Pracownik - prawa i obowiązki

Pracujesz? Wybierz korzystny rachunek osobisty

31 stycznia 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 24 głosy

24 głosy

4 komentarze
Pracujesz? Wybierz korzystny rachunek osobisty
Wybór oferty banku pozwoli Ci zarządzać swoimi finansami i zapanować nad budżetem. Na rynku jest mnóstwo opcji – jak wybrać najlepszą?

Rachunek osobisty, znany również jako konto bankowe osobiste, to narzędzie finansowe oferowane przez banki i inne instytucje finansowe, które umożliwia przechowywanie, zarządzanie i dostęp do pieniędzy użytkownika w sposób bezpieczny i wygodny. Jest to podstawowy produkt bankowy, który pozwala na realizację wielu codziennych operacji finansowych.

Jakie funkcje ma rachunek osobisty?

Oto główne cechy i funkcje rachunku osobistego:

 • Umożliwia bezpieczne przechowywanie środków pieniężnych. Zamiast trzymać gotówkę w domu, gdzie może być narażona na kradzież lub zgubienie, pieniądze są zabezpieczone na koncie bankowym.
 • Umożliwia wykonywanie podstawowych operacji, takich jak wpłaty i wypłaty środków, przelewy bankowe, ustawienie stałych zleceń i direct debits (polecenia zapłaty), a także płatności rachunków.
 • Do rachunku osobistego często dołączana jest karta debetowa, a czasem także kredytowa, która umożliwia dokonywanie zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłacanie gotówki z bankomatów.
 • Większość rachunków osobistych oferuje dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, co pozwala na łatwe zarządzanie finansami z dowolnego miejsca i o każdej porze.
 • Niektóre konta osobiste oferują również możliwość zakładania kont oszczędnościowych lub inwestycyjnych, co ułatwia oszczędzanie pieniędzy i inwestowanie. 

Przechowywanie pieniędzy w banku jest znacznie bezpieczniejsze niż trzymanie ich w domu. Banki oferują zabezpieczenia takie jak ubezpieczenie depozytów, co oznacza, że pieniądze są chronione nawet w przypadku problemów finansowych banku.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
 • 58-65 zł / h
Dodana

Montaż -> na wakacje, bądź na dłużej!

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
 • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Ponadto rachunek osobisty pozwala na łatwe śledzenie wydatków, zarządzanie budżetem i planowanie finansów. Dzięki zestawieniom konta można monitorować, gdzie i kiedy wydajesz pieniądze. Historia finansowa związana z rachunkiem osobistym może być wykorzystywana przez banki do oceny zdolności kredytowej, co jest kluczowe przy staraniu się o pożyczki, hipoteki czy kredyty.

Video

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto w banku?

Sprawdź, jakie opłaty są związane z prowadzeniem konta, dokonywaniem przelewów (zwłaszcza zagranicznych), wypłatami z bankomatów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), a także za inne usługi, jak np. wydanie i użytkowanie karty debetowej. Niektóre banki oferują konta bez opłat za podstawowe usługi, pod warunkiem spełnienia określonych warunków, np. regularnych wpływów na konto. Zorientuj się, jak łatwo dostępne są bankomaty i placówki banku, zwłaszcza w miejscach, w których najczęściej się poruszasz. Dostęp do szerokiej sieci bankomatów bez dodatkowych opłat może być dużym udogodnieniem.

Większość transakcji przeprowadzamy w internecie. Dlatego upewnij się, że bank oferuje wygodny i bezpieczny dostęp do konta online. Sprawdź, czy interfejs jest intuicyjny i czy są dostępne wszystkie funkcje, które mogą być Ci potrzebne, takie jak szybkie przelewy, płatności mobilne czy zarządzanie kartami.

Dodatkowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rachunku osobistego

Być może zastanawiasz się, co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę. Wymieniamy kilka kwestii, o których warto pomyśleć – to może uchronić Cię przed nieprzyjemnościami i stresem w przyszłości.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze rachunku osobistego?

 • Sprawdź, czy bank szybko rozwiązuje problemu (zrobisz to, czytając opinie) oraz na kontakt w razie pytań czy wątpliwości, np. przez telefon, czat internetowy czy w placówkach.
 • Niektóre konta oferują oprocentowanie środków znajdujących się na koncie. Choć zazwyczaj jest ono niskie, może stanowić dodatkowy bonus. 
 • Jeśli planujesz oszczędzać pieniądze lub inwestować, warto sprawdzić, czy bank oferuje atrakcyjne konta oszczędnościowe, lokaty, fundusze inwestycyjne czy inne produkty finansowe.
 • Zwróć uwagę na oferowane przez bank mechanizmy zabezpieczeń, takie jak autoryzacja transakcji za pomocą SMS, tokenów, czy biometrii. Ważne jest, aby Twoje środki i dane osobowe były bezpieczne.
 • Przed podjęciem decyzji warto również poszukać opinii obecnych klientów banku na temat jego usług, obsługi klienta, a także ewentualnych problemów.

Podsumowanie

Wybierając rachunek osobisty, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i zwyczaje finansowe, a następnie porównać oferty różnych banków. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć konto, które najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

To może Cię również zainteresować

Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę otworzyć rachunek osobisty online?

Tak, wiele banków oferuje możliwość otwarcia rachunku osobistego przez internet, co jest szybkie i wygodne.

Jak uniknąć ukrytych kosztów przy prowadzeniu konta osobistego?

Należy dokładnie sprawdzić opłaty i prowizje oraz wybrać konto z przejrzystą strukturą opłat.

Czy każdy bank przyznaje kartę kredytową przy otwarciu rachunku osobistego?

Nie każdy bank automatycznie przyznaje kartę kredytową. Często jest to związane ze stałym dochodem i pozytywną historią kredytową.

Czy rachunek osobisty ma zawsze oprocentowanie?

Nie, oprocentowanie rachunku osobistego zależy od oferty banku i zwykle nie jest wysokie.

Jakie wsparcie mogę oczekiwać przy wyborze konta osobistego?

Banki oferują wsparcie przez telefon, chat online oraz osobiście w oddziałach, ale dostępność i jakość wsparcia może się różnić w zależności od banku.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

4 komentarze

Center890

Center890

Ofert tego typu jest multum. Nie trzeba pracować by wybrać rachunek, dla wszystkich jest to przecież potrzeba analogiczna.
Zbychu

Zbychu

Rachunek osobisty i firmowy zawsze ma znaczenie. Każdy chce jak najbardziej korzystnie mieć pod względem jego użytkowania i wszystkich nawet najdrobniejszych opłat.
klient

klient

Ofert banków, aby u nich otworzyć konto, na które wpływać będzie wynagrodzenie jest mnóstwo. Są banki, które płacą 300 złotych, jeśli u nich założy się konto i tam wpływać będzie wynagrodzenie. Warto zapoznać się z ofertami różnych banków.
Magda

Magda

Teraz sporo jest możliwości w tym zakresie w wielu bankach i nie tylko. W sumie nie ma jakiejś strasznej różnicy ale i tak dobrze porównać te wszystkie oferty itp.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.