Twoje wsparcie w rekrutacji

Współczesny Sherlock Holmes, czyli jak zostać detektywem?

Współczesny Sherlock Holmes, czyli jak zostać detektywem?
Muszą być czujni i mieć doskonałą pamięć do twarzy. Detektywi, bo o nich mowa, to ludzie, których zadanie nie sprowadza się wyłącznie do śledzenia niewiernych żon czy mężów. Z usług agencji detektywistycznych korzystają również firmy. Jak wygląda praca współczesnego detektywa? W jaki sposób zrobić karierę np. jako detektyw policyjny?

Detektyw – praca dla miłośników zagadek?

Sherlock Holmes badał ślady i skrupulatnie zbierał dowody. Poirot uważał, że prawdziwy detektyw rozwiązuje zagadki, pobudzając szare komórki. A współczesnych detektyw? Nie obce mu bieganie po mieście z aparatem fotograficznym, przeszukiwanie sieci w poszukiwaniu niezbędnych informacji czy szperanie po archiwach. Bo zadania współczesnego detektywa są różnorodne – tak jak klienci. Tymi zaś nie są tylko osoby fizyczne, lecz także firmy.

W jaki sposób można zostać detektywem? Okazuje się, że współcześnie zdobycie samych uprawnień nie jest takie trudne. Przeciwnie – nigdy nie było łatwiejsze, bo aktualnie osoby zainteresowane nie muszą zdawać egzaminu, a jedynie odbyć kurs i zdobyć licencję detektywistyczną. Wydaje się, że to tylko dwa kroki dzielące od znalezienia ciekawej posady w agencji detektywistycznej. W praktyce jednak sprawa jest bardziej skomplikowana.

Kto może zostać detektywem?

Choć praca detektywa jest zróżnicowana, nie można zapomnieć, że największe szanse mają osoby, które wykażą się nie tylko sprytem, lecz także sprawnością fizyczną. Już to eliminuje część zainteresowanych. Ale to nie wszystko. By uzyskać licencję, niezbędne jest spełnienie szeregu innych wymogów, które zostały uregulowane w przepisach.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Kandydat na detektywa nie może być np. karany za przestępstwa skarbowe. Ważne jest to, by mógł przedstawić dokument, stwierdzający, że ma nienaganną opinię (wywiad policyjny). Niezbędne jest też pozytywne przejście badań – zarówno lekarskich, dzięki którym lekarz będzie mógł stwierdzić, czy kandydat może zostać dopuszczony do wykonywania zawodu, jak i testów psychologicznych.

Czy zajmuje się współczesny detektyw?

Praca detektywa wydaje się fascynująca. W rzeczywistości jednak, o czym należy pamiętać, nie każdy, kto otrzymuje dostęp do zawodu, może liczyć na ciekawe sprawy. O ile część pracowników agencji detektywistycznych zajmuje się zbieraniem dowodów do spraw, które odbędą się w sądach cywilnych i rodzinnych, o tyle część koncentruje się na współpracy z firmami.

Zestawienie danych - z jakich usług detektywistycznych korzystają Polacy

Źródło: https://biznes.interia.pl/firma/news-sprawa-dla-detektywa-udowodnic-zdrade-sprawdzic-wiernosc,nId,4195391

W czym pomagają detektywi przedsiębiorcom? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta i oczywista, choć najczęściej skupiają się oni na przeprowadzaniu tzw. białego wywiadu. Zadanie to polega na zbieraniu informacji o danym podmiocie, najczęściej innej firmie, np. potencjalnym kontrahencie. W trakcie tej pracy detektywi wykorzystują wszystkie dostępne źródła, np. ogólnodostępne rejestry (choćby BIG InfoMonitor, CEiDG), mogą również sięgnąć do ksiąg wieczystych, by sprawdzić, czy firma jest właścicielem nieruchomości. W ten sposób dostarczają oni szczegółowych informacji na temat aktualnej kondycji finansowej danego podmiotu zainteresowanemu przedsiębiorcy.

Ile zarabia detektyw?

Trudno mówić o konkretnych liczbach. Wszystko dlatego, że zarobki detektywa zależą od jego klientów, tego, czym się zajmuje na co dzień i gdzie pracuje. Po uzyskaniu licencji detektywi najczęściej rozpoczynają pracę na własny rachunek lub szukają zatrudnienia w jednej z działających na rynku agencji detektywistycznych. W zależności od zakresu zadań, doświadczenia i skuteczności, wynagrodzenie detektywa może wynosić od 2 do nawet 5 tys. netto miesięcznie.

Jak zostać detektywem w policji

Egzamin na detektywa jest taki sam dla osób cywilnych oraz dla funkcjonariuszy policji. Nie ma wymogu pełnej sprawności fizycznej, a dzięki wprowadzeniu centralnego egzaminu, dostęp do wyników egzaminów jest w każdej jednostce. Jednakowy egzamin przygotowany jest zarówno dla byłych funkcjonariuszy różnego rodzaju służb, jak i dla osób, które chcą uzyskać licencję detektywa do pracy we własnym biurze detektywistycznym. Praca detektywa w policji to przede wszystkim gromadzenie informacji oraz opracowywanie ich w zależności od celów zleconych przez przełożonego, np. do celów procesowych. Detektyw w policji ma zupełnie inne obowiązki niż prywatny detektyw, który zajmuje się często prywatnymi zleceniami, jak np. śledzeniem niewiernych małżonków czy nieuczciwych wspólników.

Wymogi na stanowisko detektywa w policjiAby pracować na stanowisku detektywa w policji: 
  • trzeba mieć ukończone 21 lat i mieć obywatelstwo polskie lub innego państwa Unii Europejskiej,
  • nie można być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne oraz przestępstwa umyślne skarbowe,
  • nie można być osobą dyscyplinarnie zwolnioną z Policji, wojska, prokuratury, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, sądu lub innych urzędów administracji publicznej w ciągu ostatnich 5 lat.

Detektywi muszą mieć zdolność psychiczną do wykonywania nałożonych na nich obowiązków – zdolność ta musi być potwierdzona orzeczeniem lekarskim. Konieczne jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz wykształcenie co najmniej średnie.

Po wprowadzeniu RODO każdy detektyw musi też posiadać dokument potwierdzający odbycie kursu w zakresie ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Wymagane jest też legitymowanie się dokumentem, potwierdzającym odbycie szkolenia w zakresie przepisów regulujących prawa i obowiązki detektywa. Detektyw policyjny to nic innego jak stanowisko służbowe – praca na tym stanowisku nie różni się od pracy na stanowisku np. referenta, choć można liczyć na nieco wyższą pensję. Warunkiem niezbędnym do zdobycia tej posady jest ukończenie Szkółki Policyjnej.

Oceń ten wpis
Współczesny Sherlock Holmes, czyli jak zostać detektywem?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Antoni
2019-12-12, 15:49
Dość dobrze nakreślone zasady jak nim zostać - wiadomo że jest zapotrzebowanie na dobrych specjalistów ale także to nie jest z wielu względów dla wszystkich.
Tomek
2019-05-19, 15:28
Czytam wszystkie artykuły na tym portalu, co są związane z pracą detektywa. Mnie interesuje temat, jak zostać detektywem, ale w policji.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.