!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Na umowę o pracę czy umowę cywilnoprawną?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze

Na umowę o pracę czy umowę cywilnoprawną?
Choć wiedza pracowników w zakresie ich praw jest coraz większa, wciąż nie wszyscy są świadomi tego, czym różni się umowa o pracę od umów cywilnoprawnych. Kiedy umowa o pracę nie może zastąpić umowy zlecenia lub umowy o dzieło?


W zakresie zawierania umów pracodawca i pracownik mogą wybierać w szerokim wachlarzu dostępnych możliwości. Już tylko umowa o pracę może być zawarta na czas nieokreślony, określony, na czas zastępstwa nieobecnego pracownika, jak również na czas wykonywania określonej pracy. Paleta ta powiększa się też o umowy cywilnoprawne, z czego najpopularniejszymi są umowa zlecenie i umowa o dzieło. W niektórych jednak przypadkach podmiot zatrudniający będzie musiał zatrudnić kandydata od razu na umowę o pracę, gdyż w przeciwnym przypadku narazi się na poważne konsekwencje.

Umowa o pracę, czyli co?

Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta zostaje wówczas, gdy ?Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca ? do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem?. Inaczej mówiąc, aby zatrudnienie miało charakter stosunku pracy muszą być spełnione poniższe cechy:

  • podporządkowanie pracownika przełożonemu,
  • odpłatność wykonywanej przez pracownika pracy,
  • świadczenie pracy przez zatrudnionego osobiście,
  • powtarzanie pracy w codziennych lub też dłuższych odstępach czasu,
  • świadczona praca jest wykonywana na ryzyko pracodawcy, co oznacza tyle, że to podmiot zatrudniający ponosi ewentualne konsekwencje błędów, jakie popełnił przez niego zatrudniony,
  • wykonywana praca świadczona jest w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

Spełnienie powyższych przesłanek jest równoznaczne z tym, że strony zawarły umowę o pracę. Dodatkowo trzeba też pamiętać, że nazwanie jej umową cywilnoprawną ? zgodnie z Kodeksem pracy ? jest niedopuszczalne.

Kiedy umowy cywilnoprawne?

Zasadą jest, że to zainteresowane strony ustalają, jaki charakter prawny będzie miała umowa o zatrudnienie. Z drugiej jednak strony zarówno pracownik, jak i zatrudniony muszą pamiętać, że rodzaj zawieranej umowy o pracę musi być zgodny z charakterem wykonywanej pracy. Aktualnie, wśród umów cywilnoprawnych (które w odróżnieniu od umowy o pracę uregulowane zostały przez ustawodawcę w Kodeksie cywilnym), wyróżnić można dwie najpopularniejsze. Mowa tu o umowie o dzieło oraz umowie zlecenia. Bardzo często stosowana jest też tak zwana umowa agencji.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest czasem nazywana umową rezultatu. Świetnym przykładem sytuacji, w której powinna być ona zastosowana, jest zlecenie namalowania obrazu lub też wymienienia określonej części w samochodzie. Wówczas zlecający nie ponosi praktycznie żadnego ryzyka, które związane jest z wykonaniem dzieła. W każdym przypadku strony umawiają się tu na wykonanie przez zleceniobiorcę określonej pracy, której efektem ma być właśnie dzieło. W takim przypadku za jego wykonanie zleceniodawca ma też obowiązek uiścić określoną, ustaloną kwotę.

Umowa zlecenie

Zdarza się często, że pracodawcy, którzy chcą zoptymalizować koszty w firmie, podsuwają pracownikom do podpisania właśnie umowy zlecenie w zamian za umowę o pracę. Różnica pomiędzy nimi sprowadza się do kwestii podporządkowania się pracownika. W przypadku umowy zlecenie zatrudniony nie musi być kontrolowany przez podmiot zatrudniający. Dodatkowo zleceniodawca nie musi wykonywać czynności osobiście. Inaczej mówiąc, zleceniodawca może zlecić zleceniobiorcy ? dla przykładu ? napisanie książki, która to powstawać będzie nie w zakładzie pracy, ale w zaciszu domowym wykonawcy.

Umowa agencyjna

To jeszcze inny rodzaj umowy cywilnoprawnej. Jest ona zawierana z agentami, którzy pośredniczą przy zawieraniu umów oznaczonego rodzaju na rzecz swojego zleceniodawcy. W tym przypadku, co ważne, nie występuje podporządkowanie agenta przełożonemu. W związku z powyższym, umowa ta nie może zostać uznana za umowę o pracę. Warto zauważyć, że umowa agencyjna jest wykorzystywana między innymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W takim przypadku agent jest zobowiązany do zdobywania klientów i zawierania z nimi umów na rzecz towarzystwa, które reprezentuje.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o podobnej tematyce: Umowa o pracę czy umowa o zatrudnienie cywilnoprawne?

To może Cię również zainteresować

Umowa zlecenie a umowa o pracę - poznaj różnice

Podziel się

4 komentarze

Beżowa

Beżowa

Różnice są spore i każdy w firmie gdy chce pracować na stałe i nie szuka kokosó to woli mieć stałą sytuację w pracy.
Majka

Majka

Każdy się chyba zgodzi, że w większości przypadków docelowo ludzie chcą pracować na bardzo stabilnych warunkach w oparciu o atrakcyjną umowę o pracę. To wpływa na ich zmotywowanie.
Zoda

Zoda

Należy pamiętać, że niektórzy pracodawcy będą próbować oferować umowy o statusie samozatrudnionym. Nie są to w ogóle kontrakty i należy do nich podchodzić ostrożnie, ponieważ osoba ta jest odpowiedzialna za opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek.
Finland

Finland

W agencyjnej umowie jest tak, że w sumie jest się zatrudnionym u agencji i jak zechce firma nas zatrudnić to zmieniają się warunki na lepsze. Lepsze to niż nic.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.