!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Szkolenia i rozwój

Sposoby na kreatywność

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 26 głosów

26 głosów

5 komentarzy

Sposoby na kreatywność
Kreatywność istotna jest nie tylko w pracy ? dobre pomysły przydają się w wielu codziennych sytuacjach. Co jednak zrobić, gdy weny brak i wszystkie myśli biegną tymi samymi torami? Poznaj proste sposoby na podniesienie kreatywności.

Zasada pierwsza: zdobywaj wiedzę

Wielu osobom wydaje się, że genialne koncepcje pojawiają się nie wiadomo skąd. Nic bardziej mylnego. Przyjęło się uważać, iż zbyt rozległa i specjalistyczna wiedza może ograniczać kreatywność. Jest w tym trochę prawdy, lecz nie oznacza to, że możesz być ignorantem. Wręcz odwrotnie ? dobry pomysł z danej dziedziny przyjdzie ci tylko wtedy, gdy będziesz w tej dziedzinie się orientował. Dlatego zdobywaj wiedzę. Czytaj książki, wertuj fora internetowe i strony, rozmawiaj z ludźmi z danej branży. Dysponując zasobem informacji będziesz mógł wpaść na coś nowego.

Zasada druga: współpracuj

Co dwie głowy, to nie jedna ? to powiedzenie zostało stworzone chyba z myślą o kreatywności, bo nic tak nie odświeża sposobu myślenia, jak kontaktowanie się z innymi ludźmi. Typowym przykładem kreatywnej współpracy jest burza mózgów, lecz równie dużo dadzą ci zwykłe rozmowy, opowiadanie innym o swoich pomysłach i wsłuchiwanie się w to, co oni mają do powiedzenia. Ludzki mózg ma tendencję do działania w rutynowy sposób. To dlatego tak często ciężko jest wyrwać się z utartych schematów. Skonfrontowanie się z poglądami innych osób pozwala spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy.

Zasada trzecia: inspiruj się

Najlepsze pomysły to modyfikacje już istniejących rzeczy. W kreatywnej pracy szukaj inspiracji ? zapoznawaj się z osiągnięciami i przemyśleniami innych osób, poświęcaj też uwagę rzeczom pozornie niezwiązanym z tym nad czym pracujesz. To może cię zaskoczyć, ale często obraz, muzyka czy sztuka teatralna naprowadzą cię na całkiem nowe tropy myślowe.

Zasada czwarta: baw się myśleniem

Im bardziej stresujesz się wymyślaniem nowych pomysłów, tym ciężej przychodzi ci kreatywna praca. Główną zaś przyczyną takiego stresu jest krytyczne podejście. Nie traktuj więc swojej pracy umysłowej zbyt poważnie. Podejdź do niej jako do swego rodzaju zabawy i pozwalaj sobie na tworzenie nawet niedorzecznych pomysłów. Zobaczysz, iż te wymyślne idee zainspirują cię do stworzenia czegoś naprawdę unikatowego i wartościowego.

Zasada piąta: odpoczywaj

Zmęczenie jest największym wrogiem kreatywności. Nie przepracowuj się. Tym bardziej, że nowe pomysły powstają w twojej prawej półkuli mózgu, przez naukę uważaną za siedlisko podświadomości. Jeśli już zdobyłeś wiedzę, zapoznałeś się z tematem, przemyślałeś go na wszystkie możliwe sposoby ? prześpij się z tym. W czasie, który wydaje się bezczynny, twój umysł wykona niesamowitą pracę. Efekty odkryjesz, gdy ponownie wrócisz myślami do frapującego cię zagadnienia i stwierdzisz, iż same z siebie pojawiły ci się nowe koncepcje.

Podziel się

5 komentarzy

profesor

profesor

Bardzo podoba się mi ten artykuł - współpracuj, baw się myśleniem, odpoczywaj, inspiruj się, zdobywaj wiedzę.
Julcia

Julcia

Kreatywność człowieka jest potrzebna nie tylko w pracy zawodowej, ale i też w życiu codziennym. Daliście w artykule 5 wskazówek - zasad- super...
Remek

Remek

Możliwości jest wiele. To pozawala wpłynąć na rozwój firmy przez osobisty rozwój pracowników, którzy będą mieli korzyści także gdyż pracodawca zadbał o ich kompetencje.
Alonzo

Alonzo

Te rodzaje szkoleń są prowadzone i oddzielone od produkcji. Wiele przedsiębiorstw organizuje szkolenia w miejscu pracy, gdy wyszkoleni pracownicy kontynuują pracę i wykonują swoje obowiązki.
Patrycja

Patrycja

Dobre rezultaty rzeczywiście ma poza gonitwą szczurów spokojne podejście, bezstresowe do tematu i realizowanie po małych krokach wyznaczonych celów. Wtedy efekt jest lepszy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.