Jako pracodawca z pewnością doskonale wiesz, że obsadzając utworzone stanowiska pracy, zwracasz uwagę przede wszystkim na wykształcenie potencjalnych kandydatów, prawda? Dziś wykształcenie jest drugorzędną sprawą – liczą się przede wszystkim umiejętności. Sprawę z tego doskonale zdają sobie studenci, którzy bardzo często z własnej inicjatywy szukają praktyk. Może powinieneś pomyśleć o zorganizowaniu takich w swojej firmie? Korzyści jest wiele.
Nawiąż współpracę z uczelnią
Jesteś zainteresowany zorganizowaniem praktyk dla studentów w swojej firmie? Najprostszą drogą będzie nawiązanie współpracy z uniwersytetem lub szkołą wyższą. Jeżeli w kieszeni posiadasz dyplom ukończenia studiów, to z pewnością wiesz, że każdy student musi obowiązkowo odbyć praktyki. Nawiązując współpracę z uczelnią, a dokładniej nawet z konkretnych wydziałem czy kierunkiem, masz dostęp do studentów, którzy w przyszłości będą poszukiwać pracy w takich firmach, jak twoja.
Co może zrobić dla ciebie uczelnia? Większość ceni sobie współpracę z pracodawcami. Poza informowaniem studentów o możliwości odbycia obowiązkowych praktyk w twojej firmie, możesz mieć również szansę zaprezentować i promować swoją firmę na różnych spotkaniach poświęconych przedsiębiorczości.
Kwestie formalne – co musisz wiedzieć?
Na praktyki możesz przyjąć zarówno studenta, jak i osobę, która nie ukończyła 30. roku życia. Jeżeli na praktyki przyjmujesz:
- Osobę posiadającą status studenta, która nie ukończyła 26 lat, to możesz podpisać z nią zlecenie. Gdy zawrzesz umowę, musisz wiedzieć, że nie jesteś zobowiązany odprowadzać za nią składek ZUS. Dlaczego? Gdyż może on korzystać z ubezpieczenia swoich rodziców.
- Absolwenta, który nie ukończył 30. roku życia, to powinieneś zawrzeć umowę o praktykach. W zależności od kondycji finansowej twojej firmy, możesz zdecydować, czy praktyki będą płatne, czy też bezpłatne. Zdecydowałeś, że zachęcisz praktykanta do pracy, przyznając mu wynagrodzenie? Pamiętaj, że nie może być ono wyższe niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Jak widzisz, przyjęcie studenta lub absolwenta na praktyki nie wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu formalności, co powinno cię zachęcić do wykonania takiego kroku.
Jakie korzyści płyną ze zorganizowania praktyk?
Jako pracodawca powinieneś wiedzieć, jakie korzyści płyną z tego, że zorganizujesz w swojej firmie praktyki. Oto główne:
- Możliwość zorientowania się w wiedzy osób kończących studia wyższe, co może być podstawą do opracowania m.in. kursów czy szkoleń dla nowych pracowników;
- Możliwość zatrudnienia najlepszych – przyjmując cyklicznie praktykantów, najlepszym możesz zaproponować etat. Takie rozwiązanie wiąże się ze sporą oszczędnością czasu i pieniędzy – nie jest konieczne organizowanie rekrutacji;
- Jeżeli twoja firma działa w branży, która szybko się rozwija, to dzięki praktykom będziesz na bieżąco ze zmianami;
- Możliwość wykorzystania potencjału i energii młodych ludzi do rozwoju firmy.
Mając świadomość, jak zorganizować praktyki i jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania, możesz na bieżąco rozwijać firmę i ulepszać jej działanie.
To może Cię również zainteresować