Prezenteizm - nowa choroba wśród pracowników

Prezenteizm - nowa choroba wśród pracowników
Czy zdarzyło się Tobie ? mimo choroby ? przyjść do pracy? Obawiałeś się utraty posady, premii lub zdegradowania na niższe stanowisko? Jeżeli tak, to już wiesz, czym jest prezenteizm. Zjawisko to nasila się z roku na rok i choć objawia się zwiększoną frekwencją, to firma paradoksalnie na nim traci.

Nie jest zjawiskiem nowym przychodzenie zatrudnionych do pracy i to mimo zaleceń lekarzy. Okazuje się, że większość pracowników nie tylko obawia się reakcji szefa na okazane zwolnienie lekarskie, ale również boi się utraty stanowiska. To zjawisko, choć popularne, jeszcze do niedawna nie było obiektem badań. Współcześnie coraz więcej fachowców zajmujących się tematyką pracy zauważa, że prezenteizm to poważny problem. Aktualnie jest on rozważany w wielu aspektach ? zdrowotnym, społecznym czy wydajności pracy. Nieefektywna obecność w pracy jest uważana przez wielu fachowców za jedno z największych obciążeń zarówno finansowych, jak i społecznych w ostatnich latach. 

Czym jest prezenteizm?

Najprościej mówiąc, prezenteizm sprowadza się do tego, że do służbowych czynności przystępuje pracownik, który jest nieefektywny z uwagi na swój stan zdrowia. Trzeba przy tym wskazać, że zgodnie z badaniami, wydajność chorego zatrudnionego spada nawet o 40%. Niewłaściwie leczona choroba nie tylko trwa dłużej, ale rośnie też ryzyko zarażenia pozostałych pracowników. Zainteresowane tym tematem osoby powinny szczegółowo zapoznać się z analizami prowadzonymi przez Instytut Zdrowia i Produktywności Cornell University. Wynika z nich, że to właśnie prezenteizm jest odpowiedzialny za niemal 60% strat ponoszonych przez pracodawców z tytułu niezdolności do pracy, która spowodowana jest chorobami.

Przyjść czy nie ? to jest pytanie!

Sama abstynencja, jako pewne zjawisko, było obiektem wielu badań głównie z uwagi na wysokie koszty ponoszone przez pracodawców i budżet państwa. Inaczej jest w przypadku nieefektywnej obecności w pracy ? to zagadnienie jest nie tylko stosunkowo nowe, ale również trudne do rozpoznania. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim sami pracownicy często lekceważą pierwsze objawy chorób i ? mimo wszystko ? stawiają się w miejscu pracy. Według Europejskich Badań Warunków Pracy w ciągu ostatnich 12 miesięcy niemal 1/4 badanych pozytywnie odpowiedziała na pytanie, czy przychodzili oni do pracy mimo choroby. Skala problemu jest duża, gdyż coraz więcej pracowników ? w obawie choćby przed zwolnieniem ? decyduje się na lekceważenie problemów zdrowotnych.

Powody nieefektywnej obecności w pracy

Z punktu widzenia osób, które zajmują się tym problemem istotne jest, że prezenteizm jest zjawiskiem trudnym do zidentyfikowania. Z tego też względu tak ważne jest określenie przyczyn jego występowania, czyli wskazanie czynników, które powodują, że pracownik ? mimo choroby ? decyduje się świadczyć pracę na swoim stanowisku. Z całą pewnością trudno wyliczyć wszystkie przyczyny takiego postępowania. W literaturze badacze najczęściej wyodrębniają trzy obszary:

związane z pracą (na przykład presja czasu, chęć terminowego wywiązywania się z obowiązków zawodowych czy chęć posiadania kontroli nad realizowanymi zadaniami),
kwestie osobiste (głównie w sferze materialnej i rodzinnej ? niemożność pozwolenia sobie na zwolnienie z powodów finansowych, czynniki psychologiczne, niezadowolenie z życia rodzinnego),
postawy (poczucie odpowiedzialności wśród współpracowników, przeświadczenie o byciu niezastąpionym czy zaangażowanie w pracę).

Koszty ekonomiczne i szukanie rozwiązania

Choć w Polsce nie przeprowadzono dotychczas badań dotyczących kosztów ekonomicznych nieefektywnej obecności w pracy, to opierając się na wynikach analiz innych krajów europejskich śmiało można stwierdzić, że i polski przedsiębiorca traci na nieefektywnej obecności w pracy. Wyniki większości badań wskazują, że zjawisko to kosztuje podmioty zatrudniające średnio 2-3 razy więcej niż bezpośrednia ochrona zdrowia. Z tego też względu tak istotne jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób skutecznie można walczyć z prezenteizmem. Okazuje się, że niezbędna do tego jest nie tylko determinacja pracodawców, ale również pracowników. Ci pierwsi nie powinni wywierać presji na osobach zatrudnionych, zaś osoby świadczące pracę powinny dbać o odpowiedni poziom równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz jednocześnie dbać o zdrowie, gdy zauważą pierwsze symptomy choroby.

Oceń ten wpis
Prezenteizm - nowa choroba wśród pracowników
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Francio
2019-12-12, 09:46
Prezenteizm, czyli przychodzenie do pracy dla samej obecności, jest zjawiskiem stosunkowo nowym, ale już dość kłopotliwym. Praca na pewno nie jest wydajna. Pracownicy przychodzą do pracy, bo mogą stracić premię....
lekarz medycyny pracy
2019-05-21, 09:29
Prezenteizm - nowa choroba wśród pracowników. Ciekawy artykuł- warto się z nim zapoznać. Dopowiem tylko: prezenteizm oraz pracoholizm to jedne z groźniejszych chorób dopadających pracowników.
Bendzi
2019-05-08, 14:06
No dobry szef zawsze się kapnie tym bardziej gdy dana sytuacja co jakis czas się powtarza. Chociaż zdarzają się aktorzy jacy potrafią dobrze zagrać swoją rolę itp.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.