Wybór konta bankowego nie jest sprawą prostą i oczywistą, bo oferta banków w tym zakresie jest bardzo szeroka. Każdy bank proponuje przynajmniej jeden rachunek osobisty dla klientów indywidualnych. Nie brakuje również takich, które udostępniają kilka wariantów jednego konta lub ich oferta w tym zakresie jest bardzo rozbudowana. Z tego względu wybór konta osobistego wcale nie jest łatwy. Jeżeli dodać do tego liczne promocje i dostęp do dodatkowych funkcji czy produktów, śmiało można powiedzieć, że przed wyborem rachunku osobistego trzeba gruntownie zapoznać się z aktualną ofertą banków.
Gdy otrzymujesz regularne wynagrodzenie
Standardem jest, że większość banków nie pobiera opłaty za otwarcie rachunku osobistego, ale przewiduje takie za prowadzenie konta czy obsługę karty debetowej. Z tego względu pierwszym krokiem osoby zainteresowanej założeniem konta powinno być zorientowanie się, czy bank przewiduje możliwość uniknięcia poszczególnych kosztów.
Zdecydowana większość banków posiada w ofercie takie produkty, które są zupełnie bezpłatne dla klientów wówczas, gdy spełnią oni konkretne warunki. Jednym z najczęściej powtarzających się jest konieczność odnotowania wpływów na koncie. Choć wysokość kwot jest zróżnicowana (np. 1000, 1500 lub 2000 zł), to jednak stała pensja powinna pomóc spełnić ten warunek. Warto zatem sprawdzić, czy bank oferuje taką możliwość swoim klientom.
Karta kredytowa. Atrakcyjny dodatek?
Większość banków chętnie przyznaje kartę kredytową tym klientom, którzy posiadają stały dochód. Taki produkt przydaje się najczęściej w sytuacjach awaryjnych, a z punktu widzenia pracownika może służyć również do budowania pozytywnej historii kredytowej. Osoby zainteresowane zawnioskowaniem w przyszłości o kartę kredytową powinny pamiętać o tym, by sprawdzić, czy posiadanie konta w danym banku ułatwi im staranie się właśnie o taki produkt. Dobrze też sprawdzić, jaki maksymalny limit bank zgodzi się przyznać.
Rozwiązanie, które jest bezpieczne
Jest wiele powodów, dla których pracownik powinien przemyśleć założenie rachunku osobistego. Posiadanie takiego rachunku wiąże się z brakiem konieczności osobistego odbioru wynagrodzenia. To zaś pozwala na zaoszczędzenie nerwów związanych z przewożeniem pensji w portfelu i tym samym podnosi poziom bezpieczeństwa.
Jeżeli pensja pracownika jest przelewana na wskazane przez niego konto osobiste, to faktycznie ma on możliwość lepszego zarządzania swoimi wydatkami. Większość banków udostępnia swoim klientom dodatkowe narzędzia w postaci ciekawych i przydatnych programów. Jednym z takich jest np. program do zarządzania domowym budżetem. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie wówczas, gdy użytkownik konta oszczędza pieniądze i chce wiedzieć, ile miesięcznie przeznacza na poszczególne wydatki. Dzięki temu zatrudniony może lepiej kontrolować swoje wpływy i sposób wydatkowania pieniędzy. Takie rozwiązanie sprawdza się nie tylko w przypadku niskiej pensji.
To może Cię również zainteresować