!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Windykacja za granicą. Jak skutecznie ją przeprowadzić?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 23 głosy

23 głosy

6 komentarzy

Windykacja za granicą. Jak skutecznie ją przeprowadzić?
W Polsce nie brakuje firm windykacyjnych. Nie każda jednak oferuje działania windykacyjne w stosunku do zagranicznych podmiotów. Czy windykacja za granicą jest możliwa? Kiedy zdecydować się na współpracę ze specjalistami w tym zakresie?

Wiele działających na terenie Polski firm nawiązuje współpracę z zagranicznymi podmiotami. Jeżeli współpraca ta układa się pomyślnie, to obie strony mogą czerpać z niej korzyści. Problem pojawia się wówczas, gdy kontrahent nie reguluje wystawionych faktur na bieżąco. Co robić w takiej sytuacji?

Główną trudnością w skutecznym dochodzeniu międzynarodowych roszczeń jest brak znajomości prawa. By nie okazało się, że przedsiębiorca podejmuje kroki sprzeczne z prawem, najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z podmiotem, którego pracownicy mają wystarczającą wiedzę. Jakim?


Szybkie działanie to podstawa

W przypadku kłopotów z odzyskaniem należności od zagranicznego kontrahenta, najważniejsze jest, by przedsiębiorca zaczął działać szybko. Dzięki natychmiastowej reakcji, może on odzyskać pieniądze zanim okaże się, że kontrahent przestał już funkcjonować na rynku. Ponieważ dochodzenie należności przed sądem może być skomplikowane i czasochłonne, dużo lepszym rozwiązaniem jest – w pierwszej kolejności – skorzystanie z usług jednej z firm windykacyjnych.

Na polskim rynku działają firmy windykacyjne oferujące nie tylko dochodzenie roszczeń od podmiotów działających na terenie kraju, lecz także od firm działających poza jego granicami. Nie wszystkie jednak oferują taki sam zakres usług – najczęściej specjalizują się one w odzyskiwaniu należności od kontrahentów mających swoją siedzibę w określonym państwie, np. na Ukrainie czy we Francji.


Indywidualne podejście jest najważniejsze

Przedsiębiorca, chcąc odzyskać należność od zagranicznego kontrahenta przy współudziale firmy windykacyjnej, powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy oferuje ona swoim klientom indywidualne podejście. Gdy dłużnikiem jest firma zagraniczna, większość spraw o zapłatę jest znacznie bardziej skomplikowana niż odzyskiwanie należności od firm działających na terenie kraju. Z tego właśnie względu indywidualne podejście jest niezwykle istotne.

Firmy, kierując swoje usługi do przedsiębiorców mających problem z odzyskaniem pieniędzy od zagranicznych kontrahentów, doskonale zdają sobie sprawę z zawiłości i czasochłonności takich spraw. Wiedząc, że klient będzie oczekiwał informacji na bieżąco, najczęściej decydują się na przypisanie do prowadzonych spraw opiekunów.


Firma, która działa sprawnie

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy, która zajmie się odzyskaniem należności od zagranicznego kontrahenta? Istotne jest również to, by wybrany podmiot posiadał oddziały w krajach, w których będzie przeprowadzał czynności windykacyjne lub przynajmniej współpracował z zagranicznymi kancelariami prawnymi, które będą w stanie skutecznie reprezentować klientów przed sądami.

Ponieważ występowanie przez sądem czy prowadzenie działań windykacyjnych wiąże się z koniecznością tłumaczenia szeregu dokumentów, dobrze, by również w tym aspekcie wybrana firma windykacyjna wspomagała swojego klienta. Przedsiębiorca, który wybierze firmę dbającą o wszystkie te niuanse może być pewien, że dokonał dobrej decyzji, a jego sprawa będzie prowadzona przez specjalistów.

To może Cię również zainteresować

Windykacja należności. Czy Ty z niej korzystasz?

Podziel się

6 komentarzy

Paweł Gamrot

Paweł Gamrot

Niestety ludzie mają różnie biznesy poukładane i pozytywne jest to, że można znaleźć tutaj rozwiązanie w każdej sytuacji.
Jamna

Jamna

Dobrze, że takie sytuacje opisujecie gdyż mam firmę w Czechach i jakby to w pewnym sensie podobna linia.
astor

astor

Dobrze znać ścieżkę w jaką stronę uderzać by wszystko zostało zrealizowane w odpowiedni sposób i przyniosło skutek. Zależy to od kraju w jakim taką należność chce się odzyskać.
firma win..

firma win..

Zdarza się, że kontrahenci są zadłużeni, nie zwracają firmie pieniędzy. Są firmy windykacyjne, które zajmą się odzyskaniem należności od krajowego lub zagranicznego kontrahenta.
Bortliczek

Bortliczek

Jeśli po raz pierwszy skontaktował się z tobą komornik lub obawiasz się, że kolekcjoner skontaktuje się z tobą wkrótce, ponieważ straciłeś rachunki, prawdopodobnie masz wiele pytań i jest to zrozumiałe nerwowe z powodu tego procesu.
Szkot

Szkot

Z pewnością wiele jest poradników w miejscowym kraju jak realizować takie sprawy gdy np. trzeba obcokrajowca ścigać o należności. Takie artykuły sa bardzo przydatne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.