Poszukiwanie pracownika

Jak unikać dyskryminacji w swoich ogłoszeniach o pracę?

5 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 26 głosów

26 głosów

6 komentarzy
Jak unikać dyskryminacji w swoich ogłoszeniach o pracę?
Dowiedz się, jak tworzyć ogłoszenia o pracę zgodne z przepisami antydyskryminacyjnymi Kodeksu Pracy i unikać zarzutów o dyskryminacje.

Najczęściej osoby zainteresowane znalezieniem zatrudnienia przeglądają ogłoszenia opublikowane na lokalnych portalach ogłoszeniowych. Jeżeli szukasz pracownika, to umieszczenie przygotowanego ogłoszenia właśnie na takim portalu jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż w ten sposób masz pewność, że na twoje ogłoszenia odpowie wiele osób. Okazuje się jednak, że przygotowanie ogłoszenia wcale nie jest takie łatwe. Jako pracodawca musisz pamiętać o przestrzeganiu przepisów antydyskryminacyjnych.

Napisz poprawne ogłoszenie o pracę

Wystarczy przyjrzeć się ogłoszeniom publikowanym na lokalnych portalach z ogłoszeniami o pracę, aby zauważyć, że wiele z nich nie spełnia podstawowych zasad. Poza brakiem informacji np. o kwalifikacjach wymaganych od potencjalnego pracownika czy zakresem obowiązków, osoby odpowiedzialne za przygotowanie treści ogłoszenia dopuszczają się dyskryminacji.
Jako pracodawca masz obowiązek przeciwdziałać dyskryminacji. W art. 113 kodeksu pracy dokładnie wskazano, że jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu – czy to bezpośrednia, czy też pośrednia – jest zabroniona.

Dyskryminować nie można ze względu na:

 • płeć,
 • wiek,
 • niepełnosprawność,
 • rasę,
 • religię,
 • narodowość,
 • przekonania polityczne,
 • przynależność związkowość,
 • pochodzenie etniczne,
 • wyznanie,
 • orientację seksualną,
 • zatrudnienie na czas określony lub nie albo w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.

Jak się chronić przed zarzutem dyskryminacji?

Ogłoszeń, w których można znaleźć niedozwolone, bo dyskryminujące konkretne grupy pracowników zwroty, jest wiele. Musisz zatem zwrócić szczególną uwagę na informacje zamieszczane w ogłoszeniu. Postaraj się, aby po jego przeczytaniu kandydat niezależnie od płci, wieku czy wyznawanej religii mógł na nie odpowiedzieć, pod warunkiem oczywiście, że spełnia postawione przez ciebie wymagania i posiada niezbędne kwalifikacje.
Jeżeli rzadko szukasz pracowników, możesz nie mieć świadomości tego, jak łatwo możesz narazić się na zarzut dyskryminacji. Zanim opublikujesz ogłoszenie, przejrzy te, które są już widoczne dla osób poszukujących pracy. Szczególną uwagę zwróć na oferty pracy pochodzące od agencji zatrudnienia. Takie, profesjonalne podmioty, nie pozwalają sobie na zamieszczanie zwrotów, które mogłyby narazić je na proces i konieczność wypłaty odszkodowania.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek - zmiana nocna - tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana
Dodana
Dodana

Zapobiegaj dyskryminacji w procesie rekrutacji

Rozpoznanie dyskryminacji na etapie rekrutacji to istotny aspekt zarządzania zasobami ludzkimi. Proces ten jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów w kontekście stosowania zasad równego traktowania i zapewnienia, że wszystkie osoby ubiegające się o zatrudnienie mają równe szanse. Niestety, pomimo świadomości tego problemu i obowiązującego kodeksu pracy, niektóre firmy nadal pozwalają na sytuacje, które można uznać za przejawy dyskryminacji. Często ma to miejsce na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, gdzie potencjalny pracodawca może zadać pytania, które są niezgodne z zasadami równego traktowania, takie jak pytania dotyczące planów rodzicielskich czy prywatnych zainteresowań.

Kodeks pracy a dyskryminacja

Kodeks pracy w Polsce stanowczo zabrania dyskryminacji pracowników. Wszystkie osoby ubiegające się o zatrudnienie mają równe szanse, a wszelkie działania przeciwdziałające temu są uważane za łamanie prawa. Przykładowo, zarówno dyskryminacja bezpośrednia, jak i ukryta dyskryminacja są nielegalne. Dyskryminacja bezpośrednia polega na niekorzystnym traktowaniu pracownika ze względu na jego cechy osobiste, takie jak wiek, płeć czy pochodzenie etniczne. Ukryta dyskryminacja natomiast, może mieć miejsce, gdy pracownik jest traktowany niekorzystnie pomimo spełniania tych samych kryteriów co inni pracownicy. Jest to szczególnie widoczne, gdy pracodawcy tworzą lepsze warunki zatrudnienia dla pewnych grup pracowników kosztem innych.

Zrozumienie i zapobieganie dyskryminacji w miejscu pracy jest kluczowe dla zapewnienia równych szans dla wszystkich pracowników i zgodności z kodeksem pracy.

Jakie są przejawy dyskryminacji?

Jednym z najbardziej niepokojących przejawów dyskryminacji jest nierówne traktowanie osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Wiele osób z niepełnosprawnościami spotyka się z przeszkodami w dostępie do zatrudnienia, a nawet jeśli zostaną zatrudnione, mogą doświadczać dyskryminacji w miejscu pracy. Takie działanie jest łamaniem prawa i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Zarówno kodeks pracy, jak i instytucje rynku pracy, takie jak Państwowa Inspekcja Pracy, są zobligowane do podejmowania działań w celu zwalczania dyskryminacji i promowania równych szans.

Na czym polega ukryta dyskryminacja?

Ukryta dyskryminacja to subtelna forma dyskryminacji, która może być trudna do wykrycia, ale jest równie szkodliwa. Może to obejmować działania, które na pierwszy rzut oka wydają się niewinne, ale które mogą prowadzić do nierównego traktowania. Przykładem może być wymaganie "dobrej formy fizycznej" dla pracy biurowej, co mogłoby stanowić dyskryminację osób z grupy inwalidzkiej. Inny przykład to tworzenie niepotrzebnie skomplikowanych procedur rekrutacyjnych, które mogą zniechęcać osoby starsze czy niepełnosprawne od składania aplikacji.

Czym jest pozytywna dyskryminacja?

Ostatnio pojawia się coraz więcej dyskusji na temat "pozytywnej dyskryminacji". Chociaż termin ten może brzmieć kontrowersyjnie, chodzi tu o polityki i praktyki mające na celu zwalczanie długotrwałych nierówności i dyskryminacji na rynku pracy. Przykładowo, firma może wprowadzić programy mające na celu zwiększenie reprezentacji młodych osób lub osób niepełnosprawnych wśród swojego personelu. Chociaż niektóre osoby mogą argumentować, że taka praktyka jest nieuczciwa wobec innych pracowników, pozytywna dyskryminacja jest dozwolona i często zalecana przez ekspertów w dziedzinie prawa pracy, jako sposób na promowanie równości i różnorodności w miejscu pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest dyskryminacja w procesie rekrutacji?

Dyskryminacja w procesie rekrutacji to niekorzystne traktowanie kandydata na podstawie cech, takich jak płeć, wiek, rasa, religia, stan zdrowia lub orientacja seksualna, które nie mają wpływu na zdolność do wykonywania pracy.

Jakie formy dyskryminacji są zabronione przez Kodeks pracy?

Kodeks pracy zabrania wszelkich form dyskryminacji, w tym bezpośredniej, pośredniej oraz ukrytej dyskryminacji. Wszystkie one mają na celu zapewnienie równych szans wszystkim pracownikom.

Czym jest przejawem dyskryminacji w miejscu pracy?

Przejawem dyskryminacji może być nierówne traktowanie pracowników na podstawie cech osobistych, nieodpowiednie pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy tworzenie lepszych warunków zatrudnienia dla wybranych grup pracowników.

Czym jest ukryta dyskryminacja?

Ukryta dyskryminacja to subtelna forma dyskryminacji, która może być trudna do wykrycia. Może obejmować działania, które na pierwszy rzut oka wydają się niewinne, ale które mogą prowadzić do nierównego traktowania.

Czym jest pozytywna dyskryminacja?

Pozytywna dyskryminacja to polityki i praktyki mające na celu zwalczanie długotrwałych nierówności i dyskryminacji na rynku pracy, np. przez wprowadzanie programów mających na celu zwiększenie reprezentacji młodych osób lub osób niepełnosprawnych wśród personelu firmy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

6 komentarzy

Rafael

Rafael

Dzisiejsze czasy - strach się bać jak się użyje pewnych słów - ech koniec świata.
proboszcz

proboszcz

Dzisiaj wiele jest o płci oraz wieku dlatego trzeba uważać. Są bardzo idiotyczne rzeczy co są uważane za niedozwolone. Jednak trzeba trzymać się tych zasad.
Basia B

Basia B

Ogłoszenie o prace musi być w sposób profesjonalny napisane. Fajnie napisaliście porady "Jak napisać ogłoszenie, aby nie zostać posądzonym o dyskryminację? Dziękuję...
leming

leming

Nie masz też sposobu na śledzenie danych - dzięki czemu Twoje pieniądze działają dla Ciebie przy użyciu danych w czasie rzeczywistym - więc nie będziesz mieć możliwości sprawdzenia co jest skuteczne.
Zambia

Zambia

Reklama nie może zawierać kryteriów formy „albo-ani” (na przykład „albo znajomość języka angielskiego, albo gotowość do samodzielnej nauki języka”). Wszystko musi być czytelne.
kermit

kermit

Pewne zasady muszą być, tym bardziej w dzisiejszych czasach, że czasami niezrozumiałe słowa mogą byc uznane o dziwo za negatywne. Dla firmy dobry pr ma znaczenie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka