!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

"Chciałbym, ale się boję". Czego obawiają się potencjalni przedsiębiorcy?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

6 komentarzy

"Chciałbym, ale się boję". Czego obawiają się potencjalni przedsiębiorcy?
Szacuje się, że niewielkie firmy generują ok. 1/3 polskiego PKB. Ich właściciele nie mają jednak łatwo. Z badań przeprowadzonych przez Idea Bank SA wynika, że na rynku tylko 1/3 przedsiębiorstw działa dłużej niż 5 lat

Najwięcej młodych biznesów jest zamykanych po upływie 2 lat od założenia działalności, bo właśnie wówczas przedsiębiorca musi oddać do ZUS-u tytułem składek ok. 1 100 zł. Czy to jednak główny powód, dla którego młodzi, przedsiębiorczy ludzie wybierają etat zamiast stworzyć sobie samemu miejsce pracy?


Na starcie bez księgowej? Zapomnij!

Założenie firmy nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ale jej prowadzenie już tak. Większość młodych przedsiębiorców, którzy widzą potencjał we stworzeniu własnego biznesu, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie obejdą się bez pomocy specjalistów od podatków i kadr. Aby uniknąć kłopotów (również finansowych), prawidłowo prowadzić rachunkowość i nie przejmować się koniecznością wykonania wielu czynności administracyjnych, nawiązują współpracę z biurami rachunkowymi.

Jednym z czynników hamujących rozwój przedsiębiorczości w Polsce są skomplikowane i niejasne przepisy, które dają spore pole do interpretacji. Z punktu widzenia przedsiębiorcy konieczność opłacania rachunku wystawionego przez księgową, i to często jeszcze przed otwarciem firmy, jest zbyt dużym kosztem.


Brak kapitału

Aby prowadzić firmę, czasem wystarczy tylko biurko, czasem nie obejdzie się bez zakupu specjalistycznych maszyn – wszystko zależy od pomysłu na biznes i branży. Przedsiębiorcze osoby często wskazują, że to właśnie brak kapitału uniemożliwia im rozwój. Gdy oszczędności brak, zainteresowani mogą udać się do banku lub sprawdzić, czy będą mogli skorzystać ze wsparcia przeznaczonego dla start-upów. Czy jest to tak proste, jak się wydaje?

Polityka banków w stosunku do młodych przedsiębiorców uległa zmianie. Dziś większość dopuszcza pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego, ale pod warunkiem, że wnioskodawca przedstawi zabezpieczenie (np. w postaci nieruchomości). Ten wymóg są w stanie spełnić jedynie niektórzy zainteresowani.


Firma, firma i… po firmie

Dla sporej części kreatywnych osób, które z chęcią otworzyłyby własny biznes, przeszkodą są zbyt wysokie obciążenia podatkowe. Mowa głównie o konieczności opłacania składek społecznych i składek zdrowotnych, gdyż ich wysokość nie jest uwarunkowana przychodem firmy. Inaczej mówiąc, każdy przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzić do ZUS składki, i to nawet wtedy, gdy w danym miesiącu nie osiągnął przychodu.

W Polsce składki w niższej wysokości mogą opłacać przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Po dwóch latach ulga kończy się, a oni muszą zmierzyć się ze zgromadzeniem co miesiąc ok. 1 100 zł. Właśnie dlatego spora część firm kończy swoją działalność właśnie po upływie 2 lat.

Jeżeli chodzi o finanse, to młodzi ludzie często obawiają się długów, które zostaną im po firmie. Zamknięcie tej nie sprawia bowiem, że zobowiązania znikają – przeciwnie, trzeba się z nimi zmierzyć. W najlepszym razie oznacza to podpisanie umów z wierzycielami, w najgorszym wizytę w kancelarii komorniczej.

Podziel się

6 komentarzy

Eeon 178

Eeon 178

Podjęcie wyzwania w każdej sytuacji wiąże się z pewnym ryzykiem no ale tak to już jest - trzeba spróbować lub nie.
Giana

Giana

Musisz zrozumieć swój model przychodów i sposób, w jaki pieniądze trafiają do firmy. Gdy się człowiek boi to nie powinien pracować na własny rachunek.
wilma

wilma

Zawsze jest ryzyko jakie trzeba w tym ponieść. Gdyby tak nie było to przecież każda firma by super działała i nikt by nie bankrutował. Trzeba dobrze zestawić wszystkie za i przeciw.
Gites

Gites

"Chciałbym, ale się boję". Czego obawiają się potencjalni przedsiębiorcy? Z badań przeprowadzonych przez Idea Bank SA wynika, że na rynku tylko 1/3 przedsiębiorstw działa dłużej niż 5 lat. To wszystko zaczerpnąłem z artykułu. Wniosek jeden- łatwo utworzyć firmę, ale aby przynosiła zysk- to już trudniej.
Orchidea

Orchidea

Trzeba przemyśleć wszystko dokładnie, bowiem każdy interes liczy się z ponoszeniem kosztów, a w wielu przypadkach krachem finansowym i plajtowaniem firmy.
Urszula

Urszula

W 90% przypadków biznes bez pieniędzy można uruchomić tylko na usługach! To logiczne. Zarabiasz sam. Z towarami tak rzadko, ponieważ w większości przypadków towary muszą zostać zakupione, a są to inwestycje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.