Spis treści
Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?
Wiedza o tym, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, jest niezwykle cenna zarówno dla pracodawców, jak i kandydatów. Dla kandydata, który przechodzi przez proces rekrutacji, ważne jest, aby być dobrze przygotowanym i wiedzieć, czego się spodziewać. Po pierwsze, należy przystąpić do niej z pozytywnym nastawieniem. Zrozumienie schematu rozmowy kwalifikacyjnej może pomóc w łatwiejszym nawiązaniu kontaktu i skutecznym przekazaniu swoich atutów. Każda rozmowa kwalifikacyjna składa się z kilku elementów, w tym przywitania, pytań dotyczących doświadczenia i umiejętności, jak również ewentualnych pytań związanych z przyszłą rolą w firmie.
Jeżeli poszukujesz osoby do pracy, która wsparłaby twoją firmę w rozwoju, powinieneś wiedzieć, jak przystąpić do rekrutacji. Oto kilka kroków, które skutecznie pozwolą ci znaleźć pracownika.
Oferta pracy, która nie odstraszy
Jako przedsiębiorca, który na co dzień nie ma styczności ze śląskim rynkiem pracy, możesz nie wiedzieć, że dziś w sieci dochodzi do wyłudzeń danych lub posługiwania się danymi faktycznie istniejących na rynku firm. Chcesz, aby na twoje ogłoszenie odpowiedziało sporo osób? Przygotuj je zatem w taki sposób, aby nie odstraszało ono.
Osoby poszukujące pracę w Katowicach chcą szczegółowych informacji o stanowisku, na którym mieliby zacząć zatrudnienie. Opis stanowiska powinien być też kluczowy z twojego punktu widzenia – zależy ci przecież, aby znaleźć pracownika, który będzie spełniał twoje wymogi, prawda? Poza wykształceniem, pamiętaj o doświadczeniu czy znajomości języków obcych.
Większość firm na Śląsku nie podaje wysokości wynagrodzenia, lecz posługuje się zwrotem „atrakcyjne wynagrodzenie”. Jak zatem wyróżnić się na ich tle? Oczywiście możesz podać informację o wysokości wynagrodzenia, ale czy na pewno tego chcesz? Lepszym wyjście jest opisanie, na co – poza pensją – pracownik może liczyć. Być może twoja firma oferuje bezpłatne ubezpieczenie lub dostęp do prywatnej służby zdrowia. Wszystkie te informacje są szczególnie cenne z punktu widzenia kandydatów. Warto zapoznać się z tekstem: 7 pierwszych prac inspirujących osób ze Śląska.
A jaka to właściwie firma?
Osoby poszukujące pracy w Katowicach przyzwyczaiły się do widoku tzw. ukrytych ofert o pracę. Jeżeli jednak nie ma przeszkód, abyś podał nazwę swojej firmy, to zrób to. Dziś większość kandydatów przed wysłaniem aplikacja sprawdza, czy dane przedsiębiorstwo rzeczywiście istnieje i prowadzi działalność.
Dobrym pomysłem jest również zamieszczenie w ogłoszeniu krótkiej notki o firmie. Czym się ona wyróżnia wśród innych działających na śląskim rynku? Dlaczego kandydaci powinni postarać się o posadę właśnie u ciebie? Takie informacje mogą przekonać najlepszych, że warto starać się o etat w prowadzonym przez ciebie przedsiębiorstwie.
Zaproś na rozmowę, potwierdź termin
W ostatnim czasie coraz więcej pracodawców narzeka, że osoby zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną nie zjawiają się w firmie w ustalonym terminie. Ma to związek z tym, że dziś o dobrego pracownika coraz trudniej. Jeżeli zatem nie chcesz spędzić całego dnia w oczekiwaniu na kandydatów, pamiętaj, aby przypomnieć im o umówionych spotkaniach.
Alternatywnym rozwiązaniem dla telefonu jest wysłanie za pośrednictwem poczty elektronicznej prośby o potwierdzenie przebycia na rozmowę kwalifikacyjną. Takie rozwiązanie również stosują pracodawcy, którym zależy, aby kandydat miał świadomość, że firma jest solidna, faktycznie poszukuje pracownika i ma mu sporo do zaoferowania.
Prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej
Dla wielu kandydatów zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej stanowi duże wyzwanie. Ważne jest, aby pamiętać o utrzymaniu pozytywnej postawy, utrzymaniu kontaktu wzrokowego oraz aktywnym słuchaniu. Atmosfera podczas rozmowy powinna być profesjonalna, ale jednocześnie przyjazna. Zadawane pytania powinny być związane z oferowanym stanowiskiem, a odpowiedzi kandydata powinny być konkretne i oparte na rzeczywistych doświadczeniach. Dobrze jest również przygotować się na typowe pytania rekrutacyjne, aby móc udzielić przemyślanych odpowiedzi.
Co po rozmowie kwalifikacyjnej?
Po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej, ważne jest, aby dokładnie przemyśleć wrażenia i ocenić kandydata. Jeśli jesteś kandydatem, warto wysłać podziękowania za przeprowadzenie rozmowy i wyrazić swoje zainteresowanie oferowanym stanowiskiem. Z kolei dla pracodawców, analiza odpowiedzi kandydata, porównanie z innymi aplikantami i uzgodnienie dalszych kroków w procesie rekrutacji są kluczowymi elementami po rozmowie. Każda rozmowa rekrutacyjna to nie tylko szansa na znalezienie odpowiedniego pracownika, ale też możliwość rozwoju i doskonalenia umiejętności prowadzenia takich rozmów w przyszłości.
Etapy procesu rekrutacyjnego | Wskazówki dla pracodawców | Wskazówki dla kandydatów | Przydatne narzędzia |
---|---|---|---|
Przygotowanie ogłoszenia | Podawanie szczegółowych informacji o stanowisku | Analiza oferty i sprawdzanie wiarygodności firmy | Aplikacje do analizy słów kluczowych |
Rozmowa kwalifikacyjna | Zapewnienie przyjaznej atmosfery | Przygotowanie odpowiedzi na typowe pytania | Skrypt rozmowy kwalifikacyjnej |
Ocena kandydatów | Ustalenie kryteriów oceny kandydatów | Wysyłanie podziękowań po rozmowie | Systemy zarządzania rekrutacją |
Skorzystaj z pomocy specjalistów
Masz problem, aby znaleźć np. programistę w Katowicach? A może poszukujesz doświadczonego handlowca? Jeżeli nie potrafisz samodzielnie dotrzeć do potencjalnych pracowników, postaw na współpracę z profesjonalną agencją zatrudnienia. Takie podmioty na śląskim rynku działają z sukcesami od wielu lat. Mogą pomóc ci nie tylko w przygotowaniu ogłoszenia i jego umieszczeniu w sieci, lecz także w przeprowadzeniu rekrutacji. Czytaj także: Headhunter - twój przyjaciel czy wróg?
To może Cię również zainteresować