!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Motywowanie pracowników

Integracja w firmach - nowe, chwilowe trendy?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

9 komentarzy

Integracja w firmach - nowe, chwilowe trendy?
Coraz więcej firm stawia na organizację tak zwanych imprez integracyjnych. Początkowo były one popularne wyłącznie w zachodnich krajach Europy, współcześnie są one przeszczepiane i dostosowywane do polskich warunków. Czy jest to chwilowy trend, moda czy może działanie ukierunkowane na uzyskanie określonych korzyści?

Motywowanie pracowników jest zadaniem trudnym, czasochłonnym i przede wszystkim wymagającym regularności. W wielu firmach jest to jednak aktywność, od której zależy całkiem wiele. Co więcej, współcześnie motywować podwładnych można na wiele sposobów. Poza premiami czy dodatkami do pensji należy wskazać na zagraniczne wczasy dla najlepszych czy pakiet szkoleń. Z drugiej strony, są firmy, które kreują swoją markę w ten sposób, że pokazują, iż przedsiębiorstwo nie jest nastawione wyłącznie na czerpanie zysków, ale również aktywnie uczestniczy w lokalnym życiu społecznym. Takie zakłady pracy, zamiast organizować wyjazdy integracyjne w egzotyczne miejsca na ziemi, starają się, aby integracja polegała na pracy na rzecz lokalnej społeczności. To tak zwane CRS, czyli Corporate Social Responsibility.

 

Przełamać schemat

Aktualnie na rynku działają firmy, które zajmują się organizacją wyjazdów integracyjnych. Większość z wyjazdów organizowana jest w innych miastach niż to, w którym znajduje się zakład pracy tak, aby pracownicy rzeczywiście mogli pobyć tylko ze sobą. Warto jednak zauważyć, że choć takie wyjazdy sprawdzają się, to zatrudnieni czasem mogą czuć się nieswojo. Ponadto, organizacja takiego wyjazdu to spory wydatek. Być może z tego względu coraz więcej firm interesuje się organizowaniem eventów opartych na wspomnianym powyżej CRS. W takim przypadku impreza odbywa się w środowisku, które pracownicy doskonale znają ? najczęściej jest to dzielnica, w której zlokalizowana jest firma, w której pracują na co dzień.

 

Szereg korzyści

Organizowanie imprez integracyjnych, które opierają się na niesieniu pomocy lub działaniu na rzecz lokalnej społeczności nie jest nowością. Warto jednak zauważyć, że dzięki takim pracom realizowanych jest kilka zadań jednocześnie. Poza integrowaniem pracowników, możliwe jest pokazanie firmy jako podmiotu, który dba o najbliższą okolicę. Najczęściej osoby zatrudnione ? w ramach takich działań ? sprzątają park czy pomagają w odnowie szkoły. To doskonały sposób na to, aby w naturalny sposób wyłoniony został lider grupy czy też firma nawiązała szereg znajomości biznesowych, szukając między innymi dodatkowych sponsorów. Inaczej mówiąc, korzyści są tu olbrzymie w odniesieniu do tego, co robią pracownicy.

Specjaliści zachwalają korzyści wynikające z procesów integracyjnych, jednak nie zawsze z ich stanowiskiem zgadzają się pracownicy oraz pracodawcy. Przeczytaj artykuł: Impreza integracyjna... pod okiem szefa.

 

Dzień bez biurka

Organizacja takiej imprezy integracyjnej jest znacznie tańsza i przydatna ze społecznego punktu widzenia. Pracownicy otrzymują dzień wolny od pracy, mogą odpocząć, zająć się czymś innym, przede wszystkim mają jednak możliwość poznać lepiej pracowników innych działów. Tego bowiem dnia liczy się nie rywalizacja, ale wspólne działanie, dzięki czemu zostanie osiągnięty konkretny, założony wcześniej cel. Warto przy tym zauważyć, że w tak prosty sposób dochodzi do złamania bariery ?niemożliwe?. Okazuje się, że wymalowanie klasy, posprzątanie parku czy części miasta jest możliwe. To zaś powoduje, że pracownicy wierzą we własne siły i bardziej entuzjastycznie podchodzą do swoich obowiązków. Nagle konkurencyjna firma, która walczy o tych samych klientów nie jest już problemem.

 

Silna marka

Tylko pozornie dzień bez biurka jest stratą dla pracodawcy. Trzeba wskazać na szereg innych korzyści, które wiążą się z tym, że osoby zatrudnione wychodzą ?na miasto?. To doskonały moment choćby do założenia koszulki firmowej czy poinformowania lokalnych mediów o organizowanej akcji. Dzięki temu głośno jest o przedsiębiorstwie, które jest odpowiedzialne społecznie. A to już darmowa i świetna reklama, która potrafi przyciągnąć potencjalnych kontrahentów ceniących sobie takie akcje. Zachodnie firmy już dawno przekonały się, jak istotne i ważne są właśnie takie zadania. A skoro tak, to ? jeżeli jesteś szefem ? może warto pomyśleć właśnie o takiej formie integracji pracowników i jednocześnie reklamy prowadzonej firmy? 

To może Cię również zainteresować

Imprezy integracyjne - zabawa pod okiem szefa

Podziel się

9 komentarzy

Krzysztof

Krzysztof

Integracja ma znaczenie i z motywacją tworzą kluczowe efekty. Dobrze wiedzieć jak to realizować w praktyce.
Żaba Studzińśka

Żaba Studzińśka

Zdarzają się chwilowe trendy. No ale jeśliby miało być motywacyjne np. kilka biletów do kina to już coś ciekawego. z 2 strony nie każdy musi lubić kino.
Pasterl2

Pasterl2

Zawsze patrz na wynik i nie sprawdzaj każdego kroku pośredniego. Pytanie do pracownika jest pomocne: czy jesteś w 100% zadowolony z wyniku? Jeśli nadal masz wątpliwości, zapytaj mnie lub swoich kolegów o radę.
Olimpia2

Olimpia2

Pracownik zmotywowany zewnętrznie chce dobrze pracować, aby zyskać pochwałę, uznanie lub jakąś nagrodę finansową od firmy. Integracja jest tutaj zawsze kluczowa.
Solia

Solia

Nie musi to być nagroda pieniężna przez cały czas; proste rzeczy, takie jak tydzień posiadania osobistego miejsca parkingowego w biurze, byłyby wystarczające. Integracja w zespole tez ma wpływ na pracę.
Krzysztof

Krzysztof

Jest to jednak dość skuteczny sposób, zwłaszcza w połączeniu z prezentem lub nagrodą pieniężną. Aby utrzymać środowisko pracy, lepiej jest wyrazić wdzięczność kilku pracownikom z różnych działów jednocześnie na obiektywnych zasadach.
Tadek

Tadek

Szef organizacji rozwija swój indywidualny program motywacyjny dla podległych pracowników. To jest zawsze ważne chyba jak myślę w każdej organizacji pracy.
motyl

motyl

Zalezy jaka integracja i czy ludzie po prostu będą z tego powodu szczęśliwsi? Nie zawsze forma integracji przecież trafia do wszystkich osób, a w integracji chodzi o cały zespół.
george

george

Integracja jest ważna dla relacji wśród załogi. W ten sposób ma to wpływ na jakość pracy. Dobre relacje powinno się realizować także poza pracą od czasu do czasu na imprezach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.