Twoje wsparcie w rekrutacji

Współczesny Sherlock Holmes, czyli jak zostać detektywem?

Współczesny Sherlock Holmes, czyli jak zostać detektywem?
Muszą być czujni i mieć doskonałą pamięć do twarzy. Detektywi, bo o nich mowa, to ludzie, których zadanie nie sprowadza się wyłącznie do śledzenia niewiernych żon czy mężów. Z usług agencji detektywistycznych korzystają również firmy. Jak wygląda praca współczesnego detektywa?

Detektyw - praca dla miłośników zagadek?

Sherlock Holmes badał ślady i skrupulatnie zbierał dowody. Poirot uważał, że prawdziwy detektyw rozwiązuje zagadki, pobudzając szare komórki. A współczesnych detektyw? Nie obce mu bieganie po mieście z aparatem fotograficznym, przeszukiwanie sieci w poszukiwaniu niezbędnych informacji czy szperanie po archiwach. Bo zadania współczesnego detektywa są różnorodne – tak jak klienci. Tymi zaś nie są tylko osoby fizyczne, lecz także firmy.

W jaki sposób można zostać detektywem? Okazuje się, że współcześnie wcale nie jest to trudne. Przeciwnie – nigdy nie było łatwiejsze, bo aktualnie osoby zainteresowane nie muszą zdawać egzaminu, a jedynie odbyć kurs i zdobyć licencję detektywistyczną. Wydaje się, że to tylko dwa kroki, dzielące od znalezienia ciekawej posady w agencji detektywistycznej. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana.


Kto może zostać detektywem?

Choć praca detektywa jest zróżnicowana, nie można zapomnieć, że największe szanse mają osoby, które wykażą się nie tylko sprytem, lecz także sprawnością fizyczną. Już to eliminuje część zainteresowanych. Ale to nie wszystko. By uzyskać licencję, niezbędne jest spełnienie szeregu innych wymogów, które zostały uregulowane w przepisach.

Kandydat na detektywa nie może być np. karany za przestępstwa skarbowe. Ważne jest to, by mógł przedstawić dokument, stwierdzający, że ma nienaganną opinię (wywiad policyjny). Niezbędne jest też pozytywne przejście badań – zarówno lekarskich, dzięki którym lekarz będzie mógł stwierdzić, czy kandydat może zostać dopuszczony do wykonywania zawodu, jak i testów psychologicznych.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

 

Czy zajmuje się współczesny detektyw?

Praca detektywa wydaje się fascynująca. W rzeczywistości jednak, o czym należy pamiętać, że każdy, kto otrzymuje dostęp do zawodu, może liczyć na ciekawe sprawy. O ile część pracowników agencji detektywistycznych zajmuje się zbieraniem dowodów do spraw, które odbędą się w sądach cywilnych i rodzinnych, o tyle część koncentruje się na współpracy z firmami.

W czym pomagają detektywi przedsiębiorcom? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta i oczywista, choć najczęściej skupiają się oni na przeprowadzaniu tzw. białego wywiadu. Praca ta polega na zbieraniu informacji o danym podmiocie, najczęściej innej firmie, np. potencjalnym kontrahencie. W trakcie tej pracy detektywi wykorzystują wszystkie dostępne źródła np. ogólnie dostępne rejestry (choćby BIG InfoMonitor, CEiDG), mogą również sięgnąć do ksiąg wieczystych, by sprawdzić, czy firma jest właścicielem nieruchomości. W ten sposób dostarczają oni szczegółowych informacji na temat aktualnej kondycji finansowej danego podmiotu zainteresowanemu przedsiębiorcy.

 

Ile zarabia detektyw?

Trudno mówić o konkretnych liczbach. Wszystko dlatego, że zarobki detektywa zależą od tego, czym się on zajmuje na co dzień i gdzie pracuje. Po uzyskaniu licencji, detektywi najczęściej rozpoczynają pracę na własny rachunek lub szukają zatrudnienia w jednej z działających na rynku agencji detektywistycznych. W zależności od zakresu zadań, mogą liczyć od 2 do nawet 5 tys. netto miesięcznie.

 

Jak zostać detektywem w policji

Egzamin na detektywa jest taki sam dla osób cywilnych oraz dla funkcjonariuszy policji. Nie ma wymogu pełnej sprawności fizycznej, a dzięki wprowadzeniu centralnego egzaminu, dostęp do wyników egzaminów jest w każdej jednostce. Jednakowy egzamin przygotowany jest zarówno dla byłych funkcjonariuszy różnego rodzaju służb, jak i dla osób, które chcą uzyskać licencję detektywa do pracy we własnym biurze detektywistycznym. Praca detektywa w policji to przede wszystkim gromadzenie informacji oraz opracowywanie ich w zależności od celów zleconych przez przełożonego, np. do celów procesowych. Detektyw w policji ma zupełnie inne obowiązki niż prywatny detektyw, który zajmuje się np. śledzeniem niewiernych małżonków czy nieuczciwych wspólników.

Detektywi muszą mieć zdolność psychiczną do wykonywania nałożonych na nich obowiązków – zdolność ta musi być potwierdzona orzeczeniem lekarskim. Konieczne jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz wykształcenie co najmniej średnie. Aby pracować na stanowisku detektywa w policji trzeba mieć ukończone 21 lat i mieć obywatelstwo polskie lub innego państwa należącego do Unii Europejskiej. Przyszły detektyw nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne oraz przestępstwa umyślne skarbowe. Nie może też być skazany prawomocnym wyrokiem za tego typu przestępstwa ani dyscyplinarnie zwolniony z Policji, wojska, prokuratury, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, sądu lub innych urzędów administracji publicznej w ciągu ostatnich 5 lat.

Po wprowadzeniu RODO każdy detektyw musi posiadać dokument potwierdzający odbycie kursu w zakresie ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Wymagane jest też legitymowanie się dokumentem, potwierdzającym odbycie szkolenia w zakresie przepisów regulujących prawa i obowiązki detektywa. Detektyw policyjny to nic innego jak stanowisko służbowe – praca na tym stanowisku nie różni się od pracy na stanowisku np. referenta, choć można liczyć na nieco wyższą pensję. Warunkiem niezbędnym do zdobycia tej posady jest ukończenie Szkółki Policyjnej.

Oceń ten wpis
Współczesny Sherlock Holmes, czyli jak zostać detektywem?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 15

Opinie

Tomek
2019-05-19, 15:28
Czytam wszystkie artykuły na tym portalu, co są związane z pracą detektywa. Mnie interesuje temat, jak zostać detektywem, ale w policji.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.