!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Kiedy postawić na wywiad gospodarczy?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 24 głosy

24 głosy

6 komentarzy

Kiedy postawić na wywiad gospodarczy?
Prowadzisz działalność gospodarczą. Każdego dnia starasz się na czas dostarczać swoim klientom lub kontrahentom towary czy produkty. Jeżeli nie chcesz, by spóźniali się oni z płatnościami, to powinieneś postawić na wywiad gospodarczy. Co to takiego?

W biznesie, nie każda wystawiona faktura jest opłacana od razu. Zwłaszcza w branży budowlanej istnieje zasada, według której termin zapłaty jest odroczony i to nawet o 90 dni. Ponieważ jednak nie każda firma jest solidna, z punktu widzenia przedsiębiorcy dobrym rozwiązaniem może być skrupulatne sprawdzenie podmiotu, z którym zamierza on nawiązać współpracę. Wywiad gospodarczy pozwala na sprawdzenie kondycji potencjalnego kontrahenta i tym samym uzyskanie odpowiedzi na pytanie: czy będzie on wywiązywał się ze swoich obowiązków płatniczych?


Na czym polega wywiad gospodarczy?

Wywiad gospodarczy koncentruje się na pozyskaniu informacji o przedsiębiorstwie. Nie zawsze mowa wyłącznie o danych finansowych, lecz także prawnych czy kadrowych. Wszystkie te elementy pozwalają bowiem oszacować ryzyko, wiążące się z nawiązaniem współpracy z wybranym podmiotem. Ale z wywiadu gospodarczego nie korzystają wyłącznie przedsiębiorcy zainteresowani współpracą z innymi działającymi na rynku podmiotami. Współcześnie, wywiad gospodarczy jest istotny również dla państw i dlatego też powszechnie funkcjonuje termin „szpiegostwo gospodarcze”.

Z punktu widzenia działającego na rynku przedsiębiorcy, wywiad gospodarczy pozwala uchronić się przed sytuacją, w której w jego biurze będzie piętrzyć się stos nieopłaconych faktur za dostarczone usługi lub towary. Przeterminowane płatności są zmorą polskich przedsiębiorstw i zdecydowana większość przedsiębiorców wskazuje, że to główny czynnik hamujący rozwój firm.

 

Jak przeprowadzić wywiad gospodarczy?

Przedsiębiorcy, świadomi czyhających na nich problemów natury finansowej i chcący skorzystać z wywiadu gospodarczego powinni wiedzieć, że na rynku działają podmioty, które są w stanie sprawdzić każdą firmę. Najczęściej wywiadem gospodarczym zajmują się agencje detektywistyczne. Tych na polskim rynku nie brakuje – istnieją nawet takie, które specjalizują się wyłącznie w pracy na rzecz podmiotów gospodarczych.

Skorzystanie z pomocy zewnętrznych agencji w celu sprawdzenia potencjalnych kontrahentów jest rozwiązaniem dobrym, ale kosztownym. Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność i szukają tańszego rozwiązania powinni pamiętać o tym, że w Polsce istnieją bazy gromadzące informacje o zobowiązaniach dłużników. Przykładem takich biur są: BIG InfoMonitor czy Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej.


By zabezpieczyć się na przyszłość

Zastosowanie wywiadu gospodarczego jest też sposobem, by zabezpieczyć się na przyszłość. Nie można zapomnieć, że przeprowadzenie takiego daje informacje o dobrach materialnych, posiadanych przez daną firmę. Przykładem takich mogą być nieruchomości. Dla przedsiębiorcy to cenna informacja, bo w przypadku zadłużenia kontrahenta można wystąpić do sądu o wydanie stosownego postanowienia. Na nieruchomości można również zabezpieczyć wierzytelność.

Przeprowadzenie wywiadu gospodarczego, choć jest kosztowne i czasochłonne, może skutecznie uchronić firmę przed upadłością. Taka forma sprawdzania potencjalnego kontrahenta jest szczególnie doceniana przez przedsiębiorców w czasach kryzysu, czyli wówczas, gdy niewypłacalność podmiotów gospodarczych jest najwyższa.

To może Cię również zainteresować

Kontrahent - jak sprawdzić czy jest rzetelny?

Podziel się

6 komentarzy

Arkadiusz Kamiński

Arkadiusz Kamiński

Sprawy dla dużych przedsiębiorców są ważne.
Jóżek

Jóżek

Tak, wywiad gospodarczy to aż surowo brzmi :)
Marek

Marek

To sprawa dla chyba grubych ryb. Ciekawy i pouczający artykuł. Dobrze przedstawiony temat w sposób przystępny dla zwykłego czytelnika. Jak widać da się to realizować w ten sposób.
Godula

Godula

Wywiad gospodarczy dotyczący firm to rodzaj wywiadu, mający na celu pozyskiwanie informacji na temat gospodarki przedsiębiorstw. Takie przedsięwzięcie to nie jest tanie, ale może uchronić firmę przed "upadłością".
onet

onet

To chyba dotyczy głownie wielkich graczy na rynku. Są usługodawcy oraz specjaliści w firmie co tylko tym się zajmują by przygotować się do właściwej strategii.
Zieliński

Zieliński

Dobrze, że firmy działające w takim sektorze usług są dostępne i można je wybierać tak jak na przykład prawników. W ten sposób można także porównać ceny takich usług.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.