Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 3988        SUBSKRYBUJE: 7545
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Kontrola pracodawcy przez PIP

Kontrola pracodawcy przez PIP
Przedsiębiorca, który zatrudniania pracowników musi liczyć się z różnymi kontrolami. Jedną z takich mogą przeprowadzić inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Wówczas pracodawca jest sprawdzany pod kątem przestrzegania przepisów prawa pracy ? zwłaszcza tych dotyczących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kontrola przeprowadzana przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy nie musi być zapowiedziana. Oznacza to, że pracodawca może być skontrolowany w dowolnym momencie. Z punktu widzenia przedsiębiorców zatrudniających pracowników jest to niezwykle istotna informacja, gdyż w takiej sytuacji niezbędne jest pogodzenie pracy osób zatrudnionych z przeprowadzaną w zakładzie pracy kontrolą. Początkujący pracodawcy powinni mieć przy tym świadomość, że zasadą jest zawsze jawność przeprowadzanych przez inspektorów czynności. Oznacza to, że do kontroli pracownicy PIP powinni przystąpić dopiero wówczas, gdy okażą swoje legitymacje służbowe i upoważnienie ? od tej zasady jest jednak kilka wyjątków.

Inspektor zjawia się w zakładzie pracy

Nie zawsze inspektor musi okazać swoją legitymację służbową i upoważnienie. Dotyczy to takich sytuacji, gdy zachodzi prawdopodobieństwo, że pracodawca będzie dążył choćby do ukrycia faktu, że zatrudnia podwładnych nielegalnie. Innym przypadkiem usprawiedliwiającym niedopełnienie formalności jest podejrzenie, że inne postępowanie może mieć wpływ na wynik kontroli. Inspektor nie zawsze musi też posiadać stosowne upoważnienie. Brak takiego nie powoduje, że nie może on rozpocząć kontroli, ale wówczas jest zobowiązany dostarczyć stosowny dokument pracodawcy w ciągu 7 dni.

Jak prosperuje firma?

Wkroczenie inspektorów do zakładu pracy wiąże się oczywiście z pytaniem o to, w jaki sposób ma funkcjonować firma. Co do zasady przeprowadzanie czynności kontrolnych odbywa się właśnie w siedzibie kontrolowanego podmiotu, która może być jednocześnie miejscem pracy pracowników. Ponadto, inspektorom w ich pracy nie można przeszkadzać. Czy zatem podmiot zatrudniający powinien zorganizować w inny sposób pracę na czas kontroli? Nie zawsze jest to konieczne, choć może być wskazane. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest po prostu uzgodnienie tej kwestii z inspektorami. Wkroczenie inspektorów do zakładu pracy może być o tyle uciążliwe, że pracodawca jest zobowiązany do tego, aby współdziałać w czasie przeprowadzanej kontroli. Konieczne jest nie tylko udostępnienie dokumentacji, ale również środków, które będą niezbędne do tego, aby pracownicy PIP mogli prawidłowo wypełnić swoje obowiązki.

To Cię powinno też zainteresować: Państwowa Inspekcja Pracy - przyjaciel czy wróg?

Z punktu widzenia przedsiębiorców istotne powinno być również to, że ewentualne przeszkadzanie inspektorom w przeprowadzaniu czynności kontrolnych jest zagrożone grzywną nawet do 30 tys. zł. W skrajnych przypadkach inspektorzy mogą powołać się na art. 225 Kodeksu karnego: ?Kto osobie uprawnionej do kontroli w zakresie inspekcji pracy lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3?.

Kontrola kończy się protokołem

Inspektorzy PIP, którzy przeprowadzają kontrolę są zobowiązani do tego, aby sporządzić stosowny dokument. Może być to zarówno protokół, jak i notatka. Tę drugą stosuje się wówczas, gdy podczas przeprowadzonej kontroli inspektorzy nie dopatrzyli się uchybień. Jeżeli jednak podejmowane przez pracowników PIP czynności wykazały nieprawidłowości, konieczne jest sporządzenie protokołu. To właśnie w nim wypunktowuje się stwierdzone naruszenia. Inspektor jest również zobowiązany do:

  • nakazania usunięcia stwierdzonych uchybień i wyznaczenie terminu, w jakim pracodawca powinien tego dokonać,
  • powiadomienia o nieprawidłowościach ZUS, urząd skarbowy lub Policję.

Punkt drugi dotyczy sytuacji, gdy kontrola dokumentów wykazała, że pracodawca naruszył przepisy o legalności zatrudnienia, w zakresie ubezpieczeń społecznych czy też prawa podatkowego. W takiej sytuacji podmioty te mogą rozpocząć własne kontrole, aby ustalić stan faktyczny i móc wyciągnąć konsekwencje.

Oceń ten wpis
Kontrola pracodawcy przez PIP
Ocena: 4.0, liczba głosów: 10

Zobacz inne porady

Opinie

zyczliwy
2016-02-12, 16:38
przychylam sie do rozmuwcy sasiada co do firmy urbud i mam prozbe do szefostwa zeby nieokradali swoich pracownikow a wynagradzali ich uczciwje a pan wasiak niech da se spokuj z alkomatem bo to co on robi to niezgodne z prawem pracy zeby za jedno piwko krasc pracownikowi az 1000 zl
sasiad
2016-01-25, 22:17
Firma URBUD T.G Repty sl. zatrudnia tylko kierowcow a reszta robili zasowa za 8 pln ao 9 pln w sezonie jest to nawet 20 osob a w delegacjach pracuja na dworze nawet po 18h na dobe .
A kierownictwo jezdzi i szefostwo jezdzi gdzies po wyspach kanaryjskich takich powinni kontrolowac bez ostrzerzenia
ktoś
2015-11-18, 10:57
Firma agatom zatrudnia ludzi bez umów sprzątają na lewo obsługują recepcje na lewo ta firma ma tylko dwóch zatrudnionych pracownika a inni dostają pieniadze nieopodatkowane czy to jest sprawiedliwe za takich nikt sie nie bierze.
miki
2015-08-24, 23:29
czy pracodawca ma prawo dokładać etatu jeżeli wcześniej zmienił umowę na 3/4 z całego ,a obecnie pracując na mniejszym etacie dokłada więcej obowiązku za mniejsze pieniądze ale i więcej dokłada pracy czy są na to jakieś konkretne przepisy ,to co wcześniej robiliśmy na całym etacie obecnie pracując na mniejszym cały czas dokłada jeżeli wcześniej pracowało więcej osób a obecnie robi to mniej osób bo są osoby odchodzące na emeryturę i dany rejon zostaje nikogo nie przyjmując kolejny raz chce rozdzielić etat na osoby zostające nie podnosząc etatu z 3/4 na cały
poszkodowany
2015-05-23, 16:57
muj pracodawca zatrudnia ludzi zstopniem niepelnosprawnosci ale urlopu dodaykowego mimoze sie nalezy ion otym dobze wie ale go niiedaje i niewyplaca muwiac cz to ktos akceptuje czy nie kazdy nato godzi sie bo niema wyjscia hcac pracowac jak zmusic pracodawce dotego by nalezny urlop nam dawal?
beti
2015-05-12, 20:22
Firma Chempur pracownicy pracuja w warunkach szkodliwych ale co z tego Jak dyrekcja wie kiedy pip przyjezdza I wszystkie chemikalia sa wyworzone
bunia
2015-05-12, 20:18
Pip ale mi to kontrola przyjezdzaja dostaja w lape I jest OK
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.