Pracodawca - prawa i obowiązki

Zarządzanie palaczami w miejscu pracy: przepisy, strategie i porady

21 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 30 głosów

30 głosów

3 komentarze
Zarządzanie palaczami w miejscu pracy: przepisy, strategie i porady
Dowiedz się, jak zarządzać palaczami w miejscu pracy, przestrzegać przepisów i oferować wsparcie. Zrozumieć, jak palenie wpływa na wydajność i jak pomóc pracownikom rzucić nałóg.

Palacze w zespole to trudny temat. Pracownik, który regularnie sięga po papierosy najczęściej robi sobie więcej przerw w czasie pracy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w mniejszych firmach pracodawca nie jest zainteresowany przeznaczeniem środków finansowych na dostosowanie pomieszczenia, które mogłoby służyć za palarnię. W efekcie większość palących wychodzi na „dymka” na zewnątrz. W okresie zimowym takie wyjścia, zwłaszcza bez odpowiedniego ubrania, wiążą się z większym ryzykiem zachorowania. A to już prosta droga do tego, by palący pracownik pojawił się w zakładzie pracy tylko po to, by na biurku swojego przełożonego zostawić zwolnienie lekarskie. Po jakie narzędzia może sięgnąć pracodawca, by zdyscyplinować swoich podwładnych i jednocześnie pomóc im w rzuceniu nałogu

Ustawa antynikotynowa

Pracodawca zastanawiający się, w jaki sposób rozwiązać problem z paleniem papierosów przez swoich podwładnych w godzinach pracy, powinien zapoznać się przede wszystkim z przepisami ustawy z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. To właśnie na podstawie przywołanego aktu prawnego pracodawca ma prawo zdecydować, czy w jego firmie powstanie palarnia. Należy pamiętać, że takim jest wyłącznie „wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych i zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń”.

Pracodawca, który zdecydował o braku palarni w swoim zakładzie pracy powinien pamiętać, że może skutecznie egzekwować od swoich pracowników zakaz palenia na terenie zakładu pracy. Palenie tytoniu w miejscach, które nie są do tego przeznaczone jest zagrożone grzywną w wysokości 500 zł. Taką, co prawda, może nałożyć na pracownika wyłącznie policja lub straż gminna, lecz pracodawca może poinformować odpowiednie służby o naruszeniu prawa przez swojego podwładnego.

88% chce przestać

Wciąż przez wielu pracodawców problem palenia w miejscu pracy jest bagatelizowany. Tymczasem, jak wynika z badań, uzależniony od tytoniu pracownik jest przede wszystkim mniej wydajny. Traci nie tylko on sam, ale również firma, w której jest zatrudniony. Co więcej, warto wskazać na badania przeprowadzone przez Klinikę i Ośrodek Badań nad Nikotynizmem Free Forever. Wynika z nich jednoznacznie, że 88% osób zatrudnionych chciałoby przestać palić, ale 96% prób rozstania się z papierosami kończy się zakupem nowej paczki. Dlaczego pracownicy mają takie trudności,  czy chodzi wyłącznie o uzależnienie od nikotyny?

Szukasz pracy?

Praca na magazynie kurierskim w Wałbrzychu! WYPŁATY TYGODNIOWE

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Wałbrzych
  • 5 000-6 000 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Zbieranie i sortowanie zamówień - WOLA BYKOWSKA - WYPŁATY TYGODNIOWE!

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Środa Śląska
  • 5 000-6 000 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

OPERATOR TOKARKI CNC

PHUP „IGUM” Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Ślusarz narzędziowy

Aluform Sp. z o.o.

  • Tychy
Dodana

OPERATOR TOKARSKIEGO AUTOMATU WIELOWRZECIONOWEGO

PHUP „IGUM” Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Dlaczego tak trudno rzucić

Szacuje się, że w Polsce po papierosa każdego dnia sięga 8,8 mln osób. Nie każdy z palących jest jednak uzależniony, część osób pali, gdyż w ten sposób odpręża się. Dodatkowo niemal każdego miesiąca ok. 440 000 osób podejmuje próbę rozstania się z nałogiem. Udaje się nielicznym, choć metod rzucania jest wiele. Na rynku, poza plastrami, dostępne są tabletki czy akupunktura. Tymczasem dobrym rozwiązaniem może być podjęcie terapii. Głównym problemem bowiem, dla którego tak trudno odstawić papierosy są właściwości nikotyny to właśnie ona uzależnia zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Ponieważ tytoniowy nałóg jest coraz większym problemem, pomoc przedsiębiorców zostaje coraz bardziej doceniona. Dla osób prowadzących firmy to również szansa na poczynienie sporych oszczędności i zyskanie oddanych, cennych pracowników, którzy będą po prostu zdrowi.

W ostatnich latach palenie tytoniu staje się coraz mniej popularne. Pracownicy są świadomi tego, jakie zagrożenia niesie regularne sięganie po papierosy. Co więcej, palenie tytoniu przekłada się nie tylko na samopoczucie, lecz także na mniejsze możliwości znalezienia pracy. Osoby poszukujące zatrudnienia doskonale wiedzą, że pracodawcy wolą zatrudniać tych niepalących.

Z punktu widzenia podmiotu zatrudniającego, przyjęcie w szeregi załogi osoby palącej może być niekorzystne na wielu płaszczyznach. Tacy pracownicy statystycznie częściej korzystają ze zwolnień lekarskich i chętniej robią sobie dodatkowe przerwy. A trzeba pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy nie wprowadzają specjalnej pauzy na papierosa.

Pomoc zamiast kar

Innym rozwiązaniem problemu jest pomoc pracownikom chcącym rzucić palenie papierosów. Firmy nierzadko decydują się na wprowadzenie dodatkowych benefitów pracowniczych. Takimi może być np. sfinansowanie udziału palących pracowników w programach pomagających zwalczyć nałóg i rozpocząć zdrowy tryb życia. Warto zauważyć, że taki krok nie należy rozpatrywać w kategoriach wydatków, lecz inwestycji. Pracodawca może w ten sposób pokazać, że dba o zdrowie swoich podwładnych i jednocześnie nie jest mu obce postrzeganie jego firmy na zewnątrz. Trzeba pamiętać, że załoga, która pali ma negatywny wpływ na wizerunek firmy. Opary dymu czy niedopałki, na które mogą natrafić kontrahenci z całą pewnością nie pozwalają odebrać zakładu pracy w sposób pozytywny.

Rozwiązanie grupowe terapie antynikotynowe

Niemal 70% badanych przyznało, że skorzystałoby z pomocy pracodawców ukierunkowanej na rozstanie się z papierosami. Czy grupowe terapie antynikotynowe są zatem rozwiązaniem Z punktu widzenia pracodawców tak. Trzeba pamiętać, że każdy pracownik, który w ciągu dnia pracy sięga po papierosa generuje olbrzymie straty. W ciągu jednego roku mogą one sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Warto przy tym podkreślić, że skuteczność coraz modniejszych grupowych terapii antynikotynowych metodą behawioralno-poznawczą jest duża utrzymuje się na poziomie 60%. Oznacza to, że terapię taką śmiało można uznać za jeden ze sposobów inwestowania w zatrudnionych.

Palenie w zakładzie pracy

Pracodawca nie ma obowiązku tworzenia w firmie palarni. Jeżeli istnieje niezagospodarowane pomieszczenie, które mogłoby zostać przeznaczone do tego celu, to osoba zatrudniająca może – ale nie musi – zdecydować się na stworzenie palarni. Warto wiedzieć, że przepisy są tu bardzo precyzyjne – palarnia musi być wyposażona np. w system filtrująco-wentylujący.

Podmiot zatrudniający może też – co jest zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami – zakazać palenia tytoniu w zakładzie pracy. Trzeba pamiętać, że obecnie zabronione jest palenie w miejscach publicznych. Zdarza się zatem, że pracownicy ostatniego papierosa wypalają jeszcze przed wejściem do firmy. To, jaką decyzję podejmie pracodawca, zależy wyłącznie od niego.

Bezpieczne i higieniczne warunki pracy w firmie

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zagwarantowanie wszystkim zatrudnionym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w firmie. Jeżeli w zespole znajdują się palacze, zadanie to może być utrudnione. Z tego względu pracodawca ma możliwość zakazać palenia papierosów w zakładzie pracy. Jest to szczególnie uzasadnione, jeżeli takiego zakazu wymaga specyfika działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę.

W jaki sposób wprowadzić zakaz palenia tytoniu na terenie firmy Najłatwiej w wewnętrznym regulaminie. Jeżeli takiego w zakładzie pracy nie ma, pracodawca może wprowadzić stosowne zapisy do umów o pracę. Zarówno w regulaminie, jak i umowach znaleźć mogą się też zapisy o karach porządkowych, które będą stosowane za łamanie ustalonego porządku pracy.

Zapewnienie zdrowego środowiska pracy to klucz do sukcesu firmy. Pomagaj pracownikom rzucić palenie i zobacz pozytywną zmianę w wydajności i morale.

Czy to marnowanie czasu pracy

Palący pracownik może obniżać wydajność całego zespołu. To prawda, gdyż nawet 5 minutowe przerwy po każdej godzinie to czas stracony, mogący rozbijać pracę pozostałych zatrudnionych, którzy w tym czasie muszą np. odbierać telefony za nieobecnego pracownika. Ponieważ jednak ustawodawca nie przewiduje dodatkowych przerw dla palących, tacy pracownicy faktycznie samodzielnie ustanawiają sobie dodatkowe przerwy.

Zgodnie z Kodeksem pracy przerwa przysługuje pracownikom świadczącym pracę co najmniej 6 godzin dziennie. Tacy zatrudnieni mają prawo do 15 minutowej przerwy w ciągu dnia. To, w jaki sposób wykorzystają swoją przerwę zależy wyłącznie od nich. W praktyce zatem mogą zjeść śniadanie, załatwić prywatne sprawy czy palić papierosy.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Pracodawcy, którzy zdecydują się na wdrożenie kampanii do swoich firm i pomogą pracownikom rozstać się z nałogiem wpisują się również w założenia polityki dotyczącej społecznej odpowiedzialności biznesu. Zyskać można zatem nie tylko w oczach zatrudnionych, którzy wezmą udział w terapii, ale również wśród kontrahentów. Ale korzyści płynące z uczestnictwa w programie są znacznie większe. Przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na zestawy bezpłatnych materiałów edukacyjnych, które pomogą w prowadzeniu zajęć. I choć należy zainwestować pieniądze w przeprowadzenie terapii, to koszty zwracają się bardzo szybko według organizatorów kampanii na 10 palaczy rozpoczynających zajęcia, aż 7 rozstanie się z papierosami.

5 minut po każdej godzinie

Do dodatkowej przerwy prawo mają osoby pracujące przy monitorze. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to, że wspomniane 5 minut mogą wykorzystać w dowolny sposób. Pracodawca może zlecić im – w tym czasie – inne prace. Oznacza to, że taka przerwa nie powinna być przeznaczana na papierosa. To ważna informacja głównie dla pracowników biurowych.

Pracodawca może zdecydować, że wspomniane 5 minut pracownik będzie wykorzystywał zgodnie z własnymi potrzebami. Wówczas osoba zatrudniona może wyjść np. na papierosa. Decyzja szefa powinna być jednak przemyślana – ważne jest, by palący pracownik miał gdzie zapalić papierosa

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracodawca może zakazać palenia w miejscu pracy?

Tak, zgodnie z ustawą antynikotynową, pracodawca ma prawo zakazać palenia w miejscu pracy.

Czy pracodawca musi zapewnić palarnię w miejscu pracy?

Nie, ustawa antynikotynowa pozwala pracodawcy zdecydować, czy chce zapewnić palarnię w miejscu pracy.

Czy pracodawcy mogą pomóc pracownikom rzucić palenie?

Tak, wiele firm oferuje wsparcie dla pracowników, którzy chcą rzucić palenie, w formie programów antynikotynowych lub innych benefitów.

Czy palenie wpływa na wydajność pracy?

Tak, badania pokazują, że palacze mogą być mniej wydajni w pracy z powodu dodatkowych przerw na papierosa i potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z paleniem.

Czy palenie jest dozwolone podczas przerw w pracy?

To zależy od polityki firmy. Niektóre firmy pozwalają na palenie podczas przerw, podczas gdy inne mają ścisłe zasady dotyczące palenia na terenie firmy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

3 komentarze

Nina

Nina

Po co palić papierosy. Szkoda zdrowia i pieniędzy. Jedna paczka najtańsza to około 12 złotych, na miesiąc to 360 złotych a na rok??? U mnie w pracy jest zakaz palenia papierosów, a kto pali papierosy, to zamiast na na przerwie odpocząć, zjeść śniadanie- jest na polu i tam puszcza dymka. Pracownik bez nałogu lepiej wykonuje swoje obowiązki.
SZASZA nie palący

SZASZA nie palący

Pracownik bez nałogu to pracownik, który jest wydajniejszy od nałogowego palacza. Nałogowy palacz jak pragnie zapalić w danej chwili aa nie może, stresuje się i nie jet wydajnym pracownikiem. Powinien skorzystać z terapii antynikotynowej, która jest skuteczna w 99%.
KAZ

KAZ

To zawsze lepsze. Nie ma potrzeby nadmiernej rekompensaty za pomocą pewnych stylów przywództwa opartych na tym, jak prowadzą inni ludzie - zwłaszcza jeśli jest to poza Twoją strefą komfortu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka