Linia kredytowa czy kredyt. Co się lepiej sprawdzi?

Linia kredytowa czy kredyt. Co się lepiej sprawdzi?
W trakcie prowadzenia firmy przychodzi w końcu taki moment, gdy potrzebne są dodatkowe pieniądze. Wówczas przedsiębiorca udaje się do banku po kredyt. A może lepszym rozwiązaniem jest linia kredytowa? Co wybrać, by móc rozwijać swój biznes?

Banki doskonale wiedzą, jak ważni są klienci biznesowi. Z myślą o nich tworzą bogatą ofertę: obok pożyczek i kredytów udostępniają również produkty inwestycyjne. Ci, którzy poszukują produktów pozwalających na sfinansowanie kolejnych inwestycji, nie powinni narzekać. Obok jednak tradycyjnych kredytów, warto zapoznać się również z nowoczesnymi i bardziej elastycznymi rozwiązaniami. Przykładem takiego jest linia kredytowa.


Czym jest linia kredytowa?

Przedsiębiorca, który podpisze umowę o uruchomienie linii kredytowej, będzie mógł zadłużać się w banku do ustalonego limitu. Bank nie wypłaci mu środków jednorazowo – klient dostęp do nich będzie miał w każdej chwili i to on sam będzie decydował, kiedy z nich skorzystać. Ułatwieniem jest to, że bank nie bada zdolności kredytowej przedsiębiorcy za każdym razem, gdy chce on skorzystać ze środków, ale wówczas, gdy wnioskuje on o przyznanie mu linii kredytowej.

Z uwagi na mechanizm działania linii kredytowej, nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać – najczęściej jest ona dostępna wyłącznie dla tych firm, które istnieją na rynku co najmniej kilkanaście miesięcy i osiągają wymierne zyski. W ten sposób banki minimalizują ryzyko, że firma, której zostanie przyznana linia kredytowa, nie będzie w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań.
Szybki dostęp do pieniędzy to najważniejsza zaleta

Klienci, którzy zdecydowali się na skorzystanie z odnawialnej linii kredytowej podkreślają, że największą zaletą tego typu produktów jest to, że umożliwiają one szybki dostęp do gotówki. Korzystając z nich klient nie musi czekać na decyzję kredytową, nie musi również składać kolejnych wniosków po spłacie pierwszego kredytu. Aktualnie banki oferują linie kredytowe:

  • odnawialne – w przypadku takiej linii środki, które klient wykorzystał i spłacił w terminie, zwiększają pulę środków, z których może on skorzystać w przyszłości,
  • nieodnawialne – z puli przyznanych środków klient korzysta tylko raz, co oznacza, że po ich wykorzystaniu nie będzie mógł skorzystać z nich po raz kolejny.

Osoby zainteresowane dostępem do dodatkowych środków muszą zatem wybrać, czy będą chciały mieć stały dostęp do pieniędzy, czy też wystarczy im jedna pula, z której będą korzystać w nagłych potrzebach. Takimi mogą być np. niespodziewane wydatki w firmie czy konieczność wypłacenia pracownikom pensji mimo braku wpływu środków od kontrahentów.


Pomoże doradca klienta biznesowego

Nie każdy przedsiębiorca biegle orientuje się w aktualnie dostępnych ofertach produktów bankowych. Z myślą o tych klientach, którzy niekoniecznie są na bieżąco z ofertą, banki przygotowały odpowiednią pomoc. Doradcy biznesowi to osoby przeszkolone do tego, by pomagać przedsiębiorcom. Ich zadanie nie sprowadza się wyłącznie do przedstawiania oferty banku, lecz także analizowania aktualnej sytuacji potencjalnego klienta.

Po rozmowie z przedstawicielem banku przedsiębiorca zyska wiedzę na temat oferowanych przez bank produktów, będzie również wiedział, które rozwiązanie jest dla niego i jego firmy najkorzystniejsze. Specjaliści nie zawsze doradzają bowiem wyłącznie kredyty – często oferują wspomniane linie kredytowe, bo to właśnie one lepiej odpowiadają potrzebom osób poszukujących środków na dalszy rozwój i bieżące funkcjonowanie firmy.

Oceń ten wpis
Linia kredytowa czy kredyt. Co się lepiej sprawdzi?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Babiarz
2019-12-06, 14:24
Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej, dobrym punktem wyjścia jest pożyczka komercyjna udzielona przez bank, chociaż często są one trudne do zabezpieczenia. Tym niemniej wielu klientó sobie to ceni.
dor. finasowy
2019-05-25, 12:06
Bardzo często firmy zaciągają kredyt. Linia kredytowa czy kredyt. Co się lepiej sprawdzi? Warto udać się do doradcy finansowego.
Jurek
2019-05-03, 12:58
Teraz jest wiele możliwości z jakich możesz skorzystać. Banki prześcigają się nad ofertami a przedsiębiorcy wiedzący jak wykorzystać kredyty także wchodzą w taki układ.
Quasimodo
2019-04-18, 19:28
O kredyty ja bym się nie martwił. Jeżeli jest ok to dostanie się zawsze. Trzeba tylko opracować strategię ich spłaty i dlatego pieniądze trzeba przeznaczyc na zarabianie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.