Zawody i ich potencjał

Statysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

18 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

1 komentarz
Statysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Chociaż praca statysty może kojarzyć się z dorabianiem, przy odpowiedniej dawce wysiłku i szczęścia można uczynić ją sposobem na niezły zarobek. Niewątpliwie jest to praca bardzo ciekawa, która przynosi wiele satysfakcji. Myślisz, że statysta to zawód dla Ciebie?

Przeczytaj artykuł i sprawdź najważniejsze informacje:

 • Na czym polega praca statysty?
 • Jak zostać statystą i ile można zarobić?
 • Gdzie może pracować statysta?
 • Czy warto pracować jako statysta?

Statysta - na czym polega praca?

Zawód statysty kojarzy się głównie z serialem i filmem. Faktycznie, statysta występuje w różnych produkcjach, jego zadaniem jest tworzenie tła dla akcji wraz z innymi statystami. Warto wiedzieć, że osoba wykonująca ten zawód może brać udział nie tylko w nagraniach seriali czy filmów. Statystę można zobaczyć także w teatrze czy reklamie telewizyjnej. Zadaniem statysty jest wypełnianie określonych obowiązków. Statysta może na przykład wcielić się rolę klienta kawiarni czy uczestnika koncertu. Rola statystów jest bardzo ważna dla każdej realizacji. Dzięki osobom wykonującym ten zawód sceny są bardziej realistyczne i naturalne, co wpływa korzystnie na odbiór przez widza.

Oto zakres obowiązków na stanowisku statysty:

 • punktualne przybycie na wyznaczony plan,
 • współpraca z osobami zajmującymi się stylizacją statystów biorących udział w nagraniach,
 • wcielenie się w rolę zgodnie z założeniami reżysera produkcji.

Chociaż praca statysty może wydawać się bardzo łatwa, nie każdy sprawdza się w tym zawodzie. Jakie cechy są ważne i jak zostać statystą? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Jak zostać statystą?

Każdy, kto pragnie zostać statystą, musi po prostu spróbować swoich sił w tym zawodzie. Warto dołączyć do grup tematycznych na Facebooku, gdzie można znaleźć wiele ogłoszeń. Bardzo pomocne okazują się także popularne portale ogłoszeniowe. Warto pamiętać, że nie każdy, kto dodaje takie ogłoszenie, jest uczciwą osobą. Zawsze należy sprawdzać wiarygodność osoby, z którą omawia się szczegóły dotyczące współpracy. Bezpiecznym sposobem na nawiązanie współpracy są agencje statystów, które można znaleźć w Internecie.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Aktor

Animator/ Pracownik kulturalno-oświatowy Uzdrowisko Ustroń

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

 • Ustroń
Dodana

Animator sportu na boisku orlik

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15 Z ODDZIAŁAMI SPORTOWYMI W RACIBORZU IM.JANA III SOBIESKIEGO

 • Racibórz
Dodana

Animator

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Zgierz
Dodana

Animator sportu

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W TRZYGŁOWIE

 • Gryfice
Dodana

Animator, pomoc animatora, pomoc techniczna

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Żory
Dodana

Niezależnie od tego, jaki sposób na pozyskanie zleceń wybierzesz, warto pamiętać o predyspozycjach zdrowotnych. W każdym ogłoszeniu wymagania dotyczące sprawności powinny zostać jasno określone.

Najczęściej wymagane są predyspozycje zdrowotne:

 • dobra sprawność fizyczna,
 • dobry stan układu oddechowego, krążenia oraz kostnego,
 • dobry wzrok oraz słuch.

Warto pamiętać, że statysta pracuje w różnych warunkach. Bardzo często nagrania trwają przez długi czas, a statysta musi wytrzymać w jednej pozycji przez wiele godzin. Praca statysty jest niewątpliwie bardzo satysfakcjonująca, ale często również niełatwa. Aby dobrze wykonywać ten zawód, warto zadbać o dobrą formę oraz zdrowie.

Kto ma największe szanse na zostanie statystą?

Statystowanie to fantastyczna przygoda, którą może przeżyć tak naprawdę każdy. Warto spróbować swoich sił i pamiętać, że do różnych produkcji potrzebne są różne twarze i typy urody, osoby w różnym wieku. Kto ma największe szanse? Osoba, która posiada najważniejsze cechy przydające się w pracy statysty.

Jakie to są kompetencje?

 • Wytrwałe dążenie do wyznaczonych celów - dzisiaj wiele osób próbuje swoich sił w zawodzie statysty. Aby osiągnąć sukces, trzeba wykazać się dużą wytrwałością i często zgłaszać swoją kandydaturę do różnych produkcji.
 • Cierpliwość - statysta często musi wytrzymać w jednej pozycji przez wiele godzin. Dla wielu osób statystowanie może okazać się bardzo nudne i trudne.
 • Wytrzymałość fizyczna - czasami nagrania realizowane są w trudnych warunkach. Dobry statysta to taki, który może wytrzymać w deszczu czy upale przez długi czas.
 • Pewność siebie - chociaż statystowanie to nie to samo co aktorstwo, nie każdy potrafi poczuć się w tej roli swobodnie.

Statystowanie to dla wielu osób świetny sposób na dorobienie pieniędzy. Udział w nagraniach może być także niesamowitą przygodą i pamiątką na całe życie. Przed zgłoszeniem swojej kandydatury do udziału w produkcji warto jednak upewnić się, czy posiada się kompetencje i cechy niezbędne do statystowania. Warto pamiętać, że zawód ten nie zawsze jest łatwy.

statysta

Ile zarabia statysta?

Jeśli chodzi o zarobki statystów, są one zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak ilość czasu spędzonego na planie czy rodzaj produkcji. Wystarczy zapoznać się z przykładowymi ogłoszeniami, aby przekonać się, że zarobki w tym zawodzie są naprawdę różne.

Praca na stanowisku statysty nie jest pracą na cały etat, a jedynie można traktować ją jako pracę dorywczą. Tyle ile uda się zarobić w ciągu miesiąca zależy od ilości zleceń, doświadczenia, czy budżetu filmowego. Zarobki zaczynają się już od 40 zł za dzień zdjęciowy, ale mogą osiągać kwoty nawet do 500 zł na dzień.

Czy do pracy na stanowisku statysty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Dużą zaletą pracy w tym zawodzie jest to, że do jego wykonywania niepotrzebne są żadne studia ani dodatkowe szkolenia. Warto jednak pamiętać, że kwalifikacje i umiejętności mogą znacznie podwyższyć szansę na otrzymanie oferty ciekawej współpracy. Z pewnością jednak warto zastanowić się na przykład nad studiami aktorskimi. Chociaż statystowanie może być dobrą zabawą trzeba pamiętać, że najczęściej jest to sposób jedynie na dorobienie do domowego budżetu. Można starać się uczynić statystowanie głównym źródłem zarobku, ale jest to bardzo trudne i wymaga dużej ilości pracy oraz zaangażowania. Oto tabelka z najważniejszymi danymi dotyczącymi wykształcenia:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W pracy statysty przydaje się ukończona szkoła na kierunku aktorskim. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie statysty?

Statysta może znaleźć pracę w serialu oraz filmie, teatrze czy reklamie telewizyjnej. Statysta może występować wszędzie tam, gdzie potrzebny jest naturalny tłum ludzi w produkcji. Okazuje się, że tak naprawdę każdy może spróbować swoich sił. Wystarczy sprawdzić ogłoszenia na portalach społecznościowych, aby przekonać się, że zapotrzebowanie jest niemałe. Trzeba jednocześnie pamiętać, że także chętnych jest sporo. Warto próbować swoich sił do skutku, aby dostać swoją szansę na statystowanie. 

Osoba, która zaczyna jako statysta, może otrzymać szanse na rozwój i poważniejsze role. Aby jednak tak się stało, trzeba uczestniczyć w różnych produkcjach oraz warto także postawić na zdobycie wykształcenia w zawodzie aktora. Masz talent, nie boisz się kamery i chcesz się rozwijać? Zgłaszaj się do produkcji, zadbaj o wykształcenie i pamiętaj o wytrwałości.

statysta

Czy zawód statysty jest przyszłościowy?

Zawód statysty pozwala dorobić do domowego budżetu, poznać ciekawych ludzi, sprawdzić się i przeżyć fajną przygodę. Osoby, które zajmują się produkcją, poszukują różnych twarzy i osób w różnym wieku, a więc tak naprawdę każdy może dostać swoją wymarzoną szansę i pojawić się na wielkim ekranie czy w teatrze. Warto jednak pamiętać, że także zainteresowanie potencjalnych statystów jest bardzo duże. Statystowanie to dobry sposób na sprawdzenie swoich sił i dorobienie do domowego budżetu. Jeśli jednak chcesz grać w różnych produkcjach i zarabiać tym na życie, dużo lepszym dla Ciebie zawodem okaże się aktorstwo. Jeśli nie masz pewności, czy chcesz wiązać z tym swoją przyszłość, najpierw spróbuj statystowania. Dzięki temu dowiesz się, czy świat telewizji oraz teatru jest dla Ciebie.

Podsumowanie:
 • Praca statysty polega na tworzeniu tła dla akcji w filmach, serialach, teatrze czy reklamach, nadając realistyczny wygląd scenom.
 • Aby zostać statystą, warto dołączyć do grup tematycznych na Facebooku lub skorzystać z agencji statystów, nie są wymagane studia ani dodatkowe szkolenia.
 • Zarobki statystów są zróżnicowane, od 40 zł do 500 zł za dzień zdjęciowy, jednak praca ta często jest traktowana jako dorywcza i dodatkowe źródło dochodu.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać statystą?

Pracę jako statysta może podjąć tak naprawdę każdy. Warto spróbować swoich sił, gdyż potrzebne są różne typy urody, osoby w różnym wieku. Statystowanie to świetna opcja na dorobienie tak naprawdę dla każdego. Poszukiwanie są różne typy urody, a więc warto spróbować swoich sił.

Jak zostać statystą?

Aby zostać statystą, nie trzeba kończyć szkół czy specjalnych kursów. Wystarczy zgłosić swoją kandydaturę i czekać na odpowiedź. Statystowanie nie wymaga ukończenia szkoły czy specjalnego kursu. Jedyne co trzeba zrobić to aktywnie  szukać ogłoszeń i zgłaszać swoją kandydaturę.

Czy warto pracować jako statysta?

Statystowanie to świetna przygoda i okazja do sprawdzenia swoich możliwości. Warto jednak pamiętać, że trudno uczynić z tej pracy główne źródło zarobków. Praca jako statysta to świetny sposób na dorobienie do domowego budżetu. Konkurencja jednak jest tak wysoka, że trudno uczynić z tego zajęcia swoje główne źródło zarobków.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

1 komentarz

J.P.

J.P.

Ciekawa, pomocna informacja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.