Pracodawca - prawa i obowiązki

Świadectwo pracy. Co musisz o nim wiedzieć?

18 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Świadectwo pracy to dokument, który potwierdza fakt rozwiązania stosunku pracy. Z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy, jest on niezwykle istotny. Podmiot zatrudniający musi przy tym pamiętać, że jest zobowiązany wydać świadectwo pracy i to niezależnie od tego, czy pracownik rozliczył się z powierzonego sprzętu.

Jako pracodawca jesteś zobowiązany do wydania świadectwa pracy w ostatnim dniu pracy pracownika i to niezależnie od tego, czy zda on cały służbowy sprzęt. Świadectwo pracy w żadnym razie nie może stać się narzędziem szantażu, ponieważ jego otrzymanie jest prawem pracownika.

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.
art. 97 pkt.1 Kodeksu pracy

Czym jest świadectwo pracy?

Świadectwo pracy to dokument, który potwierdza zatrudnienie w danej firmie. Dostarcza szereg istotnych wiadomości o pracowniku (dotyczących jego uprawnień czy dotychczasowych obowiązków) kolejnemu pracodawcy. Wydawany jest po ustaniu stosunku pracy.

Na świadectwie pracy powinny znaleźć się następujące informacje:

Szukasz pracy?
Dodana

Lekarz Ortodonta - Centrum Stomatologii S-Dent Łódź

Centrum Stomatologii Medicover

  • Łódź
Dodana
Dodana

Pracownik drogowy z niemieckim

Pracownicy Budowlani Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana

Kierownik Produkcji Połchowo

BGW Pharma Sp. z o.o.

  • Połchowo
  • 5 400-6 900 zł / mc
Dodana
  • okres wykonywania pracy,
  • rodzaj pracy,
  • tryb rozwiązania stosunku pracy lub okoliczności jego wygaśnięcia,
  • wykorzystany oraz pozostały urlop, oraz jego rodzaj,
  • informacje o czasie zwolnień chorobowych,
  • inne niezbędne dane pozwalające ustalić uprawnienia wynikające z ubezpieczeń społecznych oraz uprawnień pracownika,
  • jeśli pracownika dotyczy zajęcie komornicze, taki zapis również powinien być umieszczony na świadectwie pracy.

Kiedy należy wydać świadectwo pracy?

Przyjmuje się, że pracodawca jest zobowiązany wręczyć je pracownikowi nie w ostatni dzień jego pracy (wówczas jest on jeszcze pracownikiem), ale po zakończeniu dnia pracy. W praktyce zatem były już pracownik powinien opuszczać firmę ze świadectwem w ręku.

Przepisy nie wymagają od pracownika potwierdzenia odebrania świadectwa. Lepiej jednak prowadzić taką ewidencję na własny użytek.

Video

Czy można nie wydać świadectwa pracy?

Ustawodawca często wprowadza w przepisach wyjątki od ustalonych reguł. W przypadku świadectwa pracy takich nie ma. Przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi liczyć się z koniecznością wydania dokumentu po zakończeniu stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawcy nie będą też usprawiedliwiały żadne okoliczności.

Być może nurtuje Cię kwestia zdania służbowego sprzętu. Warto zauważyć, że możesz się w tej kwestii zabezpieczyć bez łamania przepisów dotyczących świadectwa. W dużych firmach stosuje się karty obiegowe. Pracownik jest zobowiązany uzyskać podpisy poświadczające, że zdał sprzęt lub dokumenty firmowe, z których korzystał.

Zachęć pracownika do weryfikacji świadectwa pracy

Gdy przekażesz świadectwo pracy, zachęć pracownika, aby dokładnie je przeczytał. To pozwoli mu upewnić się, że wszystkie informacje są poprawne i kompleksowe. Błędnie wystawione świadectwo może utrudnić mu znalezienie kolejnej pracy, dlatego ważne jest, aby zawierało ono wszystkie istotne informacje.

Kara za brak świadectwa pracy

Według  Kodeksu pracy (art. 282 § 1 pkt 3),  za niewystawienie świadectwa pracy pracodawca może zostać ukarany grzywną i to w niemałej wysokości: od 1000 daż do 30 000 zł! Kodeks przewiduje karę zarówno w przypadku umyślnego jak i nieumyślnego popełnienia wykroczenia.

Jako pracodawca ponosisz odpowiedzialność także, jeśli wystawisz nieprawdziwe lub błędne świadectwo pracy. Dlatego pracodawcy zwykle starają się dbać o to, aby dokumenty były wystawiane rzetelnie i zgodnie z prawem.

Zagubione świadectwo pracy

Jeśli były pracownik zgubi świadectwo pracy, ma prawo zgłosić się do Ciebie z prośbą o duplikat. Zgodnie z obowiązującym prawem, musisz przechowywać świadectwo pracy przez 10 lat. Czas ten zaczyna biec z końcem roku, w którym ustał stosunek pracy.

Podsumowanie

Świadectwo pracy to kluczowy dokument dla każdego pracownika. Umożliwia potwierdzenie doświadczenia zawodowego i kwalifikacji w przyszłych rekrutacjach. Dlatego warto zadbać o to, aby było ono kompleksowe i zawierało wszystkie istotne informacje dotyczące zatrudnienia. Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz wsparcia, zawsze możesz skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Świadectwo pracy to dokument potwierdzający okres zatrudnienia pracownika i zawierający istotne informacje dotyczące jego pracy.

Kiedy powinienem otrzymać świadectwo pracy?

Pracodawca powinien wręczyć Ci świadectwo po zakończeniu dnia pracy, czyli w dniu, gdy zatrudnienie zostaje rozwiązane.

Czy mogę zażądać dodatkowych informacji w świadectwie pracy?

Tak, masz prawo zażądać dodania dodatkowych danych, które uważasz za istotne.

Co grozi pracodawcy za wystawienie błędnego świadectwa pracy?

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za wystawienie nieprawdziwego świadectwa, co może wiązać się z konsekwencjami prawno-finansowymi.

Jakie są konsekwencje zagubienia świadectwa pracy?

W przypadku zagubienia świadectwa, skontaktuj się z byłym pracodawcą i poproś o duplikat.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

infirm, TY

infirm, TY

Różne są przyczyny, że pracownik zwalnia się lub jest zwolniony z zakładu pracy. W dniu ustania stosunku pracy z takim pracownikiem, musi on dostać świadectwo pracy.
infor.TY

infor.TY

Różne są przyczyny odejścia pracownika z zakładu pracy. Zawsze on musi dostać świadectwo pracy i to w dniu ustania stosunku pracy.
Grześ

Grześ

Świadectwo pracy właściwie napisane musi dostać pracownik, który się sam zwalnia, jak i ten co jest zwolniony.... To bardzo ważny dokument.
Panik1

Panik1

Świadectwo pracy to dokument jaki w odpowiednim terminie musi zostać przekazany pracownikowi jaki został zwolniony lub gdy sam zwolnił się. To ważna rzecz jest.