Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Profilowanie bezrobotnych - czym jest i co trzeba wiedzieć?

5 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Profilowanie bezrobotnych - czym jest i co trzeba wiedzieć?
Osoby zgłaszające się do urzędu pracy, by zarejestrować się i tym samym uzyskać status osoby bezrobotnej, mogą być zaskoczone koniecznością wypełnienia ankiety. Celem tej jest przede wszystkim określenie, na jakiej płaszczyźnie bezrobotny potrzebuje największego wsparcia. Co trzeba wiedzieć na temat profilowania bezrobotnych?

Profilowanie bezrobotnych

Od maja 2014 urzędy pracy mają obowiązek profilowania pomocy dedykowanej osobom bezrobotnym. Czemu służy profilowanie? Dzięki niemu urzędnicy mogą pomóc osobom zainteresowanym znaleźć pracę. Analiza aktualnej sytuacji bezrobotnego ma również pomóc w stworzeniu i wdrożeniu indywidualnego planu działania. W założeniu ułatwi to powrót na rynek pracy, podniesienie kwalifikacji lub pomoc w założeniu działalności gospodarczej.

Jakie formy pomocy osobom bezrobotnym działają?

Ponad 50% skuteczności ma organizacja stażów, dzięki którym bezrobotni podnoszą swoje kwalifikacje i nabywają nowe umiejętności. Przeprowadzona w 2014 reforma urzedów, która zakłada profilowanie, ma na celu zwiększenie skuteczności podejmowanych działań.

Reaktywizacja zawodowa jest ważna, ponieważ pracujący obywatele zyskują nie tylko samodzielność, ale odprowadzane przez nich składki i podatki zasilają budżet państwa.

Co ma największą skuteczność w walce z bezrobociem?
Z danych zebranych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że najwyższą skuteczność w walce z bezrobociem mają dotacje, jakie bezrobotny może otrzymać na założenie własnej firmy i refundacja wyposażenia stanowiska pracy.

Szukasz pracy?

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Wodzisław Śląski
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Szczególny nacisk położono na pomoc bezrobotnym chcącym założyć własną działalność gospodarczą. Takie działanie nie tylko sprawia, że bezrobotny tworzy sobie stanowisko pracy – korzyści dotyczą również gospodarki.

Warto pamiętać, że jeśli zależy Ci na podniesieniu kwalifikacji, możesz skorzystać np. ze stażu. Przeczytaj: Wolontariat czy praktyki? Co wybrać, by nie żałować?

Jakie są procedury profilowania bezrobotnych?

Procedury profilowania osób bezrobotnych bywają złożonym procesem. Spróbujemy jednak wyjaśnić go jak najprościej:

  1. Na początku osoba rejestruje się jako osoba bezrobotna.
  2. Sytuacja bezrobotnego jest szczegółowo analizowana. Ocenie podlegają kwalifikacje, umiejętności, motywacje oraz inne czynniki, które mają wpływ na zdolność do znalezienia zatrudnienia.
  3. Po przeprowadzeniu analizy ustala się profil bezrobotnego.
  4. Na podstawie profilu oferuje się wsparcie dostosowane do jego indywidualnej sytuacji.

Zastosowanie tych procedur ma na celu usprawnienie procesu poszukiwania pracy i zwiększenie szans na znalezienie odpowiedniego zatrudnienia.

Profile bezrobotnych

W systemie profilowania bezrobotnych w Polsce wyróżnia się trzy główne profile, które odpowiadają różnym potrzebom i sytuacjom osób bez pracy:

  • Profil I: Osoby z tego profilu mają najwyższy potencjał zatrudnieniowy. Według tej klasyfikacji powinny znaleźć pracę maksymalnie w ciągu pół roku. Nie potrzebują specjalistycznej pomocy, ponieważ samodzielnie szukają zajęcia i są dobrze zorientowane w sposobie działania rynku pracy. Pomoc ogranicza się głównie do przedstawiania ofert pracy oraz udzielenia informacji na temat możliwych dofinansowań, na przykład na założenie własnej działalności gospodarczej.
  • Profil II: Ten profil obejmuje bezrobotnych, którzy potrzebują wsparcia ze strony urzędu pracy. Osoby te mogą potrzebować podniesienia swoich kwalifikacji, a mogą to zrobić, na przykład, odbywając staż w wybranej firmie. Bezrobotni z tego profilu mogą skorzystać z szerokiego wachlarza form wsparcia, które mogą zaproponować pracownicy urzędu pracy.
  • Profil III: Ostatni profil to osoby, które mają najmniejsze szanse na powrót na rynek pracy. Najczęściej pozostają bez zatrudnienia przez długi czas, bądź powracają na rynek pracy po długiej nieobecności, jak na przykład kobiety po urlopie wychowawczym. Osoby z tej grupy są często zagrożone wykluczeniem społecznym, dlatego do nich skierowanych jest wiele programów, prowadzonych przez specjalistów

Podsumowanie

Koncepcja profilowania bezrobotnych pozwala na najlepsze dopasowanie pomocy i umożliwienie powrotu na rynek pracy. Dzięki temu każda z potrzebujących osób otrzyma wsparcie w odpowiednim zakresie, a urzędnicy mogą skierować działania tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.

To może Cię również zainteresować

Bezrobocie - definicja, rodzaje, przyczyny i skutki

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są procedury profilowania bezrobotnych w urzędzie pracy?

Procedury profilowania obejmują analizę sytuacji osoby bezrobotnej, ocenę jej umiejętności, doświadczenia i wykształcenia, a następnie ustalenie odpowiedniego profilu wsparcia.

Jak wygląda proces rejestracji w urzędzie pracy?

Rejestracja w urzędzie pracy obejmuje zebranie dokumentów, wizytę w urzędzie, wypełnienie wniosku, rozmowę z doradcą, otrzymanie statusu osoby bezrobotnej i regularne spotkania.

W jaki sposób analiza sytuacji pomaga bezrobotnym?

Analiza sytuacji pomaga zrozumieć indywidualne potrzeby i umiejętności osoby bezrobotnej, co umożliwia stworzenie skrojonego na miarę planu wsparcia.

Jakie są zasady profilowania osób w urzędzie pracy?

Zasady profilowania osób obejmują szczegółową ocenę ich sytuacji zawodowej, umiejętności i wykształcenia, a także indywidualnych potrzeb i gotowości na powrót do pracy.

Czym jest system profilowania pomocy dla osób poszukujących pracy?

System profilowania pomocy to metoda oceny i kierowania wsparciem dla osób poszukujących pracy, która uwzględnia ich indywidualne potrzeby, umiejętności i sytuację zawodową.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

4 komentarze

Nina

Nina

Profilowanie bezrobotnych - by lepiej pomóc szukającym pracy w Katowicach. Nie tylko w Katowicach, ale w całym naszym kraju. Jak się zarejestruje w UP- to oni to robią. Muszą wiedzieć jakie kto ma wykształcenie, doświadczenie w pracy...
Ślązak

Ślązak

Profilowanie bezrobotnych - by lepiej pomóc szukającym pracy w Katowicach. Ciekawy i przydatny artykuł.
Wera

Wera

Każdy urząd pracy tak robi i szereguje ludzi w kategorie i niby realkizuje działania w celu znalezienia pracy. Osobiście to jest chyba taka zabawa tylko, znając to z praktyki.
Kamrat

Kamrat

Każdy urząd profiluje ludzi ale jak co do czego przyjdzie to tylko się idzie na termin na podpis i nic więcej się nie uzyskuje z urzędu pracy. Wielu się ze mną zgodzi.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.