!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Dlaczego istnieje wynagrodzenie minimalne?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy

Dlaczego istnieje wynagrodzenie minimalne?
Na wynagrodzenie minimalne mogą liczyć osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Dlaczego istnieje pensja minimalna? Co warto wiedzieć o tym wynagrodzeniu? Czy takie występuje tylko w Polsce, czy może również w innych krajach?

Nie każdy pracownik może liczyć na pensję minimalną. Od stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 1750 zł brutto. Tyle najmniej otrzymają osoby pracujące na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin. Ci, którzy świadczą pracę np. na pół etatu, muszą liczyć się z niższym wynagrodzeniem minimalnym, chyba że pracodawca zaoferuje im wyższą pensję.

Gdy mowa o pensji minimalnej, warto pamiętać, że nie jest ona ustalana wyłącznie w Polsce. W naszym kraju po raz pierwszy o pensji minimalnej zdecydowano w 1956 r. Od tamtego czasu nie zmieniła się jego rola – w dalszym ciągu najniższe wynagrodzenie jest ustalane z myślą o tym, by poszczególni pracownicy otrzymywali za swoją pracę pensję pozwalającą na zaspokojenie podstawowych potrzeb.


Nie tylko w Polsce

Pensja minimalna nie jest charakterystyczna tylko dla Polski. Trzeba pamiętać, że funkcjonuje ona również w innych europejskich krajach – dokładniej zaś w 15 krajach Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OEEC). W zależności od przepisów obowiązujących w danym państwie, wynagrodzenie minimalne jest wyliczane przez rząd lub rekomendowane przez komisje trójstronne (tak kwestia ta została rozwiązana w naszym kraju).

W Polsce, w odróżnieniu od niektórych państw, nie ma podziału wynagrodzenia minimalnego na województwa – w całej Polsce obowiązuje najniższa pensja o tej samej wysokości. Takie rozróżnienie wprowadziły z kolei np. Japonia czy Stany Zjednoczone. Warto zauważyć, że takie rozwiązanie ma swoje uzasadnienie, bo koszty życia w poszczególnych częściach krajów mogą być zróżnicowane. Różnicując pensję minimalną, faktycznie jej wysokość można dostosować do warunków panujących w danym regionie.

Jeszcze inaczej kwestia minimalnego wynagrodzenia jest rozwiązana np. w Niemczech. Tam wysokość pensji minimalnej jest różnicowana dla każdego sektora. W praktyce oznacza to, że w zależności od tego, w jakiej branży pracuje zatrudniony, może liczyć na wynagrodzenie o konkretnej wysokości.

Warto również pamiętać o wieku pracowników. W Polsce pracownicy doświadczeni nie otrzymają minimalnej pensji większej niż ci, którzy dopiero weszli na rynek pracy. A takie rozwiązanie zostało wdrożone w niektórych państwach europejskich. Przykładem może być Holandia. Tam ustanowiono wiek, do którego pracownik zarabia niższą stawkę. Jego przekroczenie powoduje, że zatrudniony ma prawo do wyższego wynagrodzenia.


Co z umowami cywilnoprawnymi?

W Polsce pracownicy mogą być zatrudniani nie tylko w oparciu o umowę o pracę, lecz także umowy cywilnoprawne. Do takich należą: umowa zlecenie i umowa o dzieło. Pracownicy, którzy podpiszą jedną z takich umów, nie mogą liczyć na wynagrodzenie minimalne – w Polsce takie jest przewidziane wyłącznie dla pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.

Warto pamiętać, że rząd w ostatnim czasie zaproponował ozusowanie umów cywilnoprawnych. Takie rozwiązanie dotyczy jednak tylko odprowadzania składek do ZUS z myślą o późniejszej emeryturze – nie oznacza z kolei, że pracodawca ma obowiązek zapewnić swojemu podwładnemu minimalne wynagrodzenie. To spora luka w prawie, zwłaszcza, że z roku na rok coraz więcej pracowników jest zatrudnianych w oparciu właśnie o takie umowy.

To może Cię również zainteresować

Płaca minimalna - jak jest ustalana?

Podziel się

5 komentarzy

kermit

kermit

Jakieś ramy minimalne muszą być. W ten sposób nie można mniej zarabiać. To dość ciekawa opcja jest.
Monika Bąk

Monika Bąk

Musi ktoś to przecież regulować bo by przecież była jeszcze większa samowolka. Już teraz kombinują 1/10 etatu i na czarno ludzie pracują jak ukraińcy.
Susanna

Susanna

Bardzo dobrze, że jest ustalona płaca minimalna w naszym kraju. W innych krajach też jest ustalana płaca minimalna za wykonywaną pracę. W artykule podana jest płaca minimalna jaka była w roku 2017. Obecnie minimalna płaca w 2019 r. wynosi 2250 zł brutto (ok. 1634 zł na rękę) minimalna stawka godzinowa wyniesie 14,70 zł brutto.
Rumun

Rumun

Zachęty to często premie, ale ten rodzaj rekompensaty może również obejmować podwyżki wynagrodzenia lub stawki godzinowej, nagrody uznania i nagrody za usługi. To jednak jest dużo powyżej minimalnego.
Kaleta

Kaleta

Musi to jakoś być przecież regulowane, by nie było jakiegoś prawnego mega wszystko jak w szarej strefie. Fajnie i ciekawie opisane co i skąd itp. Swoją drogą te rozliczenia z zus poprawiają mi humor ;)

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.