Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna - Ty również możesz zadać pytania!

23 listopada 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

6 komentarzy
Rozmowa kwalifikacyjna - Ty również możesz zadać pytania!
Odkryj, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i nie tylko dobrze na niej wypaść, ale także poznać firmę dzięki zadaniu odpowiednich pytań.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że zrezygnowałeś z pracy zaledwie po kilku tygodniach? Do dziś nie wiesz właściwie, dlatego zdecydowałeś się na przyjęcie danej posady? Być może odpowiedź tkwi w tym, że nieodpowiednio przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dla kogo jest rozmowa kwalifikacyjna?

O ile potencjalni pracownicy najczęściej chcą pokazać się od dobrej strony, o tyle pracodawcy muszą wyłonić najlepszego kandydata. Ale rozmowa kwalifikacyjna to również czas, który kandydat powinien wykorzystać nie tylko do zaprezentowania swojej sylwetki – warto dopytać o warunki panujące w firmie, np. organizację czasu pracy. Może się okazać, że te nie będą Ci odpowiadać. Właśnie dlatego tak ważny jest moment, w którym pracownik może zadać swojego potencjalnemu szefowi pytania.

Rozmowa kwalifikacyjna – czy możesz ją kontrolować?

Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja stresująca dla wielu osób. Może Ci się wydawać, że to pracodawca prowadzi rozmowę, ale tak naprawdę obie strony mają wpływ na jej przebieg. Ważne jest, abyś czuł się pewnie i znał swoją wartość. To Ty decydujesz, czy chcesz przyjąć ofertę pracy, czy nie. Pokaż, że jesteś świadomym uczestnikiem rozmowy, niebojącym się pytać i wyrażać swoje opinie. To zwiększy Twoje szanse, aby dobrze wypaść.

Szukasz pracy?

Pracownik biurowy z językiem angielskim

Intersilesia McBride

  • Strzelce Opolskie
Dodana
Dodana

Operator maszyn CNC

Hirschvogel Components Poland Sp. z o.o.

  • Gliwice
Dodana
Dodana

Monter klimatyzacji-NIEMCY

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

 

Video

Pamiętaj, że Ty też możesz zadawać pytania

Utarło się, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca zadaje pytania, a pracownik odpowiada. W efekcie ten drugi przez większość czasu trwania spotkania mówi. Dopiero pod koniec rozmowy kandydat ma czas na zadanie swoich pytań. Niestety, większość z nich nie wykorzystuje dobrze tego czasu, bo albo rezygnuje z zadania pytań, albo zadaje takie, które nie mają większego znaczenia. Dlaczego?

Fakt, że większość kandydatów nie zadaje pytań, nie jest przypadkowy. Po męczącej pierwszej części spotkania najczęściej są oni przytłoczeni dużą dawką informacji i nie chcą się powtarzać. Z drugiej strony to jednak okazja, by uzyskać szereg informacji o pracodawcy. Z tego też względu tak ważne jest, by osoba poszukująca pracy przygotowała sobie odpowiednio wcześniej listę kwestii, które chciałaby poruszyć.

W końcu nie chcesz pracować dla pracodawcy, którego kultura organizacyjna lub firmowe wartości Ci nie odpowiadają, prawda?

O co warto zapytać pracodawcę?

Przygotuj listę pytań. O co warto zapytać potencjalnego pracodawcę? Kandydat może zdecydować się na dopytywanie o niejasne dla niego kwestie. Dobrze, by pytania odnosiły się bezpośrednio do stanowiska, na którym pracownik będzie wykonywał swoje czynności lub np. organizacji pracy w firmie. Jeśli chcesz się rozwijać, zapytaj o przewidzianą ścieżkę kariery lub planowane szkolenia

Wiele osób zastanawia się, czy na rozmowie kwalifikacyjnej warto podnosić kwestię wynagrodzenia. Zasadniczo nie ma przeszkód, by kandydat zdecydował się zadać takie pytanie. Równie ważna może być kwestia rodzaju umowy. Ta jest szczególnie istotna teraz, gdy firmy nie zawsze chcą zatrudniać na podstawie umowy o pracę.

Podsumowanie

Mówi się, że „kto pyta, nie błądzi”. Podobnie jest w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej. Zadanie pytań pozwoli na wyeliminowanie sytuacji, w której pracownik po kilku tygodniach pracy zdecyduje się odejść, bo nie będzie potrafił pracować w warunkach panujących w miejscu zatrudnienia. Poruszenie nurtujących Cię kwestii pozwoli na zaoszczędzenie czasu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę kontrolować rozmowę kwalifikacyjną?

Pokaż, że jesteś świadomym uczestnikiem rozmowy, nie bojącym się pytać i wyrażać swoje opinie. To zwiększy Twoje szanse na dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jakie pytania powinienem zadać pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Pytania mogą dotyczyć kultury firmy, struktury zespołu, typowych zadań dla tego stanowiska, a także planów rozwoju firmy.

Jakie pytania stawiać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zadaj pytania dotyczące szczegółów Twojego potencjalnego stanowiska, warunków pracy, możliwości awansu, szkoleń i rozwoju zawodowego.

Czy mogę pytać o wynagrodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Tak, na rozmowie kwalifikacyjnej warto podnosić kwestię wynagrodzenia zwłaszcza wówczas, gdy pracodawca nie odniósł się do niej.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pokazanie, że jesteś świadomym uczestnikiem rozmowy, nie bojącym się pytać i wyrażać swoje opinie, zwiększy Twoje szanse na dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

Sandra

Sandra

Pytania i odpowiedzi warto przemyśleć. Potem będzie już z górki.
Felek

Felek

Uważaj na pytania typu „albo-albo”. Decydowanie się na jedną rzecz nie zawsze jest wskazane i może sprawiać wrażenie, że nie jesteś zbyt dobry w innym aspekcie.
Celka

Celka

Wart wiedzieć, że nie tylko pracodawca zadaje pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Można też w odpowiednim momencie zdać pracodawcy, ale mądre, rzeczowe pytanie. Przemyślcie pytania, jakie warto zadać.
lidia

lidia

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pracownik też może się o coś spytać pracodawcę. Oby to pytanie było przemyślane i miało sens.
Aleksa

Aleksa

Jeśli dana osoba zachowuje się nietaktownie i nie szanuje strony partnera, to natychmiast określa go jako awanturniczego i potencjalnie niezdolnego pracownika. Podobnie jest w drugą stronę.
Radosław

Radosław

Musisz zrozumieć, że kiedy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, akceptujesz pewne zasady gry. Nie należy odstępować od tych zasad: lepiej jest prowadzić grę w szachy w subtelny i delikatny sposób, ustawiając pułapki na wroga, niż po prostu bezmyślnie rzucać pionkami na planszę, ignorując prawa gry.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.