Zasada pierwsza: zdobywaj wiedzę
Wielu osobom wydaje się, że genialne koncepcje pojawiają się nie wiadomo skąd. Nic bardziej mylnego. Przyjęło się uważać, iż zbyt rozległa i specjalistyczna wiedza może ograniczać kreatywność. Jest w tym trochę prawdy, lecz nie oznacza to, że możesz być ignorantem. Wręcz odwrotnie ? dobry pomysł z danej dziedziny przyjdzie ci tylko wtedy, gdy będziesz w tej dziedzinie się orientował. Dlatego zdobywaj wiedzę. Czytaj książki, wertuj fora internetowe i strony, rozmawiaj z ludźmi z danej branży. Dysponując zasobem informacji będziesz mógł wpaść na coś nowego.
Zasada druga: współpracuj
Co dwie głowy, to nie jedna ? to powiedzenie zostało stworzone chyba z myślą o kreatywności, bo nic tak nie odświeża sposobu myślenia, jak kontaktowanie się z innymi ludźmi. Typowym przykładem kreatywnej współpracy jest burza mózgów, lecz równie dużo dadzą ci zwykłe rozmowy, opowiadanie innym o swoich pomysłach i wsłuchiwanie się w to, co oni mają do powiedzenia. Ludzki mózg ma tendencję do działania w rutynowy sposób. To dlatego tak często ciężko jest wyrwać się z utartych schematów. Skonfrontowanie się z poglądami innych osób pozwala spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy.
Zasada trzecia: inspiruj się
Najlepsze pomysły to modyfikacje już istniejących rzeczy. W kreatywnej pracy szukaj inspiracji ? zapoznawaj się z osiągnięciami i przemyśleniami innych osób, poświęcaj też uwagę rzeczom pozornie niezwiązanym z tym nad czym pracujesz. To może cię zaskoczyć, ale często obraz, muzyka czy sztuka teatralna naprowadzą cię na całkiem nowe tropy myślowe.
Zasada czwarta: baw się myśleniem
Im bardziej stresujesz się wymyślaniem nowych pomysłów, tym ciężej przychodzi ci kreatywna praca. Główną zaś przyczyną takiego stresu jest krytyczne podejście. Nie traktuj więc swojej pracy umysłowej zbyt poważnie. Podejdź do niej jako do swego rodzaju zabawy i pozwalaj sobie na tworzenie nawet niedorzecznych pomysłów. Zobaczysz, iż te wymyślne idee zainspirują cię do stworzenia czegoś naprawdę unikatowego i wartościowego.
Zasada piąta: odpoczywaj
Zmęczenie jest największym wrogiem kreatywności. Nie przepracowuj się. Tym bardziej, że nowe pomysły powstają w twojej prawej półkuli mózgu, przez naukę uważaną za siedlisko podświadomości. Jeśli już zdobyłeś wiedzę, zapoznałeś się z tematem, przemyślałeś go na wszystkie możliwe sposoby ? prześpij się z tym. W czasie, który wydaje się bezczynny, twój umysł wykona niesamowitą pracę. Efekty odkryjesz, gdy ponownie wrócisz myślami do frapującego cię zagadnienia i stwierdzisz, iż same z siebie pojawiły ci się nowe koncepcje.