Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1060        SUBSKRYBUJE: 7263
Tematy, które interesują czytelników:  Odpowiedzialność materialna pracowników, Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, Likwidacja stanowiska pracy, Zdjęcie do CV, Obsługa komputera, Pytania na rozmowie

Współczesny Sherlock Holmes, czyli jak zostać detektywem?

Współczesny Sherlock Holmes, czyli jak zostać detektywem?

Muszą być czujni i mieć doskonałą pamięć do twarzy. Detektywi, bo o nich mowa, to ludzie, których zadanie nie sprowadza się wyłącznie do śledzenia niewiernych żon czy mężów. Z usług agencji detektywistycznych korzystają również firmy. Jak wygląda praca współczesnego detektywa?

Sherlock Holmes badał ślady i skrupulatnie zbierał dowody. Poirot uważał, że prawdziwy detektyw rozwiązuje zagadki, pobudzając szare komórki. A współczesnych detektyw? Nie obce mu bieganie po mieście z aparatem fotograficznym, przeszukiwanie sieci w poszukiwaniu niezbędnych informacji czy szperanie po archiwach. Bo zadania współczesnego detektywa są różnorodne – tak jak klienci. Tymi zaś nie są tylko osoby fizyczne, lecz także firmy.

W jaki sposób można zostać detektywem? Okazuje się, że współcześnie wcale nie jest to trudne. Przeciwnie – nigdy nie było łatwiejsze, bo aktualnie osoby zainteresowane nie muszą zdawać egzaminu, a jedynie odbyć kurs i zdobyć licencję detektywistyczną. Wydaje się, że to tylko dwa kroki, dzielące od znalezienia ciekawej posady w agencji detektywistycznej. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana.


Kto może zostać detektywem?

Choć praca detektywa jest zróżnicowana, nie można zapomnieć, że największe szanse mają osoby, które wykażą się nie tylko sprytem, lecz także sprawnością fizyczną. Już to eliminuje część zainteresowanych. Ale to nie wszystko. By uzyskać licencję, niezbędne jest spełnienie szeregu innych wymogów, które zostały uregulowane w przepisach.

Kandydat na detektywa nie może być np. karany za przestępstwa skarbowe. Ważne jest to, by mógł przedstawić dokument, stwierdzający, że ma nienaganną opinię (wywiad policyjny). Niezbędne jest też pozytywne przejście badań – zarówno lekarskich, dzięki którym lekarz będzie mógł stwierdzić, czy kandydat może zostać dopuszczony do wykonywania zawodu, jak i testów psychologicznych.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

 

Czy zajmuje się współczesny detektyw?

Praca detektywa wydaje się fascynująca. W rzeczywistości jednak, o czym należy pamiętać, że każdy, kto otrzymuje dostęp do zawodu, może liczyć na ciekawe sprawy. O ile część pracowników agencji detektywistycznych zajmuje się zbieraniem dowodów do spraw, które odbędą się w sądach cywilnych i rodzinnych, o tyle część koncentruje się na współpracy z firmami.

W czym pomagają detektywi przedsiębiorcom? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta i oczywista, choć najczęściej skupiają się oni na przeprowadzaniu tzw. białego wywiadu. Praca ta polega na zbieraniu informacji o danym podmiocie, najczęściej innej firmie, np. potencjalnym kontrahencie. W trakcie tej pracy detektywi wykorzystują wszystkie dostępne źródła np. ogólnie dostępne rejestry (choćby BIG InfoMonitor, CEiDG), mogą również sięgnąć do ksiąg wieczystych, by sprawdzić, czy firma jest właścicielem nieruchomości. W ten sposób dostarczają oni szczegółowych informacji na temat aktualnej kondycji finansowej danego podmiotu zainteresowanemu przedsiębiorcy.


Ile można zarobić?

Trudno mówić o konkretnych liczbach. Wszystko dlatego, że zarobki detektywa zależą od tego, czym się on zajmuje na co dzień i gdzie pracuje. Po uzyskaniu licencji, detektywi najczęściej rozpoczynają pracę na własny rachunek lub szukają zatrudnienia w jednej z działających na rynku agencji detektywistycznych. W zależności od zakresu zadań, mogą liczyć od 2 do nawet 5 tys. netto miesięcznie.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.