Działalność gospodarcza

Zakładasz firmę? Uważaj na oszustów i cyberprzestępców.

10 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

5 komentarzy
Zakładasz firmę? Uważaj na oszustów i cyberprzestępców.
Dowiedz się, jak oszuści mogą podszyć się pod pracowników banku i jak uniknąć oszustw inwestycyjnych. Zabezpiecz swoją firmę przed oszustwami online.

W ostatnim czasie bardzo głośno jest o firmach, które – tworząc łudząco podobne nazwy – rozsyłają nowym przedsiębiorcom wezwania do zapłaty. Co, gdy otrzymasz takie?

Urzędnicy ostrzegają

Zarówno pracownicy urzędów skarbowych, jak i inni urzędnicy, z którymi ma do czynienia przyszły przedsiębiorca, przestrzegają przed firmami rozsyłającymi wezwanie do zapłaty za wpis do baz mających nazwę łudząco podobną do CEIDG. Jako osoba zainteresowana założeniem firmy, musisz mieć świadomość, że za wpis do rejestru CEIDG nie musisz płacić – taki wpis jest darmowy i obejmuje wszystkich przedsiębiorców.

Mimo jednak ostrzeżeń, nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że nie muszą płacić. W Polsce każdego dnia jest rejestrowanych ponad 1000 firm. W praktyce podmioty, które wprowadzają świeżo upieczonych właścicieli firm w błąd, wciąż zarabiają na swoim procederze.

Czytaj uważnie

Jeżeli nie chcesz zapłacić za wpis do bazy, do której (prawie) nikt nie będzie zaglądał, to powinieneś pamiętać o powyższej zasadzie lub po prostu dokładnie zapoznawać się z treścią wezwań do zapłaty, które przyjdą na adres firmy. W przeciwnym razie już na starcie konto twojej firmy zostanie uszczuplone o sporą kwotę.

Abyś zrozumiał, jak pomysłowi są właściciele firm rozsyłających wezwania do zapłaty, musisz wiedzieć, że takie wychodzą od Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i Firm. Jak widzisz, różnica w nazwie jest niewielka, ale to zupełnie inna instytucja.
Poza nazwą, która jest bardzo podobna i może wprowadzać w błąd, urzędnicy zwracają uwagę, że przedsiębiorcy otrzymują wezwania łudząco podobne do dokumentów rozsyłanych przez instytucje publiczne. To kolejny powód, dla którego – zanim wydasz dyspozycję przelewu – powinieneś uważnie zapoznać się z treścią otrzymanego wezwania.

Wysłałeś pieniądze? Zgłoś się do Ministerstwa Rozwoju

Jeżeli wysłałeś pieniądze, bo mylnie sądziłeś, że masz taki obowiązek, to powinieneś jak najszybciej zgłosić się do Ministerstwa Rozwoju lub prokuratury. Choć szanse na odzyskanie pieniędzy są niewielkie, to jednak im więcej poszkodowanych zgłosi się, tym większe szanse, że proceder ten już wkrótce będzie historią – żaden przedsiębiorca więcej nie zostanie oszukany.

Poza osobami, które zapłaciły, do wspominanego Ministerstwa Rozwoju i prokuratury mogą również zgłaszać się przedsiębiorcy, którzy otrzymali wezwanie do zapłaty. W Ministerstwie takie wezwania są szczegółowo analizowane, a informacje o próbach wyłudzenia pieniędzy od osób prowadzących firmy cyklicznie przekazywane odpowiednim organom.

Pamiętaj – jako przedsiębiorca będziesz otrzymywał wiele faktur i wezwań do zapłaty. Zanim jednak zapłacisz, powinieneś upewnić się, że płacisz za usługę, z której faktycznie skorzystałeś lub produkt, który otrzymałeś. Współpracujesz z biurem rachunkowym? Wszelkie wątpliwości warto konsultować z jego pracownikami – rozwieją oni twoje wątpliwości.

Oszustwa inwestycyjne

Jednym z rodzajów oszustw, które powinny przyciągnąć uwagę każdego przedsiębiorcy, są oszustwa inwestycyjne. Cyberprzestępcy, podając się za wiarygodne agencje inwestycyjne lub doświadczonych doradców finansowych, próbują przekonać przedsiębiorców do zainwestowania swoich oszczędności w rzekomo "gwarantowane" lub "wyjątkowo zyskowne" inwestycje. Z reguły oferowane są niezwykle atrakcyjne warunki, które są zbyt dobre, by były prawdziwe. Zanim zdecydujesz się na inwestycje, dokładnie sprawdź źródło propozycji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Oszuści podają się za pracowników banku

Inną powszechną metodą oszustwa jest podszywanie się za pracownika banku. Oszuści podszywają się pod pracowników banków i wykorzystują skomplikowane metody, aby przekonać przedsiębiorców do dzielenia się poufnymi danymi bankowymi. Mogą wysyłać fałszywe wiadomości e-mail lub SMS, które wyglądają, jakby pochodziły z oficjalnej strony banku, prosząc o potwierdzenie danych logowania lub kody SMS. Bardzo ważne jest, aby zawsze sprawdzać takie wiadomości i nigdy nie udostępniać danych logowania ani kodów SMS przez telefon, e-mail lub wiadomości tekstowe.

Pamiętaj, zawsze weryfikuj źródło wszelkich wiadomości lub propozycji finansowych, zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie. Ochrona Twojego przedsiębiorstwa przed oszustwami zaczyna się od świadomości i proaktywnej postawy.

Fałszywe wiadomości

Fałszywe wiadomości są jednym z najpopularniejszych narzędzi używanych przez oszustów. Mogą one przybrać formę e-maili, SMS-ów, wiadomości na portalach społecznościowych, a nawet fałszywych stron internetowych. Zazwyczaj zawierają one link, który prowadzi do fałszywego formularza logowania, lub proszą o udostępnienie poufnych danych. Kluczowe jest umiejętne rozpoznanie tych wiadomości i unikanie klikania w jakiekolwiek linki lub udostępniania informacji bez upewnienia się, że źródło jest wiarygodne.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

W przypadku podejrzeń o próbę oszustwa, ważne jest szybkie zgłoszenie tego do odpowiednich organów ścigania. W Polsce Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) prowadzi działania przeciwko cyberprzestępczości i udziela porad dotyczących ochrony przed oszustwami online. CBZC stale monitoruje i analizuje przypadki cyberprzestępczości, takie jak oszustwa internetowe, wyłudzenia danych, fałszywe wiadomości i inne metody oszustwa online. Działania CBZC obejmują także edukację i informowanie publiczności o nowych zagrożeniach i sposobach ochrony przed nimi.

Rodzaj Oszustwa Opis Strategie zapobiegania
Oszustwa inwestycyjne Oszuści podają się za wiarygodne agencje inwestycyjne, proponując "gwarantowane" inwestycje. Dokładna weryfikacja źródła propozycji przed dokonaniem inwestycji.
Oszuści podają się za pracowników banku Oszuści podszywają się pod pracowników banków, prosząc o potwierdzenie danych logowania lub kody SMS. Nigdy nie udostępniaj danych logowania ani kodów SMS przez telefon, e-mail lub wiadomości tekstowe.
Fałszywe wiadomości Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, SMS lub na portalach społecznościowych, aby wyłudzić poufne dane. Unikaj klikania w linki lub udostępniania informacji bez upewnienia się, że źródło jest wiarygodne.
Zgłoszenie do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości W przypadku podejrzeń o próbę oszustwa, zgłoszenie do CBZC jest kluczowe. Szybkie zgłoszenie podejrzeń do CBZC oraz śledzenie ich porad dotyczących ochrony przed oszustwami online.

Najczęściej zadawane pytania

Co to są oszustwa inwestycyjne?

Oszustwa inwestycyjne to sytuacje, gdy oszuści podają się za wiarygodne agencje inwestycyjne lub doradców finansowych, oferując bardzo atrakcyjne, ale nieprawdziwe inwestycje.

Jak oszuści podszywają się za pracowników banku?

Oszuści mogą wysyłać fałszywe wiadomości e-mail lub SMS, które wyglądają, jakby pochodziły z oficjalnej strony banku, prosząc o potwierdzenie danych logowania lub kody SMS.

Co to są fałszywe wiadomości?

Fałszywe wiadomości to wiadomości wysyłane przez oszustów, które mogą przybrać formę e-maili, SMS-ów, wiadomości na portalach społecznościowych, a nawet fałszywych stron internetowych, z prośbą o udostępnienie poufnych danych.

Co to jest Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości?

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) to polska instytucja, która prowadzi działania przeciwko cyberprzestępczości i udziela porad dotyczących ochrony przed oszustwami online.

Jak mogę chronić swoją firmę przed cyberprzestępczością?

Aby chronić swoją firmę przed cyberprzestępczością, powinieneś zawsze weryfikować źródło wszelkich wiadomości lub propozycji finansowych, unikać udostępniania poufnych danych online i szybko zgłaszać wszelkie podejrzane działania do odpowiednich organów ścigania, takich jak CBZC.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

5 komentarzy

sandy

sandy

już pierwszego dnia po założeniu firmy dostałem listem bliźniaczo podobne listy bym coś tam wpłacił by się zapisać na jakiś index firm. Oczywiście wyglądało to jakby z urzędu.
Konrad Czaja

Konrad Czaja

Wiele osób marzy o założeniu firmy, przynajmniej taka myśl może cię od czasu pojawiać. Żeby jednak wszystko miało ręce i nogi warto do tego podejść rozsądnie i matematycznie.
Nila

Nila

Artykuł bardzo pożyteczny. Zawsze należy uważać na oszustów.
pigułka

pigułka

Dokładnie, jest wiele oszukańczych firm jakie wyłudzają i to zgodnie z prawem jak się okazuje niewiedze ludzi i nowość w zakresie firmy. Wysyła się im kasę za jakąś głupią bazę danych.
Andrzej

Andrzej

Jak pierwszym razem założyłem firmę to przychodziły wyglądające wizualnie listy by zapłacić za widoczność firmy 100 zł czy tam więcej na bycie w bazie ale wiedziałem, że to oszustwo.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka