Praca dla studenta

Organizowanie praktyk studenckich i zawodowych - przewodnik dla pracodawców

27 stycznia 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 24 głosy

24 głosy

8 komentarzy
Organizowanie praktyk studenckich i zawodowych - przewodnik dla pracodawców
Poznaj korzyści i zasady organizacji praktyk studenckich i zawodowych. Dowiedz się, jak nawiązać współpracę z uczelnią, przygotować umowę i zrozumieć role praktykanta.

Jeśli jesteś pracodawcą, to z  pewnością obsadzając utworzone stanowiska pracy, zwracasz uwagę między innymi na wykształcenie potencjalnych kandydatów. To jednak nie wszystko. Dziś wykształcenie jest często drugorzędną sprawą – liczą się przede wszystkim umiejętności. Sprawę z tego doskonale zdają sobie studenci, którzy bardzo często z własnej inicjatywy szukają praktyk. Może powinieneś pomyśleć o zorganizowaniu ich w swojej firmie? Korzyści jest wiele.

Nawiąż współpracę z uczelnią

Jesteś zainteresowany zorganizowaniem praktyk dla studentów w swojej firmie? Najprostszą drogą będzie nawiązanie współpracy z uniwersytetem lub szkołą wyższą. Jeżeli w kieszeni posiadasz dyplom ukończenia studiów, to z pewnością wiesz, że każdy student musi obowiązkowo odbyć praktyki. Nawiązując współpracę z uczelnią, a dokładniej nawet z konkretnym wydziałem czy kierunkiem, masz dostęp do studentów, którzy w przyszłości będą poszukiwać pracy w takich firmach, jak Twoja.

Co może zrobić dla ciebie uczelnia? Większość ceni sobie współpracę z pracodawcami. Poza informowaniem studentów o możliwości odbycia obowiązkowych praktyk w twojej firmie możesz mieć również szansę zaprezentować i promować swoją firmę na różnych spotkaniach poświęconych przedsiębiorczości.

Kwestie formalne – co musisz wiedzieć?

Na praktyki możesz przyjąć zarówno studenta, jak i osobę, która nie ukończyła 30. roku życia. Jeżeli na praktyki przyjmujesz:

  • Osobę posiadającą status studenta, która nie ukończyła 26 lat, to możesz podpisać z nią umowę zlecenie. To najbardziej opłacalna forma, ponieważ dla osób spełniających wspomniane warunki kwota brutto=kwocie netto.
  • Absolwenta, który nie ukończył 30. roku życia, to powinieneś zawrzeć umowę o praktykach. W zależności od kondycji finansowej twojej firmy możesz zdecydować, czy praktyki będą płatne, czy też bezpłatne. Zdecydowałeś, że zachęcisz praktykanta do pracy, przyznając mu wynagrodzenie? Pamiętaj, że nie może być ono wyższe niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jak widzisz, przyjęcie studenta lub absolwenta na praktyki nie wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu formalności, co powinno Cię zachęcić do wykonania takiego kroku.

Jakie korzyści płyną ze zorganizowania praktyk?

Jako pracodawca powinieneś wiedzieć, jakie korzyści płyną z tego, że zorganizujesz w swojej firmie praktyki. Oto główne z nich:

  • Możliwość zorientowania się w wiedzy osób kończących studia wyższe, co może być podstawą do opracowania m.in. kursów czy szkoleń dla nowych pracowników;
  • Możliwość zatrudnienia najlepszych – przyjmując cyklicznie praktykantów, najlepszym możesz zaproponować etat. Takie rozwiązanie wiąże się ze sporą oszczędnością czasu i pieniędzy – nie jest konieczne organizowanie rekrutacji;
  • Jeżeli twoja firma działa w branży, która szybko się rozwija, to dzięki praktykom będziesz na bieżąco ze zmianami;
  • Możliwość wykorzystania potencjału i energii młodych ludzi do rozwoju firmy.
Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Magazynier z uprawnieniami UDT - OD ZARAZ

Serwis Personalny Poland

  • Chwaszczyno
Dodana
Dodana

Mając świadomość, jak zorganizować praktyki i jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania, możesz na bieżąco rozwijać firmę i ulepszać jej działanie.

Umowa o praktyki

Kiedy podejmujesz decyzję o zorganizowaniu praktyk w firmie, jednym z kluczowych elementów procesu jest sporządzenie umowy o praktyki. Jest to dokument formalizujący zasady współpracy między organizującym praktyczną naukę a praktykantem. W umowie powinny znaleźć się informacje takie jak czas trwania praktyk, obowiązki praktykanta, ale także Twoje, jako pracodawcy. Przykładowo, zobowiązany jesteś zapewnić warunki bezpiecznego odbywania praktyki zawodowej oraz wsparcie merytoryczne. Pamiętaj, że umowa o praktyki chroni obie strony i jest podstawą dla efektywnej i produktywnej współpracy.

Element Opis
Umowa o praktyki Dokument formalizujący zasady współpracy z praktykantem.
Wynagrodzenie za praktyki Kwestia do indywidualnego ustalenia, zależna od polityki firmy.
Praktykant w firmie Świeże spojrzenie, nowe pomysły, potencjalni przyszli pracownicy.
Podanie o praktyki Dokument formalizujący chęć studenta do rozpoczęcia praktyk.
Praktyki zawodowe Szansa na zdobycie doświadczenia dla studenta, możliwość znalezienia potencjalnych pracowników dla pracodawcy.

Wynagrodzenie za praktyki zawodowe

Jednym z najczęściej poruszanych tematów jest kwestia wynagrodzenia za praktyki zawodowe. Mogą być one zarówno płatne, jak i bezpłatne — to zależy od polityki firmy i jej możliwości finansowych. Praktyka płatna to dodatkowa motywacja dla studenta, jednak praktyka bezpłatna nie musi być mniej atrakcyjna, jeśli oferujesz wartościowe doświadczenia i możliwość rozwoju. Ważne jest, aby zawsze jasno komunikować warunki praktyk i wynagrodzenia na początku współpracy.

Praktykant w firmie

Video

Praktykant to często osoba młoda, pełna zapału i chęci do zdobycia doświadczenia. Praktykant w firmie to nie tylko dodatkowe ręce do pracy, ale też nowe, świeże spojrzenie na prowadzone przez Ciebie procesy i działania. Warto dostrzec w praktykantach potencjalnych przyszłych pracowników — ich entuzjazm i zapał do nauki mogą przynieść wiele korzyści dla Twojego biznesu. Pamiętaj, że Twój sposób traktowania praktykantów ma ogromny wpływ na ich postrzeganie firmy — warto zainwestować w ich rozwój i dobre samopoczucie. Pamiętaj, że zadowolony praktykant, może podzielić się swoją pozytywną opinią na Twój temat wśród kolegów na uczelni. To zaś może zaowocować kolejnymi chętnymi do odbycia praktyk właśnie w Twojej firmie.

Pomyśl o zorganizowaniu praktyk w swojej firmie, jest to doskonały sposób na pozyskanie młodych, ambitnych talentów gotowych do nauki i pracy.

Podanie o praktyki studenckie

Jeżeli jesteś zainteresowany zorganizowaniem praktyk studenckich, warto wiedzieć, jakie są kroki, które musi podjąć student, aby do nich dołączyć. Jednym z nich jest przygotowanie i wysłanie podania o praktyki studenckie. Jest to dokument, który formalizuje chęć studenta do rozpoczęcia praktyki w danej firmie. Może to być też dla Ciebie pomocne narzędzie do przeprowadzenia wstępnej selekcji kandydatów na praktykantów.

Video

Praktyki zawodowe

Praktyki zawodowe to nie tylko obowiązek nałożony na studentów przez uczelnie, ale przede wszystkim szansa na zdobycie cennego doświadczenia i rozwoju umiejętności praktycznych. Dla pracodawców, takich jak Ty, jest to okazja do wspierania młodych talentów i szansa na znalezienie potencjalnych pracowników. Właśnie dlatego, praktyki zawodowe organizowane są coraz częściej i stają się integralną częścią funkcjonowania wielu firm. Pamiętaj, że jako organizator praktyk, masz nie tylko obowiązki, ale przede wszystkim wielką szansę na korzystanie z energii i entuzjazmu młodych ludzi.

Podsumowanie

Decydując się na współpracę z uczelniami wyższymi w zakresie organizacji praktyk dla studentów w swojej firmie, możesz wyłącznie zyskać. Jest to wspaniała okazja do tego, aby zweryfikować stan wiedzy absolwentów wybranych kierunków i dostosować odpowiednio do nich niektóre stanowiska pracy. Dzięki organizowaniu w swoje firmie praktyk, możesz także czerpać z energii i chęci do pracy młodych osób, oraz liczyć na ich świeże podejście do niektórych zagadnień. Warto rozważyć tę możliwość i zasilić na jakiś czas szeregi w swojej organizacji młodymi ludźmi, którzy później być może zechcą związać się zawodowo na dłużej z Twoją firmą.

To może Cię również zainteresować

Praktyka a staż - najważniejsze różnice

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest umowa o praktyki?

Umowa o praktyki to dokument formalizujący zasady współpracy między organizującym praktyczną naukę a praktykantem.

Czy praktyki zawodowe są płatne?

Praktyki zawodowe mogą być zarówno płatne, jak i bezpłatne - to zależy od polityki firmy i jej możliwości finansowych.

Kim jest praktykant w firmie?

Praktykant to często młoda osoba, chętna do zdobycia doświadczenia i nauki. W firmie to dodatkowe ręce do pracy i nowe, świeże spojrzenie na prowadzone procesy.

Co to jest podanie o praktyki studenckie?

Podanie o praktyki studenckie to dokument, który formalizuje chęć studenta do rozpoczęcia praktyki w danej firmie.

Jakie są korzyści z organizowania praktyk zawodowych?

Dla pracodawców, praktyki zawodowe to szansa na wspieranie młodych talentów i możliwość znalezienia potencjalnych pracowników.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Kacper

Kacper

Strategia firmy może być oparta na tym by zatrudnić studentów. Organizacja praktyk mol żętemu sprostać.
Feliks

Feliks

Są różne programy gdzie pracodawca może takie coś zorganizować. Wiele się o tym słyszy, ale powiedzmy sobie teraz w czasach korony jest jeszcze gorzej niż było.
Młody

Młody

Praktyki są najczęściej adresowane do studentów ostatnich lat na uczelniach, którzy już posiadają pewną wiedzę w wybranej dziedzinie.
Katus

Katus

Coraz więcej pracodawców organizuje w swoim zakładzie praktyki i staże. Pragnie dzięki temu znaleźć w swoim zakładzie najlepszych praktykantów i stażystów. Pracodawca ma zysk z takich praktyk i stażów, ale odwrotnie też. Można się wiele nauczyć, zdobyć nowe umiejętności...
Tamara

Tamara

Zorganizuj praktyki w swojej firmie, zatrudnij najlepszych. Tak robią pracodawcy. Maja wtedy najlepszych pracowników.
praktykantka (studentka)

praktykantka (studentka)

Praktyki organizują pracodawcy i dla nich jest to czysty zysk. Z kolei młodzi ludzie dzięki takim praktykom, doświadczenie nabierają i niektórzy z nich są potem zatrudniani w zakładzie, w którym odbyli praktyki zazwyczaj niepłatne.
Monia2

Monia2

Takie praktyki pozwalają na to, by sprawdzić najlepsze osoby z danego pokolenia, które dzięki praktykom zostaną już wstępnie wdrożone w prace organizacji. To dobra opcja.
Pekla

Pekla

Najlepsze firmy organizują praktyki. W ten sposób mogą już wcześniej zastanowić się nad przyszłymi kandydatami i zaproponować im kiedyś staż czy zatrudnienie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.