Motywowanie pracowników

Impreza motywacyjna. Kiedy taką zorganizować?

17 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

10 komentarzy
Impreza motywacyjna. Kiedy taką zorganizować?
O imprezach integracyjnych słyszał każdy pracownik. Jako pracodawca możesz również zorganizować imprezę motywacyjną. Jakie są korzyści opłacenia takiego wydarzenia? Co trzeba wiedzieć o imprezach motywacyjnych?

Gdy firma się rozwija, część wypracowanych zysków może zostać przeznaczona dla pracowników. Zdecydowana większość pracodawców decyduje się wypłacić np. premie. Tymczasem jednak jest też inna możliwość spożytkowania tej puli środków. Impreza motywacyjna to doskonałe rozwiązanie, które jest praktykowane głównie przez przedsiębiorców mających siedzibę w Europie Zachodniej i Ameryce. Ponieważ pracodawcy z Polski coraz częściej czerpią z rozwiązań powszechnie obowiązujących za granicą, imprezy motywacyjne są coraz częściej spotykanym narzędziem motywującym i integrującym pracowników.

Jeżeli twoje przedsiębiorstwo rozwija się dynamicznie, a ty myślisz o tym, by nagrodzić swoich podwładnych, to rozważ możliwość zorganizowania imprezy motywacyjnej. Sprawdź, na jakie korzyści możesz liczyć, decydując się na taki krok.

Gdzie odbywa się impreza motywacyjna?

W odróżnieniu od imprez integracyjnych, które najczęściej odbywają się w firmie lub klubie, imprezy motywacyjne najczęściej wiążą się z wyjazdem z miasta. Takie rozwiązanie jest podyktowane tym, by pracownicy odpoczęli od środowiska, w którym przebywają na co dzień. W porozumieniu z zatrudnionymi, pracodawcy mogą wybrać jedno z miast w Polsce lub za granicą.

Na wyjazd za granicę mogą pozwolić sobie wyłącznie najbogatsze, dynamicznie rozwijające się firmy. Inaczej jest w przypadku wyjazdów w Polskę – duża ilość ośrodków wypoczynkowych oferuje za przystępne ceny wiele atrakcji. Przykładem są gospodarstwa agroturystyczne czy hotele położone w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach.

Kilka dni wytchnienia

W zależności od zobowiązań firmy i jej możliwości, pracodawca może zdecydować się zorganizować imprezę motywacyjną zarówno w weekend (często spotykane rozwiązanie), jak w tygodniu (rzadziej wybierana opcja). W każdym przypadku chodzi o to, by pracownicy odpoczęli od swoich codziennych zajęć, mogli spędzić czas w ciekawym miejscu.

Impreza motywacyjna w formie podróży to po prostu nagroda dla pracowników za rozbudowę firmy i działanie na rzecz jej rozwoju. W zależności od możliwości finansowych przedsiębiorstwa, jej właściciel może przewidzieć również, że w trakcie wyjazdu pracownicy spotkają się np. z coachem, który pomoże im ustalić ich cele na najbliższe miesiące.

Inwestycja w wyjazdy integracyjne oraz strategie CSR może zwiększyć zaangażowanie pracowników, poprawić wizerunek firmy i tworzyć silniejsze relacje z lokalną społecznością.

Jakie korzyści płyną z organizacji imprez motywacyjnych?

Szukasz pracy?

Wsparcie Doradcy Obsługi Klienta - Chrzanów

ZoltOs.pl Agencja Pracy Tymczasowej i Pośrednictwa Pracy

  • Chrzanów
Dodana

Kasjer w sklepie kosmetycznym Pruszków

Work&Profit sp. z o.o.

  • Pruszków
Dodana
Dodana

Poza kwestią konieczności ustalenia terminu wyjazdu, co może być wyzwaniem, korzyści płynących ze zorganizowania imprezy motywacyjnej jest wiele. W ten sposób można zyskać przede wszystkim lojalnych pracowników, bo będą oni świadomi, że pracodawca dzieli się z nimi wypracowanymi zyskami i dba o nich. Lojalność pracowników łączy się bezpośrednio z rotacją pracowników. Takie zjawisko jest bardzo negatywne z punktu widzenia przedsiębiorcy – powoduje, że konieczne jest cykliczne organizowanie rekrutacji i wdrażanie nowych osób do pracy. To rozwiązanie, które nie opłaca się ani czasowo, ani finansowo.

Ciekawa, dobrze zorganizowana impreza motywacyjna może być też motywacją do wytężonej pracy – pracownicy będą chcieli zapracować na kolejny wyjazd. Jeżeli dodać do tego również to, że grupa będzie bardziej zgrana, zaś poszczególni pracownicy będą wiedzieli, że mogą na siebie liczyć, to z cała pewnością można powiedzieć, że to rozwiązanie, które się opłaca.

Motywowanie pracowników jest zadaniem trudnym, czasochłonnym i przede wszystkim wymagającym regularności. W wielu firmach jest to jednak aktywność, od której zależy całkiem wiele. Co więcej, współcześnie motywować podwładnych można na wiele sposobów. Poza premiami czy dodatkami do pensji należy wskazać na zagraniczne wczasy dla najlepszych czy pakiet szkoleń. Z drugiej strony, są firmy, które kreują swoją markę w ten sposób, że pokazują, iż przedsiębiorstwo nie jest nastawione wyłącznie na czerpanie zysków, ale również aktywnie uczestniczy w lokalnym życiu społecznym. Takie zakłady pracy, zamiast organizować wyjazdy integracyjne w egzotyczne miejsca na ziemi, starają się, aby integracja polegała na pracy na rzecz lokalnej społeczności. To tak zwane CRS, czyli Corporate Social Responsibility.

Przełamać schemat, czyli integracja pod znakiem CSR

Aktualnie na rynku działają firmy, które zajmują się organizacją wyjazdów integracyjnych. Większość z wyjazdów organizowana jest w innych miastach niż to, w którym znajduje się zakład pracy tak, aby pracownicy rzeczywiście mogli pobyć tylko ze sobą. Warto jednak zauważyć, że choć takie wyjazdy sprawdzają się, to zatrudnieni czasem mogą czuć się nieswojo. Ponadto, organizacja takiego wyjazdu to spory wydatek. Być może z tego względu coraz więcej firm interesuje się organizowaniem eventów opartych na wspomnianym powyżej CRS. W takim przypadku impreza odbywa się w środowisku, które pracownicy doskonale znają – najczęściej jest to dzielnica, w której zlokalizowana jest firma, w której pracują na co dzień.

Strategia Korzyści
Wyjazdy integracyjne Podniesienie morale pracowników, zwiększenie poziomu współpracy, budowanie relacji między zespołami
Corporate Social Responsibility (CSR) Zwiększenie zaangażowania pracowników, budowanie pozytywnego wizerunku firmy, tworzenie więzi z lokalną społecznością

Połączenie przyjemnego z pożytecznym

Organizowanie imprez integracyjnych, które opierają się na niesieniu pomocy lub działaniu na rzecz lokalnej społeczności nie jest nowością. Warto jednak zauważyć, że dzięki takim pracom realizowanych jest kilka zadań jednocześnie. Poza integrowaniem pracowników, możliwe jest pokazanie firmy jako podmiotu, który dba o najbliższą okolicę. Najczęściej osoby zatrudnione – w ramach takich działań – sprzątają park czy pomagają w odnowie szkoły. To doskonały sposób na to, aby w naturalny sposób wyłoniony został lider grupy czy też firma nawiązała szereg znajomości biznesowych, szukając między innymi dodatkowych sponsorów. Inaczej mówiąc, korzyści są tu olbrzymie w odniesieniu do tego, co robią pracownicy.

Specjaliści zachwalają korzyści wynikające z procesów integracyjnych, jednak nie zawsze z ich stanowiskiem zgadzają się pracownicy oraz pracodawcy. Przeczytaj artykuł: Impreza integracyjna... pod okiem szefa.

Integracja wśród pracowników

Organizacja takiej imprezy integracyjnej jest znacznie tańsza i przydatna ze społecznego punktu widzenia. Pracownicy otrzymują dzień wolny od pracy, mogą odpocząć, zająć się czymś innym, przede wszystkim mają jednak możliwość poznać lepiej pracowników innych działów. Tego bowiem dnia liczy się nie rywalizacja, ale wspólne działanie, dzięki czemu zostanie osiągnięty konkretny, założony wcześniej cel. Warto przy tym zauważyć, że w tak prosty sposób dochodzi do złamania bariery "niemożliwe". Okazuje się, że wymalowanie klasy, posprzątanie parku czy części miasta jest możliwe. To zaś powoduje, że pracownicy wierzą we własne siły i bardziej entuzjastycznie podchodzą do swoich obowiązków. Nagle konkurencyjna firma, która walczy o tych samych klientów nie jest już problemem.

Dodatkowa promocja firmy

Tylko pozornie dzień bez biurka jest stratą dla pracodawcy. Trzeba wskazać na szereg innych korzyści, które wiążą się z tym, że osoby zatrudnione wychodzą na miasto. To doskonały moment choćby do założenia koszulki firmowej czy poinformowania lokalnych mediów o organizowanej akcji. Dzięki temu głośno jest o przedsiębiorstwie, które jest odpowiedzialne społecznie. A to już darmowa i świetna reklama, która potrafi przyciągnąć potencjalnych kontrahentów ceniących sobie takie akcje. Zachodnie firmy już dawno przekonały się, jak istotne i ważne są właśnie takie zadania. A skoro tak, to – jeżeli jesteś szefem – może warto pomyśleć właśnie o takiej formie integracji pracowników i jednocześnie reklamy prowadzonej firmy.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o imprezach firmowych

  • Pierwsza impreza firmowa zorganizowana przez Google, znaną jako "Google Dance", miała miejsce w 2002 roku i zgromadziła ponad 400 gości.
  • Zgodnie z raportem firmy Eventbrite, 69% pracowników uważa, że regularne imprezy firmowe poprawiają ich zadowolenie z pracy.
  • Ciekawostką jest fakt, że najdłuższa w historii impreza firmowa trwała aż 542 dni. Była to wystawa Światowej Columbian Exposition w Chicago w 1893 roku, organizowana przez firmę Westinghouse Electric.
  • Według badania przeprowadzonego przez Small Business Trends, 75% pracowników uważa, że imprezy firmowe są ważne dla kultury firmy.
  • Brytyjska firma eventowa Chillisauce przeprowadziła badanie, z którego wynika, że ponad 50% pracowników uważa, że imprezy firmowe pomagają w zbudowaniu lepszych relacji zespołowych.

To może Cię również zainteresować

Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Najczęściej zadawane pytania

Czy wyjazdy integracyjne są skuteczną formą motywacji pracowników?

Tak, wyjazdy integracyjne są skutecznym sposobem na motywowanie pracowników, budują relacje między zespołami i zwiększają morale.

Czy Corporate Social Responsibility (CSR) jest ważne dla firmy?

Tak, CSR jest kluczowe dla budowania pozytywnego wizerunku firmy i tworzenia silnych relacji z lokalną społecznością.

Jakie są korzyści płynące z CSR dla pracowników?

CSR może zwiększyć zaangażowanie pracowników, dając im możliwość przyczynienia się do swojej społeczności.

Czy integracja pracowników ma realny wpływ na wyniki firmy?

Tak, poprzez zwiększanie zaangażowania i morale, integracja pracowników może pozytywnie wpłynąć na produktywność i wyniki firmy.

Czy wyjazdy integracyjne są jedynym sposobem na zintegrowanie zespołu?

Nie, istnieją również inne formy integracji, takie jak działania CSR, które również mogą skutecznie integrować zespół.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

10 komentarzy

Sara

Sara

Imprezy to norma ale i elelemnt motywacji by lepiej pracować - bez przesady. chcę imprezować w domu z rodziną i przyjaciółmi.
Janusz

Janusz

Rzadko kiedy impreza jest fajna bo wychodzi z tego libacja. Nie wszyscy potrafią się integrować, jednak zgadzam się, gdy to jest fajnie przygotowane to buduje więź.
yoko78

yoko78

Podejmując wszelkie wysiłki, nie należy tracić radości z pracy. Niech śmieszne chwile, wspólny śmiech łączy. Podobnie świętujemy sukcesy. Warto zadbać o strategię.
Pekinek

Pekinek

Czasami pracownikom brakuje motywacji, ponieważ ich miejsce pracy nie ma pozytywnego środowiska pracy. Impreza motywacyjna może być pomocna w tym wszystkim.
Oliwia

Oliwia

Nieoczekiwane działanie może być najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swoich pracowników i firmy. W wielu zespołowych impreza się sprawdzi jednak nie jest to wszędzie.
Jolka

Jolka

Impreza motywacyjna nawet ok. Każdy pracownik, niezależnie od stanowiska w firmie, ma własną opinię na temat swoich obowiązków i potrzeb, a także pracy firmy jako całości.
Demo

Demo

Spośród wszystkich metod motywacji personelu najbardziej efektywne są niestandardowe. Takie techniki nie wymagają dużych nakładów finansowych i opierają się na kreatywnym podejściu przywódczym do organizacji pracy.
donatello

donatello

Jeżeli taka impreza by była np. w dniach pracy i jeszcze ciekawe zorganizowana z atrakcjami to każdy by chyba takie coś docenił. To potem rozluźnia atmosferę w pracy.
Zefir

Zefir

W wielu firmach wyjazdy integracyjne są fajne. Oczywiście może to być konkretna impreza, która spowoduje dobre relacje w firmie. Nie zawsze to może trafiac do wszystkich.
bartez

bartez

Takie wyjazdy integracyjno-motywacyjny na pewno skracają dystans między szefem a pracownikiem, który jest doceniony. Premia to nie wszystko. Taki wyjazd np. dla 10 najlepszych osób to duża motywacja. Ostatnio byliśmy w Monaco z Adrenalin Travel i rewelacja. Podstawą jest właściwa organizacja, żeby było o co walczyć :)

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka