Warto zauważyć, że wszelkie dodatkowe świadczenia, które pracownicy mogą otrzymać w formie rzeczowej lub też pieniężnej nie są ? i to w żaden sposób ? określone przepisami. W takim przypadku wszystko zależy od samego pracodawcy i jego woli. Ponadto, sam sposób rozdzielenia upominków czy ich wartości jest uzależniony tylko od jego decyzji. W zależności jednak od źródła, z którego pochodzić będą środki na upominki czy też paczki, będą one podlegać lub też nie odpowiednio oskładkowaniu, jak i opodatkowaniu. O czym zatem powinien pamiętać każdy pracodawca, który chce wręczyć swoim podwładnym dodatkowe świadczenia związane ze zbliżającymi się Świętami?
Wszystko ze środków obrotowych przedsiębiorstwa
Jedną z możliwości, z których może skorzystać pracodawca, jest sfinansowanie wszelkich upominków, paczek czy też prezentów ze środków obrotowych przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji musi on jednak pamiętać, że wszystkie świadczenia, które zostaną pracownikom przyznane podlegają zarówno oskładkowaniu, jak i opodatkowaniu. Wyjątkiem może być sytuacja, w której to ? dla przykładu ? paczki świąteczne, które finansowane są właśnie ze środków obrotowych przedsiębiorstwa, przyzwane są emerytom i rencistom ? byłym pracownikom przedsiębiorcy. Wówczas też wartość takiego świadczenia może być zwolniona z opodatkowania.
Co z różnicami pomiędzy wynagrodzeniem pracowników?
Przedsiębiorcy, w zakładach których funkcjonuje fundusz świadczeń socjalnych muszą przede wszystkim pamiętać o jego przeznaczeniu. W świetle obowiązujących przepisów jest to instytucja prawna. Jej rola sprowadza się do wyrównywania różnic w poziomie życia poszczególnych pracowników. W ten też sposób fundusz jest kierowany przede wszystkim do rodzin o najniższych dochodach. Warto przy tym dodać, że przyznawanie świadczeń nie powinno odbywać się tylko w oparciu o zarobki zainteresowanego pracownika. Pod uwagę należy wziąć dochody, które osiąga cała jego rodzina. Tylko w ten sposób możliwe jest wyrównanie różnic pomiędzy poszczególnymi pracownikami i należy o tym pamiętać, jeżeli poszczególne świadczenia będą pochodzić właśnie z tego funduszu.
Cel funduszu świadczeń socjalnych
W związku z konstrukcją funduszu i jego przeznaczeniem, pracodawca musi pamiętać, że finansowanie z niego upominków dla pracowników nie jest możliwe. Ewentualne finansowanie imprez świątecznych z tego funduszu nie jest postrzegane w doktrynie jednoznacznie. Zarówno wśród wypowiedzi ekspertów, jak i orzecznictwie znaleźć można rozbieżne poglądy na to, jak powinny być one finansowane. Jeszcze inaczej wygląda ewentualna kwestia przekazywania świadczeń, których charakter jest ściśle pomocowy. W tym przypadku mowa głównie o paczkach dla dzieci czy też zapomogach pieniężnych dla samych pracowników, które ? o ile przewidziane są w regulaminie funduszu ? są dozwolone. W każdym jednak przypadku najbezpieczniej będzie, jeżeli przedsiębiorca sięgnie po prostu do regulaminu.
Co z oskładkowaniem i opodatkowaniem?
Warto zauważyć, że wszelkie świadczenia, które przyznawane są z funduszu świadczeń socjalnych, odmiennie niż te, które przyznawane są ze środków obrotowych przedsiębiorstwa, nie podlegają oskładkowaniu. Należy jednak pamiętać, że chodzi tylko o te, które zostały poszczególnych pracownikom przyznane zgodnie z przepisami. Inaczej mówiąc, mowa o tych wszystkich świadczeniach, przy których przyznawaniu pracodawca brał pod uwagę kryterium socjalne. W przeciwnym przypadku będą one niezgodne z samą ideą funduszu, czyli nie powinny mieć w praktyce miejsca.
Co jeszcze należy wiedzieć?
W niektórych przypadkach przedsiębiorca może zdecydować się na stworzenie funduszu na cele socjalno-bytowe. Jest to możliwe na podstawie układu zbiorowego. Wówczas, co warto zauważyć, fundusz taki działa w miejsce funduszu świadczeń socjalnych. Z drugiej jednak strony, świadczenia, które są z niego sfinansowane są zwolnione z oskładkowania, choć tylko do wysokości, która to nie przekracza rocznie kwoty odpisu podstawowego.
Podsumowanie
Choć przekazywanie dodatkowych świadczeń przez pracodawcę zależy jedynie od jego woli, to nie można zapominać, że jest on zobowiązany przestrzegać przepisów. Mowa przede wszystkim o wspomnianym powyżej oskładkowaniu, jak i opodatkowaniu poszczególnych dodatków świątecznych. Warto przy tym zauważyć, że nie jest to zależne od samej formy świadczenia, ale ewentualnej jej wysokości, jak i źródła finansowania. Z punktu widzenia przepisów liczy się tylko to. W związku z tym zanim przedsiębiorca podejmie ostateczną decyzję, powinien zdecydować, która forma finansowania będzie dla niego korzystniejsza z punktu widzenia jego i pracowników funduszy.
To może Cię również zainteresować