!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacja - ty również możesz zadać pytania!

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

6 komentarzy

Rozmowa kwalifikacja - ty również możesz zadać pytania!
Większość kandydatów poszukujących zatrudnienia doskonale wie, jak ważne jest przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie wszyscy pamiętają jednak, że ten punkt rekrutacji to również szansa, by lepiej poznać swojego przyszłego pracodawcę.

Czy zdarzyło się tobie kiedyś, że zrezygnowałeś z pracy zaledwie po kilku tygodniach? Do dziś nie wiesz właściwie, dlatego zdecydowałeś się na przyjęcie danej posady? Być może nieodpowiednio przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej. Ta jest najczęściej drugim etapem rekrutacji. O ile potencjalni pracownicy najczęściej chcą pokazać się od dobrej strony, o tyle pracodawcy wyłonić najlepszego kandydata. Ale to również czas, który kandydat powinien wykorzystać nie tylko do zaprezentowania swojej sylwetki.
Gdy mowa o rozmowie kwalifikacyjnej, trzeba pamiętać, że to moment, w którym spotykają się: osoba poszukująca zatrudnienia i pracodawca. Większość kandydatów pamięta o tym, by zaprezentować się w korzystnym świetle i jednocześnie zapomina, że może się okazać, że warunki panujące w firmie, np. organizacja czasu pracy, nie będą mu odpowiadać. Właśnie dlatego tak ważny jest moment, w którym pracownik może zadać swojego potencjalnemu szefowi pytania.


Gdy zostajesz zasypany pytaniami

Trudno nie zauważyć, że przez lata funkcjonowania rozmów kwalifikacyjnych jest tak, że to pracodawca zadaje pytania, a pracownik odpowiada. W efekcie ten drugi przez większość czasu trwania spotkania mówi. Dopiero pod koniec rozmowy pojawia się pytanie, które może odmienić rolę i sprawić, by osoba siedząca naprzeciwko – przedstawiciel strony rozpoczął mówić. Niestety, większość kandydatów nie wykorzystuje dobrze tego czasu, bo albo rezygnuje z zadania pytań, albo zadaje takie, które nie mają większego znaczenia. Dlaczego?

Fakt, że większość kandydatów nie zadaje pytań nie jest przypadkowy. Po męczącej pierwszej części spotkania najczęściej są oni zasypani pytaniami i nie chcą się powtarzać. Z drugiej strony to jednak niepowtarzalna okazja, by uzyskać szereg informacji o pracodawcy. Z tego też względu tak ważne jest, by osoba poszukująca pracy przygotowała sobie odpowiednio wcześniej listę pytań.


O co warto zapytać pracodawcę?

Fakt, że kandydat może zadać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej powinien wymóc przygotowanie odpowiednio wcześniej listy pytań. O co warto zapytać potencjalnego pracodawcę? Zasadniczo nie warto pytać o to, co zostało już powiedziane, choć kandydat może zdecydować się na dopytywanie o niejasne dla niego kwestie. Dobrze również, by pytania odnosiły się bezpośrednio do stanowiska, na którym pracownik będzie wykonywał swoje czynności lub np. organizacji pracy w firmie. Dzięki temu kandydat może sprawdzić, czy sprawdzi się na stanowisku.

Wiele osób zastanawia się, czy na rozmowie kwalifikacyjnej warto podnosić kwestię wynagrodzenia zwłaszcza wówczas, gdy pracodawca nie odniósł się do niej. Zasadniczo nie ma przeszkód, by kandydat zdecydował się zadać takie pytanie. Równie ważne może być podniesienie tematu umowy. Ta jest szczególnie istotna współcześnie, gdy firmy nie zawsze chcą zatrudniać na podstawie umowy o pracę.


Dlaczego powinieneś pytać?

Mówi się, że „kto pyta nie błądzi”. Podobnie jest w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej. Zadanie pytań pozwoli na wyeliminowanie sytuacji, w której pracownik po kilku tygodniach pracy zdecyduje się odejść, bo nie będzie potrafił pracował w warunkach panujących w miejscu zatrudnienia. Właśnie z tego względu tak ważne jest zadawanie pytań – w ten sposób najłatwiej wyeliminować podjęcie błędnej decyzji. To pozwala również na zaoszczędzenie czasu.

Podziel się

6 komentarzy

Sandra

Sandra

Pytania i odpowiedzi warto przemyśleć. Potem będzie już z górki.
Felek

Felek

Uważaj na pytania typu „albo-albo”. Decydowanie się na jedną rzecz nie zawsze jest wskazane i może sprawiać wrażenie, że nie jesteś zbyt dobry w innym aspekcie.
Celka

Celka

Wart wiedzieć, że nie tylko pracodawca zadaje pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Można też w odpowiednim momencie zdać pracodawcy, ale mądre, rzeczowe pytanie. Przemyślcie pytania, jakie warto zadać.
lidia

lidia

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pracownik też może się o coś spytać pracodawcę. Oby to pytanie było przemyślane i miało sens.
Aleksa

Aleksa

Jeśli dana osoba zachowuje się nietaktownie i nie szanuje strony partnera, to natychmiast określa go jako awanturniczego i potencjalnie niezdolnego pracownika. Podobnie jest w drugą stronę.
Radosław

Radosław

Musisz zrozumieć, że kiedy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, akceptujesz pewne zasady gry. Nie należy odstępować od tych zasad: lepiej jest prowadzić grę w szachy w subtelny i delikatny sposób, ustawiając pułapki na wroga, niż po prostu bezmyślnie rzucać pionkami na planszę, ignorując prawa gry.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.