!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Jak znaleźć majątek dłużnika?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 23 głosy

23 głosy

7 komentarzy

Jak znaleźć majątek dłużnika?
Gdy okazuje się, że biznesowy kontrahent nie uregulował zobowiązania w terminie, pojawia się pytanie: jak odzyskać należność? Tutaj liczy się przede wszystkim czas, bo spółki dłużne oraz jednoosobowe działalności gospodarcze mogą rozpocząć proces ukrywania majątku, chcąc uniknąć konieczności zapłaty.

Niewypłacalność firm czy osób fizycznych jest w biznesie dużym problemem. Przedsiębiorcy niemogący odzyskać należności od swoich biznesowych kontrahentów stoją przed sporym kłopotem. Postępowanie sądowe często jest w takich przypadkach czasochłonne i kosztowne. W czasie dochodzenia roszczeń przed sądem może się okazać, że dłużnik zbył posiadany majątek lub ukrył go tak skutecznie, że komornik sądowy stwierdzi bezskuteczność egzekucji.

Jak firmy mogą się uchronić przed podobnym scenariuszem? Okazuje się, że wcale nie są bezsilne. Współcześnie to, czy przedsiębiorca nie będzie miał problemu z odzyskaniem należności od podmiotów, z którymi współpracuje, w dużej mierze zależy wyłącznie od niego samego. Nawet jeżeli wcześniej nie zadbał o to, by sprawdzić kondycję finansową potencjalnego kontrahenta, wcale nie musi przegrać, dochodząc swoich roszczeń.


Specjaliści znajdą majątek…

Gdy okazuje się, że np. dłużna spółka nie jest w stanie uregulować swojego zobowiązania, nie warto czekać na ogłoszenie przez nią upadłości. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie poszukiwania majątku, dzięki któremu można byłoby odzyskać należność. Przedsiębiorca stojący przed takim problemem powinien postawić nie tylko na czynności windykacyjne, lecz przede wszystkim na specjalistów, którzy będą w stanie zlokalizować majątek podmiotu dłużnego.

Część działających na rynku firm windykacyjnych może pomóc zarówno w czynnościach windykacyjnych, jak i poszukiwaniach majątku dłużnika. Windykatorzy mogą bowiem – podając się za potencjalnych klientów – pojechać do dłużnej firmy i sprawdzić, jakie urządzenia czy maszyny są jej własnością. Inną możliwością jest zweryfikowanie w ogólnodostępnych źródłach, czy firma posiada nieruchomości, na których możliwe byłoby zabezpieczenie należności.


…ale działać możesz również sam

Skorzystanie z usług specjalistów jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że przedsiębiorca może mieć pewność sprawdzenia przez nich każdej możliwości. Nie oznacza to jednak, że on sam nie może również działać. Szczególnie dobre wyniki może przynieść wykorzystanie wyszukiwarki Google lub narzędzi do geolokalizacji (np. Google Maps).

Korzystając z Google, warto sprawdzić, czy w ostatnim czasie problemów z odzyskaniem pieniędzy od tego właśnie dłużnika nie miało więcej osób. Google Street View pozwala zorientować się, jak wygląda siedziba dłużnika, w której prowadzi on działalność gospodarczą. Jest to szczególnie istotne dla przedsiębiorców współpracujących na co dzień z podmiotami mającymi siedzibę np. za granicą.


Pamiętaj o prewencji

Szukanie majątku dłużnika jest czasochłonne i kosztowne. Przedsiębiorcy, którzy nie chcą być postawieni przed taką koniecznością, powinni pamiętać o możliwości zabezpieczenia się przed niewypłacalnymi kontrahentami. W ostatnich latach, by chronić uczciwych przedsiębiorców, powstały m.in. bazy gromadzące informacje o zadłużeniu osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Sprawdzenie takich baz przed dostarczeniem klientowi towarów lub zrealizowaniem dla niego usług jest jednym z możliwych rozwiązań, pozwalających na skuteczne zabezpieczenie się przed niewypłacalną firmą.

Podziel się

7 komentarzy

Dorota Stanisławska

Dorota Stanisławska

Specjaliści już tam wiedzą jak się do kogoś dobrać. Tylko pytanie czy wszystko jest zgodni z prawem.
Ramzes

Ramzes

Zlecenie tego firmom zewnętrznym znającym się na rzeczy będzie chyba najbardziej skuteczne, ale nie powiem, że nie kosztuje.
Marek

Marek

Specjalistyczne firmy się tym zajmują, bez nich raczej człowiek w tym się nie odnajdzie tym bardziej że siat jest przecież szeroki i taki majątek wszędzie może być ulokowany.
Igor

Igor

Są bazy gromadzące informacje o zadłużeniu osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Taką drogą można znaleźć majątek dłużnika.
komornik

komornik

Na to są sposoby już komornicy i w ogóle firmy działające na rynku znają sposoby jak się tym wszystkim zająć i znaleźć środki. Często policja już wchodzi w grę i jest sporawa sądowa.
oka

oka

W rezultacie powód w takim przypadku ryzykuje, że weźmie w ręce bezużyteczny papier, ponieważ spółka będzie niewypłacalna z punktu widzenia wykonania decyzji sądu, ale nadal będzie osiągać zysk.
Agencja Detpol

Agencja Detpol

Poszukiwanie majątku przez firmy windykacyjne to nie najlepszy pomysł. Nawet jeśli windykator dajmy na to zauważy maszyny to i tak nie jest w stanie stwierdzić czy są własnością dłużnika, firmy współpracującej czy też są leasingowane. Dużo bardziej skuteczniejsza jest firma detektywistyczna, nie tylko sprawdzi faktyczne składniki majątkowe ale również określi sytuację zarządu oraz może znaleźć składniki już sprzedane pod katem przyszłej skargi puliańskiej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.