Uwaga, od jutra będę szefem!

Uwaga, od jutra będę szefem!
Awans to nie tylko radość. Więcej obowiązków sprawia, że pracownik może być zmuszony do spędzania w pracy większej ilości godzin niż dotychczas. Pozostaje też kwestia relacji ze współpracownikami, którzy teraz stają się podwładnymi.

Otrzymanie awansu to moment, o którym marzy większość pracowników. Ale osiągnięcie tego punktu to również chwila, gdy zatrudniony stawia sobie szereg pytań. Poza tymi dotyczącymi dalszej ścieżki zawodowej i koniecznością wytyczenia nowych celów, pojawiają się pierwsze wątpliwości i istotne zagadnienie: w jaki sposób rozmawiać ze swoimi współpracownika, którzy – z dnia na dzień – stali się podwładnymi. Udawać, że nic się nie stało czy od pierwszego dnia dać do rozumienia, że teraz będzie się wymagać konkretnych rezultatów pracy?

Pytanie o to, w jaki sposób traktować pracowników, z którymi jeszcze do niedawna plotkowało się o przełożonych, to istotne zagadnienie. Jeżeli właśnie otrzymałeś awans, to powinieneś być świadomy, że z całą pewnością nie unikniesz oceniania. Być może staniesz się powodem plotek, ale są na to sposoby. Sprawdź, jak rozmawiać z podwładnymi.


Polityka dużych firm

Gdy mowa o awansie w kontekście tego, w jaki sposób rozmawiać ze swoimi byłymi koleżankami i kolegami z działu, pojawia się pytanie o to, w jakiej firmie pracownik pracę świadczy. W przypadku dużych podmiotów, w takiej sytuacji najczęściej dokonuje się przesunięć. W praktyce oznacza to, że osoba awansowana zostaje oddelegowana do innego działu lub przesunięć dokonuje się między pracownikami zajmującymi w firmowej hierarchii niższe stanowiska.

W przypadku małych firm takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. W praktyce zatem pytanie o dalsze relacje jest szczególnie ważne. Podstawą jest nie tylko wytycznie granicy, lecz także to, by nie udawać, że nic się nie zmieniło. Przeciwnie – zmieniło się wiele.


Bądź asertywny

Jako nowy przełożony powinieneś od razu wytyczyć granice. Niech podwładni wiedzą, że mogą się do ciebie zwrócić z każdym zawodowym problemem, ale jednocześnie wymagaj, by pracowali rzetelnie jak do tej pory. To ważne, bo od teraz to ty odpowiadasz za wyniki działu. Ważne zatem, by zatrudnieni mieli świadomość, że to, o co poprosisz się, jest poleceniem służbowym, które trzeba wykonać.

To Cię powinno też zainteresować: Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Poza asertywnością w kontekście obowiązków zawodowych podwładnych, warto też pamiętać o konieczności ich motywowania. To zadanie dla przełożonego, którym właśnie się stałeś. W praktyce oznacza to, że powinieneś starać się o to, by pracownicy wiedzieli, po co właściwie pracują i na co mogą liczyć. Równie ważne jest wytycznie ich ścieżki kariery i opracowanie celów.


Pomagaj, kiedy jest to konieczne

Jako przełożony nie powinieneś zapominać o tym, by pomagać swoim podwładnym. Dobrze, by mieli oni świadomość, że jesteś w stanie zagwarantować im pomoc. Oczekuj jednak tego samego. Awans nie oznacza, że nagle wiesz wszystko. Jeżeli potrzebujesz konkretnych informacji, to nie obawiaj się pytać swoich podwładnych. Niech wiedzą, że ty również ich potrzebujesz.

Choć awans jest dobrą wiadomością, niesie konkretne pytania. Jeżeli jednak podejdziesz do byłych współpracowników uczciwie, określisz, czego wymagasz i co chcesz osiągnąć, to jesteś na dobrej ścieżce do osiągnięcia sukcesu.

Oceń ten wpis
Uwaga, od jutra będę szefem!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

szef
2019-12-05, 09:23
Każdy pracownik myśli o awansie. Nieraz można zostać szefem. Wtedy nie należy nagle być tak ważnym, rozkazującym, ale współpracować powinno się z pracownikami. i być miłym dla nich. Wtedy docenią Ciebie jako szefa.
Odpowiedzialna
2019-05-24, 12:58
Uwaga, od jutra będę szefem! Obyś był dobrym szefem, doceniał pracę pracowników, to będziesz szanowany. Jeśli masz uwagi do kogoś, przekaz mu je dyskretnie.
Romanow
2019-05-07, 12:13
Rola szefa to także rzecz, której trzeba się nauczyć i nie są się od razu do tego wpasować. Oczywiście gdy jest się jakimś przełożonym ,kierownikiem to się ma doświadczenie.
foka
2019-04-05, 14:46
Awans na szefa jest zawsze korzystny. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedzialności. Jeżeli jest to osobisty interes to dba się o swoje, a jeżeli jest się pod kimś to podobnie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.