyjna a uznaniowa

Każdy pracodawca podczas ustalania warunków pracy, powinien dokładnie przemyśleć system wynagradzania pracowników. Niezwykle ważne jest tutaj ustalenie pensji podstawowej, ale nie tylko. Również zasad dotyczących premiowania pracowników.

System premiowania pracowników powinien być ustalony w ten sposób, aby przede wszystkim skutecznie motywował do jeszcze lepszej pracy. Premie motywacyjne muszą być również możliwe do osiągnięcia, czyli przyznawane za wyniki w pracy, które każdy pracownik może uzyskać przy wytężonej pracy. Ważne jest także to, aby taka premia była adekwatna do wysiłku, by pracownik czuł, że jest ustalona w sposób optymalny.

Premia motywacyjna - zasady przyznawania

W każdym przedsiębiorstwie zasady przyznawania premii motywacyjnych powinny być jasne, klarowne, najlepiej spisane w formie papierowej i przedstawione wszystkim pracownikom. Dzięki temu, będą oni mogli po zapoznaniu się z dokumentem, dowiedzieć się, za co premia dla pracownika będzie wypłacana, co zrobić aby ją otrzymać, w jaki sposób pracować i na co zwracać uwagę. Premia motywacyjna musi być również przyznawana uczciwie, bez aprobowania niektórych pracowników. Wszystkie osoby z grupy powinny mieć taką samą szansę na otrzymanie premii i być tak samo rozliczane, jeśli zajmują podobne stanowiska.

Poza premią motywacyjną, wielu pracowników ustala także premię uznaniową. Jest ona przyznawana przez przełożonych, wedle ich uznania. Najczęściej daje się ja pracownikowi za wybitne osiągnięcia, kreatywność, pomysłowość, chęć do czasowego objęcia innych obowiązków, np. w zastępstwie za inne chorującego pracownika. Jak sama nazwa wskazuje, premię uznaniową przyznaje się według uznania przełożonego, dlatego jej powody mogą być różne.

Przedsiębiorcy, którzy nie dają regularnych premii, np. motywacyjnych, powinni zastanowić się nad takim rozwiązaniem, aby zwiększyć efektywność pracy swoich podwładnych. W większości przypadku lepiej jest nieznacznie obniżyć podstawę, dodatkowo dając szansę na uzyskanie wysokiej premii.

Szukasz pracownika ze Śląska? Zarajestruj się, aby opublikować ofertę pracy w serwisie aplikuj.pl, zajmie Ci to tylko 3 minuty. 

 

Oceń ten wpis
Premia, która nie motywuje
Ocena: 3.6, liczba głosów: 12

Opinie

Jolanta
2019-12-04, 10:41
Przy takim wzroście cen czasami premia niczym nie motywuje bo jak ktoś ma pensje 10 lat taką samą to jakaś premia to śmieszna sprawa jest dla wielu ludzi.
bibuła
2019-05-13, 15:36
Człowiek uczy się wiele naśladując (patrz także teoria społecznego uczenia się poznawczego), aby zaprezentować się jako przełożony, dla którego zasady dobrej pracy zespołowej nie mają zastosowania, czyni cię niepopularnym, a po drugie podważa motywację.
Zadian
2019-05-08, 15:55
Wiele czynników może motywować pracowników z wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Czasami jednak premia zupełnie nie motywuje bo i tak nic w sumie nie zmienia jak jest minimalna.
Polek
2019-05-02, 12:04
Jeśli chcesz wiedzieć, jak zmotywować swoich pracowników i uzyskać pozytywne zaangażowanie pracowników, musisz sprawić, by czuli pasję, aby codziennie chodzić do pracy i spędzać czas z Tobą i ich kolegami.
Ruki 256
2019-04-18, 17:27
Ponadto personel może stać się „bankiem pomysłów”, w którym kierownictwo może rysować wskazówki i niestandardowe rozwiązania problemów. Motywacja jest zawsze dobra.
Nora
2019-04-16, 11:14
Nieprzewidziane jednorazowe nagrody działają z większą skutecznością niż system jeden (premia miesięczna za pracę wysokiej jakości). Różnie to bywa w pracy.
Paweł Sekin
2019-04-01, 14:03
Jeżeli są dane zasady to ok, ale według mnie w każdej firmie powinny być inne elementy motywacyjne jak np. skierowania na ciekawe kursy, czy dodatkowe premie.
forth
2019-03-30, 16:57
To jest prawda, że jeżeli np. wiemy że osoba, która robi to samo zarabia kilkaset złotych więcej i potem cała załoga dostaje podwyżkę to wcale nie musi być zmotywowana.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.