Zawody i ich potencjał

Współczesny Sherlock Holmes, czyli jak zostać detektywem?

17 lutego 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

8 komentarzy
Współczesny Sherlock Holmes, czyli jak zostać detektywem?
Muszą być czujni i mieć doskonałą pamięć do twarzy. Detektywi, bo o nich mowa, to ludzie, których zadanie nie sprowadza się wyłącznie do śledzenia niewiernych żon czy mężów. Z usług agencji detektywistycznych korzystają również firmy. Jak wygląda praca współczesnego detektywa? W jaki sposób zrobić karierę np. jako detektyw policyjny?

Detektyw – praca dla miłośników zagadek?

Sherlock Holmes badał ślady i skrupulatnie zbierał dowody. Poirot uważał, że prawdziwy detektyw rozwiązuje zagadki, pobudzając szare komórki. A współczesnych detektyw? Nie obce mu bieganie po mieście z aparatem fotograficznym, przeszukiwanie sieci w poszukiwaniu niezbędnych informacji czy szperanie po archiwach. Bo zadania współczesnego detektywa są różnorodne – tak jak klienci. Tymi zaś nie są tylko osoby fizyczne, lecz także firmy.

W jaki sposób można zostać detektywem? Okazuje się, że współcześnie zdobycie samych uprawnień nie jest takie trudne. Przeciwnie – nigdy nie było łatwiejsze, bo aktualnie osoby zainteresowane nie muszą zdawać egzaminu, a jedynie odbyć kurs i zdobyć licencję detektywistyczną. Wydaje się, że to tylko dwa kroki dzielące od znalezienia ciekawej posady w agencji detektywistycznej. W praktyce jednak sprawa jest bardziej skomplikowana.

Video

Kto może zostać detektywem?

Choć praca detektywa jest zróżnicowana, nie można zapomnieć, że największe szanse mają osoby, które wykażą się nie tylko sprytem, lecz także sprawnością fizyczną. Już to eliminuje część zainteresowanych. Ale to nie wszystko. By uzyskać licencję, niezbędne jest spełnienie szeregu innych wymogów, które zostały uregulowane w przepisach.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Detektyw

Aplikant/Młodszy Prawnik

Prosperplast 1 Sp. z o.o.

  • Rybarzowice
Dodana

Prawnik

BPBP SA

  • Śląskie
Dodana

Kursant/policjant

KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W KATOWICACH /KOMENDA MIEJSKA POLICJI W RYBNIKU

  • Rybnik
Dodana

Aplikant (straż miejska)

Urząd Miasta i Gminy we Wrześni

  • Września
Dodana

Stażysta, docelowo: starszy technik sztabowy (zakres zadań informatycznych)

KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

  • Szczecin
Dodana

Kandydat na detektywa nie może być np. karany za przestępstwa skarbowe. Ważne jest to, by mógł przedstawić dokument, stwierdzający, że ma nienaganną opinię (wywiad policyjny). Niezbędne jest też pozytywne przejście badań – zarówno lekarskich, dzięki którym lekarz będzie mógł stwierdzić, czy kandydat może zostać dopuszczony do wykonywania zawodu, jak i testów psychologicznych.

Czy zajmuje się współczesny detektyw?

Praca detektywa wydaje się fascynująca. W rzeczywistości jednak, o czym należy pamiętać, nie każdy, kto otrzymuje dostęp do zawodu, może liczyć na ciekawe sprawy. O ile część pracowników agencji detektywistycznych zajmuje się zbieraniem dowodów do spraw, które odbędą się w sądach cywilnych i rodzinnych, o tyle część koncentruje się na współpracy z firmami.

Zestawienie danych - z jakich usług detektywistycznych korzystają Polacy

Źródło: https://biznes.interia.pl/firma/news-sprawa-dla-detektywa-udowodnic-zdrade-sprawdzic-wiernosc,nId,4195391

W czym pomagają detektywi przedsiębiorcom? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta i oczywista, choć najczęściej skupiają się oni na przeprowadzaniu tzw. białego wywiadu. Zadanie to polega na zbieraniu informacji o danym podmiocie, najczęściej innej firmie, np. potencjalnym kontrahencie. W trakcie tej pracy detektywi wykorzystują wszystkie dostępne źródła, np. ogólnodostępne rejestry (choćby BIG InfoMonitor, CEiDG), mogą również sięgnąć do ksiąg wieczystych, by sprawdzić, czy firma jest właścicielem nieruchomości. W ten sposób dostarczają oni szczegółowych informacji na temat aktualnej kondycji finansowej danego podmiotu zainteresowanemu przedsiębiorcy.

Ile zarabia detektyw?

Trudno mówić o konkretnych liczbach. Wszystko dlatego, że zarobki detektywa zależą od jego klientów, tego, czym się zajmuje na co dzień i gdzie pracuje. Po uzyskaniu licencji detektywi najczęściej rozpoczynają pracę na własny rachunek lub szukają zatrudnienia w jednej z działających na rynku agencji detektywistycznych. W zależności od zakresu zadań, doświadczenia i skuteczności, wynagrodzenie detektywa może wynosić od 2 do nawet 5 tys. netto miesięcznie.

Jak zostać detektywem w policji

Egzamin na detektywa jest taki sam dla osób cywilnych oraz dla funkcjonariuszy policji. Nie ma wymogu pełnej sprawności fizycznej, a dzięki wprowadzeniu centralnego egzaminu, dostęp do wyników egzaminów jest w każdej jednostce. Jednakowy egzamin przygotowany jest zarówno dla byłych funkcjonariuszy różnego rodzaju służb, jak i dla osób, które chcą uzyskać licencję detektywa do pracy we własnym biurze detektywistycznym. Praca detektywa w policji to przede wszystkim gromadzenie informacji oraz opracowywanie ich w zależności od celów zleconych przez przełożonego, np. do celów procesowych. Detektyw w policji ma zupełnie inne obowiązki niż prywatny detektyw, który zajmuje się często prywatnymi zleceniami, jak np. śledzeniem niewiernych małżonków czy nieuczciwych wspólników.

Wymogi na stanowisko detektywa w policji
Aby pracować na stanowisku detektywa w policji: 
  • trzeba mieć ukończone 21 lat i mieć obywatelstwo polskie lub innego państwa Unii Europejskiej,
  • nie można być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne oraz przestępstwa umyślne skarbowe,
  • nie można być osobą dyscyplinarnie zwolnioną z Policji, wojska, prokuratury, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, sądu lub innych urzędów administracji publicznej w ciągu ostatnich 5 lat.

Detektywi muszą mieć zdolność psychiczną do wykonywania nałożonych na nich obowiązków – zdolność ta musi być potwierdzona orzeczeniem lekarskim. Konieczne jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz wykształcenie co najmniej średnie.

Po wprowadzeniu RODO każdy detektyw musi też posiadać dokument potwierdzający odbycie kursu w zakresie ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Wymagane jest też legitymowanie się dokumentem, potwierdzającym odbycie szkolenia w zakresie przepisów regulujących prawa i obowiązki detektywa. Detektyw policyjny to nic innego jak stanowisko służbowe – praca na tym stanowisku nie różni się od pracy na stanowisku np. referenta, choć można liczyć na nieco wyższą pensję. Warunkiem niezbędnym do zdobycia tej posady jest ukończenie Szkółki Policyjnej.

Zainteresowanie pracą detektywa jest duże wśród osób poszukujących ciekawego zawodu. Ci, którzy myślą o tym, by wykonywać właśnie tę pracę, powinni wiedzieć, że… nie wygląda ona tak, jak na filmach. Współczesnemu detektywowi nie jest potrzebne szkło powiększające, przyda się za to dobry aparat fotograficzny, szybki komputer i samochód. Dlaczego? Bo codzienna praca osób wykonujących ten zawód koncentruje się głównie na śledzeniu niewiernych małżonków, zbieraniu „haków” na konkurencję i wywiadzie gospodarczym.

Detektyw. Kim jest najczęściej?

Współcześnie działające agencje detektywistyczne oferują swoim klientom szeroki zakres usług, z których korzystają nie tylko osoby fizyczne, lecz także przedsiębiorcy. O ile obsługa klientów indywidualnych dotyczy przede wszystkim zbierania informacji o konkretnej osobie, o tyle klienci biznesowi najczęściej chcą zweryfikować potencjalnego kontrahenta lub pracownika. Z tego względu od współczesnych detektywów wymaga się przede wszystkim elastyczności i znajomości aktualnych przepisów prawa.

Wśród detektywów pracujących dla najlepszych agencji detektywistycznych nie brakuje emerytowanych żołnierzy, policjantów czy pracowników służb specjalnych. Takie osoby są szczególnie cenione przez pracodawców, bo doskonale wiedzą, jak zachowywać się dyskretnie i jak zdobywać informacje.

Myślisz o tej pracy? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by otworzyć agencję!

Choć agencje detektywistyczne chętnie przyjmują byłych funkcjonariuszy różnych służb, droga nie jest zamknięta dla tych, którzy wcześniej nie pracowali w takim charakterze. Również te osoby mają możliwość otwarcia własnej agencji detektywistycznej. By to zrobić, muszą jednak spełnić wymagania, które zostały wymienione w ustawie z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych. Mowa o konieczności:

  • posiadania licencji,
  • niebycia wpisanym do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego,
  • posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności detektywa.

Jeżeli agencja będzie spółką, to osoby nieposiadające licencji, a wchodzące w skład organu zarządzającego firmą oraz ustanowieni przez ten organ prokurenci nie mogą być karani za przestępstwa umyślne lub umyślne przestępstwa skarbowe. Ten wymóg dotyczy również przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną.

Jakie usługi oferują agencje detektywistyczne?

Usługi agencji detektywistycznych są ukierunkowane na obsługę klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Osobom fizycznym detektywi oferują m.in.:

  • ustalanie adresu i majątku wskazanych osób,
  • obserwację wskazanej osoby,
  • poszukiwanie osób zaginionych,
  • poszukiwanie spadku, którego odziedziczenie mogłoby pogorszyć sytuację materialną klienta (dziedziczenie długów).

Przykładowe usługi z oferty skierowanej do przedsiębiorców to:

  • poszukiwanie majątku firm zalegających z płatnościami,
  • przeprowadzanie wywiadów środowiskowych – dotyczy kandydatów, którzy aplikowali na jedno ze stanowisk w firmie,
  • prowadzenie śledztw gospodarczych,
  • czynności w zakresie ustalania, czy konkurencyjne przedsiębiorstwa nie prowadzą nieuczciwej konkurencji.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać detektywem?

Aby pracować jako detektyw, trzeba odbyć stosowny kurs i uzyskać licencję detektywistyczną. Obecnie nie ma konieczności zdawania egzaminu zawodowego na to stanowisko, ale poza kształceniem trzeba spełnić dodatkowe wymogi.

Kto może zostać detektywem?

Poza nauką zawodu kandydat na detektywa musi spełniać określone wymogi formalne: nie może być notowany (zaświadczenie o niekaralności), musi mieć ukończone 21 lat i być obywatelem Polski lub UE, nie może być osobą zwolnioną w przeszłości z pracy dla służb specjalnych i urzędów administracji publicznej.

Jakie są zarobki detektywa?

Wynagrodzenie na stanowisku detektywa zależy przede wszystkim od liczby klientów, rodzaju usług, renomy firmy oraz skuteczności. Średnia pensja detektywa mieści się w przedziale 2-5 tys. zł netto.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

SpecPiel

SpecPiel

Słyszałam, że praca detektywa jest dobrze płatna, ale jak to zawsze w życiu bywa, trzeba spełnić odpowiednie wymagania i mieć doświadczenie. Często dostępne są kursy, dzięki którym można zdobyć niezbędne kwalifikacje. Zastanawiam się, czy to byłoby coś dla mnie.
Land

Land

W rzeczywistości, praca detektywa nie zawsze jest pełna emocji i trudnych już spraw. Bardzo ciekawe artykuł i przede wszystkim warta uwagi informacja. Dzięki temu każdy może poznać prawie wszystko o tym zawodzie!
jerryonion

jerryonion

Ja sama zastanawiałam się nad tym, żeby zostać detektywem. Często jest to praca wymagająca odpowiedniej kondycji fizycznej, ale z tego artykułu wynika, że trzeba mieć też certyfikaty i odbyć specjalistyczne szkolenia. Powodzenia dla tych, którzy się na to decydują!
Arka

Arka

Bardzo interesujący artykuł! Najbardziej podobają mi się informacje na temat tego, w czym konkretnie detektywi mogą pomóc przedsiębiorcom. To świetna opcja, żeby poznać lepiej swoich kontrahentów i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Monalka

Monalka

Detektyw fajny zwód jak widać. Ciekawe ile ofert średnio się pojawia.
amelia

amelia

nie wiem jak to określić , przeczytałam to wszystko w 34 min i to jest bardzo dobrze określone według mnie na +
Antoni

Antoni

Dość dobrze nakreślone zasady jak nim zostać - wiadomo że jest zapotrzebowanie na dobrych specjalistów ale także to nie jest z wielu względów dla wszystkich.
Tomek

Tomek

Czytam wszystkie artykuły na tym portalu, co są związane z pracą detektywa. Mnie interesuje temat, jak zostać detektywem, ale w policji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.