Spis treści
Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że zrezygnowałeś z pracy zaledwie po kilku tygodniach? Do dziś nie wiesz właściwie, dlatego zdecydowałeś się na przyjęcie danej posady? Być może odpowiedź tkwi w tym, że nieodpowiednio przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Dla kogo jest rozmowa kwalifikacyjna?
O ile potencjalni pracownicy najczęściej chcą pokazać się od dobrej strony, o tyle pracodawcy muszą wyłonić najlepszego kandydata. Ale rozmowa kwalifikacyjna to również czas, który kandydat powinien wykorzystać nie tylko do zaprezentowania swojej sylwetki – warto dopytać o warunki panujące w firmie, np. organizację czasu pracy. Może się okazać, że te nie będą Ci odpowiadać. Właśnie dlatego tak ważny jest moment, w którym pracownik może zadać swojego potencjalnemu szefowi pytania.
Rozmowa kwalifikacyjna – czy możesz ją kontrolować?
Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja stresująca dla wielu osób. Może Ci się wydawać, że to pracodawca prowadzi rozmowę, ale tak naprawdę obie strony mają wpływ na jej przebieg. Ważne jest, abyś czuł się pewnie i znał swoją wartość. To Ty decydujesz, czy chcesz przyjąć ofertę pracy, czy nie. Pokaż, że jesteś świadomym uczestnikiem rozmowy, niebojącym się pytać i wyrażać swoje opinie. To zwiększy Twoje szanse, aby dobrze wypaść.

Pamiętaj, że Ty też możesz zadawać pytania
Utarło się, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca zadaje pytania, a pracownik odpowiada. W efekcie ten drugi przez większość czasu trwania spotkania mówi. Dopiero pod koniec rozmowy kandydat ma czas na zadanie swoich pytań. Niestety, większość z nich nie wykorzystuje dobrze tego czasu, bo albo rezygnuje z zadania pytań, albo zadaje takie, które nie mają większego znaczenia. Dlaczego?
Fakt, że większość kandydatów nie zadaje pytań, nie jest przypadkowy. Po męczącej pierwszej części spotkania najczęściej są oni przytłoczeni dużą dawką informacji i nie chcą się powtarzać. Z drugiej strony to jednak okazja, by uzyskać szereg informacji o pracodawcy. Z tego też względu tak ważne jest, by osoba poszukująca pracy przygotowała sobie odpowiednio wcześniej listę kwestii, które chciałaby poruszyć.
W końcu nie chcesz pracować dla pracodawcy, którego kultura organizacyjna lub firmowe wartości Ci nie odpowiadają, prawda?
O co warto zapytać pracodawcę?
Przygotuj listę pytań. O co warto zapytać potencjalnego pracodawcę? Kandydat może zdecydować się na dopytywanie o niejasne dla niego kwestie. Dobrze, by pytania odnosiły się bezpośrednio do stanowiska, na którym pracownik będzie wykonywał swoje czynności lub np. organizacji pracy w firmie. Jeśli chcesz się rozwijać, zapytaj o przewidzianą ścieżkę kariery lub planowane szkolenia
Wiele osób zastanawia się, czy na rozmowie kwalifikacyjnej warto podnosić kwestię wynagrodzenia. Zasadniczo nie ma przeszkód, by kandydat zdecydował się zadać takie pytanie. Równie ważna może być kwestia rodzaju umowy. Ta jest szczególnie istotna teraz, gdy firmy nie zawsze chcą zatrudniać na podstawie umowy o pracę.
Podsumowanie
Mówi się, że „kto pyta, nie błądzi”. Podobnie jest w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej. Zadanie pytań pozwoli na wyeliminowanie sytuacji, w której pracownik po kilku tygodniach pracy zdecyduje się odejść, bo nie będzie potrafił pracować w warunkach panujących w miejscu zatrudnienia. Poruszenie nurtujących Cię kwestii pozwoli na zaoszczędzenie czasu.
To może Cię również zainteresować
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - jak nie popełnić gafy?