Krzesło biurowe - które kupić?

Krzesło biurowe - które kupić?
W sklepach są dostępne krzesła i fotele biurowe. Te pierwsze są projektowane zgodnie z zasadami ergonomii i powinny znaleźć się w każdym biurze. Na jakie elementy zwrócić uwagę, by wybrane krzesło sprawdzało się w zakładzie pracy?

W biurach najlepiej sprawdzają się krzesła obrotowe. Takie są projektowane z myślą o biurkach, na których znajdzie się komputer. Ponieważ oferta producentów krzeseł i foteli biurowych jest bardzo szeroka, wybór wcale nie jest prosty. By wybrać mądrze, konieczne jest zapoznanie się z poszczególnymi produktami. Z tego względu dobrze sprawdzić, w jakie elementy koniecznie powinno zostać wyposażone krzesło obrotowe.


Krok pierwszy: krzesło a może fotel?

Podstawową sprawą jest zdecydowanie się, czy w biurze znajdą się krzesła obrotowe, czy może fotele. Różnica jest znaczna – nie sprowadza się wyłącznie do nazewnictwa. Krzesła biurowe są projektowane zgodnie z zasadami ergonomii. W efekcie są przede wszystkim wygodne i gwarantują komfortową pracę.

W odróżnieniu od krzeseł biurowych fotele to produkty mające zagwarantować użytkownikowi maksimum komfortu. Podobnie jak krzesła, są one obrotowe, a różnicę widać m.in. w zastosowanych materiałach. W przypadku foteli producenci często stawiają np. na obicia ze skóry.

To Cię powinno też zainteresować: Biurko - jak powinno wyglądać twoje?


Krok drugi: regulacja krzesła

Zdecydowana większość dostępnych w sklepach krzeseł biurowych ma regulowaną wysokość. Nie jest to wymysł producentów, ale konieczność wynikająca z faktu, że w biurach pracują osoby o różnym wzroście. Wysokość solidnych, masywnych biurek nie zawsze może by dowolnie regulowana. Z tego też względu dobrze, by każdy pracownik mógł dostosować wysokość krzesła obrotowego do własnych potrzeb.

Choć na możliwość regulowania wysokości krzesła należy zwrócić szczególną uwagę, to równie istotna jest możliwość regulowania odchylenia oparcia. Warto sprawdzić, czy producent wyposażył oferowany produkt w takie rozwiązanie. Dzięki temu pracownicy będą mogli również regulować stopień odchylenia oparcia i tym samym zadbają właściwie o swój kręgosłup.


Krok trzeci: zagłówek i podłokietniki

Dobre krzesło biurowe powinno być wyposażone również w zagłówek i podłokietniki. Ten pierwszy gwarantuje oparcie szyjnej części ciała. Podłokietniki są oparciem dla przedramion. Są one szczególnie istotne wówczas, gdy pracownik przez większość dnia pisze na komputerze. Jeżeli przedramiona nie będą miały solidnego oparcia, to bardzo szybko może się pojawić ból np. w dłoniach czy nadgarstkach.

Wysokość podłokietników powinna być regulowana. O ile zagłówek nie jest koniecznością, o tyle na podłokietniki należy zwrócić szczególną uwagę. Na rynku są dostępne krzesła obrotowe bez tego elementu. Takie, owszem, sprawdzają się, ale tylko wówczas, gdy będziemy na nich siedzieć sporadycznie. W przypadku krzesła służącego do pracy podłokietniki są po prostu podstawą.


Cena jest ważna, ale nie najważniejsza

Najprostsze modele krzeseł biurowych kosztują ok. 200 zł. Ceny droższych modeli, wykonanych z solidniejszych materiałów oscylują w granicach od 400 do 500–700 zł. O ile zakup jednego fotela nie stanowi większego wydatku, to sytuacja zmienia się, gdy takich mebli potrzeba więcej. Co wówczas? Choć cena jest istotna, warto pamiętać, że krzesło obrotowe to produkt, który będzie służył przez wiele lat. Z tego też względu warto zainwestować w zakup solidnych krzeseł. Pracownicy z pewnością docenią możliwość siedzenia na wygodnych krzesłach.

Oceń ten wpis
Krzesło biurowe - które kupić?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Daniel
2019-12-11, 12:44
Wybór krzeseł i foteli jest mnóstwo. Należy dokonać właściwy wybór. W końcu to zakup na dobre kilka lat. Pracownicy muszą mieć odpowiednie krzesła czy fotele do pracy. Takie produkty powinny mieć regulacje, bo nie wszyscy pracownicy mają ten sam wzrost.
tersa
2019-05-20, 10:47
Wszystko zależy od biura, od pomieszczenia gdzie mają być krzesła i fotele biurowe. Czasami potrzebne są krzesła, czasami odpowiedni fotel, a czasami i to i to.
biuro
2019-05-08, 12:18
Sporo jest firm jakie w tym się specjalizują. pracodawca bez problemu znajdzie odpowiednie firmy, które posiadają bardzo dużo możliwości w wyborze odpowiednich mebli.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.