Jak zorganizować rozmowy kwalifikacje, aby się one odbyły

Jak zorganizować rozmowy kwalifikacje, aby się one odbyły
Specjaliści nie mają wątpliwości – coraz częściej należy mówić o rynku pracy pracownika, a nie pracodawcy. To osoby poszukujące zatrudnienia mogą przebierać w ofertach, a nie firmy w kandydatach. Są też branże, w których znalezienie pracownika jest prawdziwym wyzwaniem.

Jeżeli poszukujesz osoby do pracy, która wsparłaby twoją firmę w rozwoju, powinieneś wiedzieć, jak przystąpić do rekrutacji. Oto kilka kroków, które skutecznie pozwolą ci znaleźć pracownika.

Oferta pracy, która nie odstraszy

Jako przedsiębiorca, który na co dzień nie ma styczności ze śląskim rynkiem pracy, możesz nie wiedzieć, że dziś w sieci dochodzi do wyłudzeń danych lub posługiwania się danymi faktycznie istniejących na rynku firm. Chcesz, aby na twoje ogłoszenie odpowiedziało sporo osób? Przygotuj je zatem w taki sposób, aby nie odstraszało ono.

Osoby poszukujące pracę w Katowicach chcą szczegółowych informacji o stanowisku, na którym mieliby zacząć zatrudnienie. Opis stanowiska powinien być też kluczowy z twojego punktu widzenia – zależy ci przecież, aby znaleźć pracownika, który będzie spełniał twoje wymogi, prawda? Poza wykształceniem, pamiętaj o doświadczeniu czy znajomości języków obcych.

Większość firm na Śląsku nie podaje wysokości wynagrodzenia, lecz posługuje się zwrotem „atrakcyjne wynagrodzenie”. Jak zatem wyróżnić się na ich tle? Oczywiście możesz podać informację o wysokości wynagrodzenia, ale czy na pewno tego chcesz? Lepszym wyjście jest opisanie, na co – poza pensją – pracownik może liczyć. Być może twoja firma oferuje bezpłatne ubezpieczenie lub dostęp do prywatnej służby zdrowia. Wszystkie te informacje są szczególnie cenne z punktu widzenia kandydatów. Warto zapoznać się z tekstem: 7 pierwszych prac inspirujących osób ze Śląska

A jaka to właściwie firma?

Osoby poszukujące pracy w Katowicach przyzwyczaiły się do widoku tzw. ukrytych ofert o pracę. Jeżeli jednak nie ma przeszkód, abyś podał nazwę swojej firmy, to zrób to. Dziś większość kandydatów przed wysłaniem aplikacja sprawdza, czy dane przedsiębiorstwo rzeczywiście istnieje i prowadzi działalność.

Dobrym pomysłem jest również zamieszczenie w ogłoszeniu krótkiej notki o firmie. Czym się ona wyróżnia wśród innych działających na śląskim rynku? Dlaczego kandydaci powinni postarać się o posadę właśnie u ciebie? Takie informacje mogą przekonać najlepszych, że warto starać się o etat w prowadzonym przez ciebie przedsiębiorstwie.

To Cię powinno też zainteresować: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zaproś na rozmowę, potwierdź termin

W ostatnim czasie coraz więcej pracodawców narzeka, że osoby zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną nie zjawiają się w firmie w ustalonym terminie. Ma to związek z tym, że dziś o dobrego pracownika coraz trudniej. Jeżeli zatem nie chcesz spędzić całego dnia w oczekiwaniu na kandydatów, pamiętaj, aby przypomnieć im o umówionych spotkaniach.

Alternatywnym rozwiązaniem dla telefonu jest wysłanie za pośrednictwem poczty elektronicznej prośby o potwierdzenie przebycia na rozmowę kwalifikacyjną. Takie rozwiązanie również stosują pracodawcy, którym zależy, aby kandydat miał świadomość, że firma jest solidna, faktycznie poszukuje pracownika i ma mu sporo do zaoferowania.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Masz problem, aby znaleźć np. programistę w Katowicach? A może poszukujesz doświadczonego handlowca? Jeżeli nie potrafisz samodzielnie dotrzeć do potencjalnych pracowników, postaw na współpracę z profesjonalną agencją zatrudnienia. Takie podmioty na śląskim rynku działają z sukcesami od wielu lat. Mogą pomóc ci nie tylko w przygotowaniu ogłoszenia i jego umieszczeniu w sieci, lecz także w przeprowadzeniu rekrutacji. Czytaj także: headhunter-twoj-przyjaciel-czy-wrog" target="_blank">Headhunter - twój przyjaciel czy wróg?

Infografika portalu Praca Katowice: porady, jak zorganizować rozmowę rekrutacyjną

Oceń ten wpis
Jak zorganizować rozmowy kwalifikacje, aby się one odbyły
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zertu
2019-12-10, 20:53
Jak zorganizować rozmowy kwalifikacje, aby się one odbyły. Przecież pracodawca jak chce pracowników przyjąć, to musi potrafić zorganizować rozmowy kwalifikacyjne. Zresztą ten temat jest w tym artykule opisany ???????
Bodzio
2019-05-24, 08:24
Jak zorganizować rozmowy kwalifikacje, aby się one odbyły - porady interesujące w tym artykule. Przeczytajcie.
Irek
2019-05-07, 09:08
Firmy mają doświadczenie i możliwości w tym zakresie. Trzeba jednak zrobić to profesjonalnie gdy zależy na zdobyciu dobrego pracownika, a także śiadczy o samej organizacji.
Justa
2019-04-15, 09:40
Zorganizowanie wszystkie tak by przeszło sprawnie jest ważne. to także świadczy o profesjonalizmie pracodawcy. Obie strony powinny być w odpowiedniej formie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.