Zainteresowane strony mają dowolność, gdy mowa o wybraniu formy zatrudnienia. Współcześnie pracodawca zatrudniać może zarówno w oparciu o umowę o pracę, jak i umowy cywilnoprawne. Jeżeli wybiera umowę o pracę, to istotne jest, aby pamiętał, że umowa, która nie została zawarta w formie pisemnej powinna zostać potwierdzona (precyzując jej warunki) najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Każda umowa musi przy tym zawierać takie elementy, jak: określenie stron umowy, rodzaj umowy, datę zawarcia czy warunki pracy i płacy. W ostatnim punkcie w szczególności mowa o rodzaju pracy, miejscu jej wykonywania, wynagrodzeniu za pracę ze wskazaniem jego składników, wymiarze czasu pracy czy terminie jej rozpoczęcia.
Wstępne badania lekarskie
Podstawową kwestią jest dopilnowanie wstępnych badań lekarskich. Zasadą jest, że pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków służbowych, jeżeli nie posiada on aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Wymóg ten odnosi się zarówno do osób przyjmowanych do pracy, jak również przenoszonych na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe oraz do pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy.
Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Pracodawca nie może też dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on kwalifikacji czy umiejętności. Warto też pamiętać, że bezpieczne warunki pracy są zawsze priorytetem. Oznacza to, że pracodawca powinien nowo przyjętą osobę skierować na odpowiednie szkolenie. W myśl obowiązujących przepisów wymienić można następujące szkolenia wstępne:
- instruktaż ogólny ? powinien on zostać przeprowadzony jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania przez pracowników zadań służbowych,
- instruktaż szkoleniowy ? przeprowadza się go przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na powierzonym stanowisku.
Z punktu widzenia pracodawcy ważne powinno być przy tym, że poszczególne instruktaże, które zostały wymienione powyżej powinny odbywać się przez określoną ilość godzin. Mowa tu odpowiednio o 3 godzinach lekcyjnych i 8 godzinach ? według odpowiednich przepisów właśnie tyle potrzeba, aby pracownik mógł wykonywać swoją pracę w bezpieczny sposób.
Sprawdź kwalifikacje
Ten punkt powinien być realizowany już przy wstępnej rekrutacji na określone stanowisko pracy. Oczywistym ? zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika ? powinno być, że na pewne stanowiska mogą zostać przyjęte wyłącznie takie osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje. Dotyczy to między innymi osób pełniących funkcję nadzoru czy też tych, które obsługiwać będą maszyny lub urządzenia. Warto zatem, jeszcze przed zatrudnieniem pracownika i wskazaniem mu jego stanowiska pracy, upewnić się, że posiada on wymagana kwalifikacje. Dokumenty potwierdzające uprawnienia pracownika powinny przy tym znaleźć się w jego teczce osobowej.
Równe traktowanie
Nie można zapomnieć, że na pracodawcy ciążą również antydyskryminacyjne obowiązki. W praktyce oznacza to, że powinien on udostępnić nowemu pracownikowi tekst dotyczący równego traktowania kobiet i mężczyzn. Takie udostępnienie może przy tym nastąpić w formie pisemnej lub w inny sposób, który został u pracodawcy przyjęty. Dodatkowo, warto wspomnieć, że obowiązek poszanowania godności pracownika przejawia się na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze pracodawca jest zobowiązany w równy sposób traktować pracowników w zatrudnieniu, po drugie ma również zakaz dyskryminowania osób zarówno starających się o posadę, jak i zatrudnionych.
Kwestie formalne
Sporo obowiązków czeka na pracodawcę również w zakresie formalności. Niezwłocznie po zatrudnieniu pracownika jest on zobowiązany do prowadzenia stosownej dokumentacji. Kierować przy tym należy się przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych.
Podmiot, który decyduje się na zatrudnienie pracownika musi też pamiętać o tym, aby prowadzić ewidencję czasu pracy. Przyjmuje się, że karta ewidencyjna powinna obejmować między innymi faktycznie przepracowany przez pracownika czas, jak również informacje o pracy w niedzielę i święta czy w porze nocnej. To również w ewidencji znaleźć muszą się szczegółowe dane na temat okresów usprawiedliwionej czy nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
To może Cię również zainteresować