Własna firma

Tradycyjne biuro czy coworking? Porównanie dla pracodawców

31 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

6 komentarzy
Tradycyjne biuro czy coworking? Porównanie dla pracodawców
Przegląd zalet i wad wynajmu przestrzeni coworkingowej, w porównaniu do tradycyjnego biura. Dowiedz się, dlaczego firmy wybierają innowacyjny coworking.

Innowacyjne podejście do wynajmu biura

Dla wielu pracodawców decyzja o wyborze odpowiedniego miejsca pracy dla zespołu bywa wyzwaniem. W ostatnich latach, pojęcie "wynajem biura" przeszło ewolucję. Coraz większą popularność zdobywa innowacyjne podejście, które polega na korzystaniu z przestrzeni coworkingowej zamiast tradycyjnego biura. Taka przestrzeń oferuje wiele korzyści, takich jak elastyczność w zakresie czasu i przestrzeni, możliwość współpracy z innymi profesjonalistami czy dostęp do nowoczesnych udogodnień i narzędzi.

Dla firm poszukujących elastyczności, oszczędności i możliwości networkingu, wybór przestrzeni coworkingowej nad tradycyjnym biurem może być kluczem do sukcesu.

Ile kosztuje wynajem biura?

Orientacyjne koszty wynajmu biura można poznać, przeglądając oferty dostępne na portalach ogłoszeniowych (np. Biuranet.pl czy Property-krakow.com). W Warszawie ceny powierzchni biurowych zaczynają się od 40 zł za m2 (bez VAT). Od podobnej stawki zaczyna się cennik powierzchni biurowych we Wrocławiu. Taniej jest w Poznaniu i Szczecinie – w tych miastach stawki za m2 zaczynają się od 20 zł netto.

Na rynku są dostępne biura o różnej powierzchni. Wynajmując biuro o powierzchni 50 m2 w Warszawie, trzeba liczyć się z kosztem min. 2 000 zł netto miesięcznie. Do tego dochodzi szereg innych opłat – za media, klimatyzację czy wyposażenie biura. Niestety, w przypadku najtańszych ofert przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że będą musieli samodzielnie wyposażyć przestrzeń biurową w biurka, szafy czy regały lub uiścić dodatkową opłatą za korzystanie ze sprzętów dostępnych w biurze.

Szukasz pracy?
Dodana

Praca na magazynie kurierskim w Wałbrzychu! WYPŁATY TYGODNIOWE

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Wałbrzych
  • 5 000-6 000 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Magazynier

SMART-HR

  • Łomianki
  • 5 100-5 600 zł / mc
Dodana

Opłata za wynajem biura i jego utrzymanie to nie wszystkie koszty, jakie musi ponieść przedsiębiorca. Zapomnieć nie można również o utrzymaniu przestrzeni biurowej w czystości. Większość właścicieli firm nie wymaga od swoich podwładnych, aby sprzątali oni swoje biurka. W takiej sytuacji konieczne jest zatem nawiązanie współpracy z firmą zajmującą się sprzątaniem przestrzeni firmowych.

Firma decyduje się na coworking

Dlaczego coraz więcej firm decyduje się na coworking zamiast wynajmu tradycyjnego biura? Odpowiedź jest prosta: ograniczenie kosztów oraz możliwość korzystania z profesjonalnego miejsca bez konieczności inwestowania w infrastrukturę. Co więcej, coworking pozwala na bezpieczne przechowywanie dokumentów oraz daje gwarancję dostępu do sal konferencyjnych, idealnych dla spotkań biznesowych. Dedykowane biurko w przestrzeni coworkingowej oferuje także stabilność, która jest ważna dla wielu pracodawców.

Coworking wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców

Jeszcze do niedawna coworking uchodził za idealne rozwiązanie dla przedstawicieli wolnych zawodów i freelancerów. Dziś sytuacja prezentuje się inaczej – coraz więcej przestrzeni coworkingowych powstaje z myślą również o drobnych przedsiębiorcach, którzy zatrudniają od 2 do 4 pracowników. Oni mogą skorzystać z wydzielonych wewnątrz biura coworkingowego przestrzeni. Ile trzeba zapłacić za wynajem takiej powierzchni?

Ceny za wynajem przestrzeni stworzonej z myślą o niewielkich firmach są zróżnicowane – zależą m.in. od lokalizacji. W stolicy można znaleźć oferty zaczynające się już od 1 000 zł miesięcznie netto. W porównaniu z kosztem wynajmu biura zaoszczędzić można nawet 50%! Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, że przedsiębiorca nie musi dopłacać, czyli nie pokrywa kosztów zużytej energii czy tuszu – jest to już wliczone w zaproponowaną cenę.

Przyszłość coworkingu

Analizując trend w środowisku biznesowym, wyraźnie widać, że przyszłość należy do coworkingu. Elastyczność, dostęp do innowacyjnych rozwiązań oraz otwarte przestrzenie sprzyjające kreatywności i innowacyjności to tylko niektóre z zalet tego rozwiązania. Coworking wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, oferując dostosowane do ich potrzeb miejsce pracy w przystępnej cenie za wynajem biura.

Plusy i minusy – które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

Zastanawiając się, które rozwiązanie – wynajem biura czy też przestrzeni coworkingowe – sprawdzi się w twoim przypadku lepiej, musisz pamiętać, że liczą się nie tylko koszty. Prowadząc np. biuro rachunkowe, musisz zagwarantować potencjalnym klientom np. parking. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy twoja firma ma siedzibę w centrum miasta. Tam z wolnymi miejscami parkingowymi w ciągu dnia może być ciężko.

W przypadku przestrzeni coworkingowe musisz liczyć się tym, że twoi pracownicy będą faktycznie pracować w otoczeniu innych osób. Część biur oferuje wynajem odrębnej (wydzielonej przestrzeni). W takiej sytuacji liczy się dobre oznakowanie dojścia do firmy tak, aby wszyscy zainteresowani szybko znaleźli poszukiwane biuro. 

Mimo minusów, jakie wiążą się z wynajmem przestrzeni coworkingowej przez firmy, finansowo jest to rozwiązanie bardzo korzystne – pozwala znacząco obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli zatem zależy ci zwiększeniu zysków bez podnoszenia cen lub obniżania wynagrodzeń pracowników, to zdecydowanie powinieneś pomyśleć o tym, aby zainteresować się działalnością biur coworkingowych działających w najbliższej okolicy.

Parametr Tradycyjne biuro Coworking Komentarz
Cena za m2 Od 40 zł w Warszawie Zmienna, ale może być o 50% niższa Możliwość znacznych oszczędności w coworkingu
Wyposażenie Dodatkowe koszty za meble i sprzęt Zwykle zawarte w cenie Brak dodatkowych opłat za wyposażenie w coworkingu
Media i inne opłaty Dodatkowe koszty Wliczone w cenę Brak ukrytych opłat w przestrzeniach coworkingowych
Flexybilność Umowy długoterminowe Krótkoterminowe umowy, biuro na godziny Coworking oferuje większą elastyczność
Interakcja z innymi firmami Ograniczona Potencjał do networking i współpracy Możliwość rozwijania relacji biznesowych w coworkingu
Przestrzeń Stałe miejsce pracy Dedykowane biurko lub elastyczne miejsce pracy Wybór w zależności od potrzeb firmy

To może Cię również zainteresować

Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego firmy decydują się na coworking?

Firmy wybierają coworking z uwagi na elastyczność, niższe koszty, gotową infrastrukturę oraz możliwość networkingu. Jest to również doskonała okazja do współpracy z innymi przedsiębiorstwami.

Czy wynajem biura w coworking jest bardziej opłacalny niż tradycyjne biuro?

Tak, wynajem biura w coworkingu jest często bardziej opłacalny z uwagi na brak konieczności ponoszenia stałych kosztów utrzymania, takich jak rachunki za media. Ponadto, coworking oferuje dostęp do wyposażonych przestrzeni bez konieczności inwestowania w meble czy sprzęt.

Czym różni się dedykowane biurko w przestrzeni coworkingowej od zwykłego miejsca pracy?

Dedykowane biurko w przestrzeni coworkingowej gwarantuje stałe, prywatne miejsce pracy dla jednej osoby, podczas gdy standardowe miejsca w coworkingu są dostępne na zasadzie 'kto pierwszy ten lepszy'. Dedykowane biurko często wiąże się z wyższym kosztem, ale oferuje większą prywatność.

Jakie są główne zalety korzystania z przestrzeni coworkingowej?

Przestrzenie coworkingowe oferują elastyczność, niższe koszty, gotową infrastrukturę, dostęp do sal konferencyjnych oraz możliwość networking. Ponadto, są one doskonałym miejscem dla firm startowych i freelancerów, którzy szukają profesjonalnego miejsca do pracy.

Czy coworking to przyszłość pracy dla nowoczesnych firm?

Wiele wskazuje na to, że coworking będzie odgrywał coraz większą rolę w modelu pracy nowoczesnych firm, zwłaszcza tych, które cenią sobie elastyczność, innowacyjność oraz współpracę z innymi podmiotami.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

6 komentarzy

Paweł Staniszewski

Paweł Staniszewski

Liczy się opłacalność oraz inne profity - to pozwoli na uzyskanie najlepszego efektu.
Roksana

Roksana

Ucz się od innych. Znajdź mentorów, dołącz do grup z ludźmi o podobnych poglądach, dowiedz się wszystkiego, co możesz o swojej branży - tak samo z tym czy lepiej wynajmować coś czy stworzyć firmę w domu.
Piksel

Piksel

Wiele ludzi tak działa, po modelu zachodnim widać że się to sprawdza. W końcu także dla wielu ludzi wyjście poza dom jest lepsze i tam prowadzenie swojej firmy.
prywaciarz

prywaciarz

Coworking staje się coraz bardziej doceniany. Zamiast biura wynajmujesz """"biurko""""". Finansowo jest to rozwiązanie bardzo korzystne. Wynajem biura z kolei kosztuje o wiele więcej. Wynajem biura czy przestrzeni coworkingowej - jak zadecyduje zależy tylko od Was. Ja posiadam własne biuro w swoim domu prywatnym. Co własne - to własne.
Justyna

Justyna

Usługi outsourcingu finansowego mają na celu wsparcie klienta poprzez ustanowienie zgodności i kontroli, wyrównanie wydatków i wzrost, ograniczenie cyklu gotówkowego i zwiększenie zwrotu z inwestycji. Z kolei coworking także jest przydatny.
Kornel

Kornel

Nie każdy ma być biznesmenem. Trzeba o wszystko zadbać. Wynajem biura czasami jest dobrym rozwiązaniem. Wiele ludzi na przykład z bloków ma małe mieszkania.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka