Twoje wsparcie w rekrutacji

Wstydzę się swojej pracy. Co dalej?

Wstydzę się swojej pracy. Co dalej?
Nie każda osoba ma tyle szczęścia, by pracować w wyuczonym zawodzie lub robić to, co lubi. Gdy podejmujemy zatrudnienie niezgodnie z naszymi oczekiwaniami lub wykształceniem, często pojawia się nie tylko wypalenie zawodowe, lecz także poczucie wstydu. Czy słusznie?

Wstydzę się i mam już dość swojej pracy

Trudno wyobrazić sobie świat bez osób zajmujących się: czyszczeniem ulic, segregacją śmieci czy kasjerek. Ale część osób wykonująca proste i niewymagające większych umiejętności zawody, wcale nie czuje się doceniona – przeciwnie – zepchnięta na margines społeczny. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele: poza własnym poczuciem, że to nie jest to, co chcielibyśmy robić, nie można zapomnieć również o tym, w jaki sposób część społeczeństwa traktuje takich pracowników. Przykład? Choćby kasjerka z supermarketu.

Osoby pracujące na kasie wykonują każdego dnia nie tylko potrzebną, lecz faktycznie stresującą i odpowiedzialną pracę. Pracują nie tylko z klientem, któremu muszą okazać szacunek, lecz także pieniędzmi. Gdy osoby stojące w kolejce popędzają lub rzucają kąśliwe uwagi, wcale nie trudno o pomyłkę. A trzeba przy tym pamiętać, że praca ta wcale nie jest dobrze płatna.

Nienawidzę swojej pracy czyli między „ja” rzeczywistym a „ja” idealnym 

Jednym z powodów, dla których wstydzimy się swojej pracy jest to, że wykreowaliśmy sobie inny wizerunek samego siebie niż ten, z który stykamy się w rzeczywistości. Ogromny wpływ mają też podejmowane przez nas decyzje. Ukończenie kierunku studiów, po którym nie ma pracy z myślą „jakoś to będzie” nie jest najlepszym rozwiązaniem. Problemem jest też brak doświadczenia i pewności siebie.
Gdy mowa o doświadczeniu, warto wskazać, że część studentów nie dba o swój rozwój. Tymczasem z myślą o tej grupy społecznej wdrażanych jest wiele konkretnych rozwiązań, ukierunkowanych na zdobywanie doświadczenia. W praktyce zatem czasem my sami, choć nie chcemy się do tego przyznać, stoimy za swoją porażką, która nas boli.

To Cię powinno też zainteresować: Wypalenie zawodowe - co musisz o nim wiedzieć


Wyzwanie – stawiaj cele i dąż do ich realizacji

Jak zmienić sposób postrzegania swojej pracy? Pracownicy, którzy czują się źle w miejscu swojej pracy lub wykonują zawód niezgodny z ich oczekiwaniami, najczęściej nie potrafią zauważyć plusów czy korzyści, jakie osiągają. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wytyczenie sobie celów i dążenie do nich. Tu z pewnością łatwiej mają osoby wykształcone – one powinny pomyśleć o douczaniu, o nauce języków obcych czy podnoszeniu kwalifikacji.

Aktywność, zwłaszcza gdy myśli się o zmianie pracy, jest niezwykle ważna. Żaden niezadowolony pracownik nie znajdzie pracy, jeżeli nie przejmie inicjatywy. W praktyce zatem niezbędne jest określenie problemu i znalezienie recepty na jego wyeliminowanie. Nie jest to łatwe, nie jest też niemożliwe – potrzebne są chęci i działanie.

Wstyd w pracy może być motorem do działania

Choć wstyd to uczucie pejoratywne, może być również motorem do działania. Warto też pamiętać o tym, że wstyd może być mylony z innymi uczuciami, choćby niespełnieniem. To drugie uczucie pojawia się w chwili wykonywania zawodu, który nie jest źródłem spełnienie i nie przynosi satysfakcji. Niezależnie jednak od tego, czy mowa o wstydzie czy też niespełnieniu, pojawiające się uczucie warto wykorzystać do zmiany swojego życia zawodowego.

Osoby, które nie wiedzą, w jaki sposób podejść do zmiany swojego życia zawodowego, powinny pomyśleć o udaniu się do doradcy zawodowego. Specjalista nie tylko pomoże wskazać, co należy zmienić, lecz przede wszystkim poświęci czas na wytyczenie ścieżki kariery i celów. To może okazać się bezcenne z punktu widzenia pracownika niezadowolonego ze swojej pracy.

 

Oceń ten wpis
Wstydzę się swojej pracy. Co dalej?
Ocena: 3.7, liczba głosów: 20

Opinie

Lunia
2019-12-11, 14:23
To już by chyba podlegało szukaniu innej pracy. Praca żadna nie powinna być wstydliwa jednak jak jest to z pewnością człowiek do końca się w niej nie odnajduje i warto rozważyć zmiany.
sprzątaczka
2019-05-21, 18:55
Są rzeczywiście osoby, co nie przyznają się do swojej pracy. Dziwię się osobiście temu. Każda praca jest potrzebna. Pracuję jako sprzątaczka w zakładzie pracy i nie wstydzę się tej pracy. Dziwne... Koleżanka mi powiedziała - dokuczyła, że wstydziłaby się być sprzątaczką, a w okresie wakacji w Austrii ona chodzi po różnych mieszkaniach- myje okna, prasuje, sprząta mieszkania. Tam się nie wstydzi wykonywać takie prace.
Tara2
2019-05-07, 18:56
Różnie bywam tylko pytanie dlaczego? Jeżeli tak jest to warto jednocześnie szukać innych możliwości zatrudnienia, jeżeli to jest aż takie straszne w opisywanym przypadku.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.