Profilowanie bezrobotnych - by lepiej pomóc szukającym pracy w Katowicach

Profilowanie bezrobotnych - by lepiej pomóc szukającym pracy w Katowicach
Jeżeli właśnie rozstałeś się z pracodawcą i rozważasz zarejestrowanie się w urzędzie pracy, to powinieneś wiedzieć, że od pewnego czasu stosowane jest tzw. profilowanie bezrobotnych. Na czym ono polega? Na co muszą przygotować się osoby zainteresowane rejestracją?

Urzędy pracy mają obowiązek profilowania pomocy skierowanej osobom bezrobotnym od maja 2014 r. Właśnie wówczas odbyła się reforma urzędów pracy, mająca na celu usprawnienie ich działania. Wszystko dlatego, że większość bezrobotnych, tuż po utracie pracy, pierwsze swoje kroki kieruje właśnie do najbliższego urzędu pracy. Dzięki rejestracji i zdobyciu statusu osoby bezrobotnej, mają oni w dalszym ciągu ubezpieczenie zdrowotne.

Po co pracownicy urzędu pracy zajmują się profilowanie bezrobotnych? Powód jest prosty – dzięki temu mają oni szybciej pomóc osobom zainteresowanym znaleźć pracę. Analiza aktualnej sytuacji bezrobotnego ma również pomóc w stworzeniu i wdrożeniu indywidualnego planu działania. Ten ma pozwolić osobom pozostającym bez pracy powrócić na rynek pracy, podnieść kwalifikacje lub pomóc im w założeniu działalności gospodarczej.

 

Jak pomóc bezrobotnym?

Z danych zebranych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że najwyższą skuteczność w walce z bezrobociem mają dotacje, jakie bezrobotny może otrzymać na założenie własnej firmy i refundacja wyposażenia stanowiska pracy. Ponad 50% skuteczność ma również organizacja stażów, dzięki którym bezrobotni podnoszą swoje kwalifikacje i nabywają nowe umiejętności. Nie powinien zatem dziwić fakt, że przeprowadzona reforma urzędów pracy skupiła się na tym, by jeszcze sprawniej pomagać bezrobotnym, uwzględniając przy tym ich plany, umiejętności czy ambicje.

Szczególny nacisk położono na pomoc bezrobotnym chcącym założyć własną działalność gospodarczą. Wszystko dlatego, że taka pomoc nie tylko sprawia, że bezrobotny sam tworzy sobie stanowisko pracy – korzyści dotyczą również gospodarki. Na wsparcie mogą liczyć również osoby chcące podnieść kwalifikacje – one mogą skorzystać np. ze stażu. Przeczytaj: Wolontariat czy praktyki? Co wybrać, by nie żałować?

 

Jak wygląda profilowanie?

Profilowanie polega na ocenie sytuacji, w jakiej znajduje się osoba poszukująca pracy. Pracownicy urzędu biorą pod uwagę jego dotychczasowe doświadczenie, umiejętności czy wykształcenie. By trafnie ocenić szansę na znalezienie przez bezrobotnego pracy, sprawdzają też jego dotychczasową ścieżkę kariery.

To Cię powinno też zainteresować: Bezrobocie - definicja, rodzaje, przyczyny i skutki

Dla określenia pomocy, jaką powinien otrzymać bezrobotny znacznie ma również to, czy jest on przygotowany na wejście lub powrót na rynek pracy. Osobie poszukującej samodzielnie odpłatnego zajęcia, dyspozycyjnej i mogącej dopasować się do wymagań rynku pracy, pracownik urzędu pracy, będzie pomagał w inny sposób niż tej, która przyjmuje bierną postawę.

 

By pomoc trafiała do zainteresowanych

Przeprowadzenie analizy sytuacji osoby bezrobotnej, pozwala na przydzielenie jej do jednej z trzech profili. Pierwszy profil został zarezerwowany dla osób aktywnych, które nie potrzebują specjalistycznej pomocy, gdyż samodzielnie szukają zajęcia i są zorientowani w sposobie działania rynku pracy. Pomoc tym osobom ogranicza się praktycznie do przedstawiania ofert pracy, a zainteresowanym założeniem własnej działalności gospodarczejdo udzielenia niezbędnych informacji na temat wysokości dofinansowań.

Do profilu drugiego przydziela się bezrobotnych potrzebujących pomocy ze strony urzędu pracy. Osoby z tej grupy najczęściej muszą podnosić swoje kwalifikacji i mogą to robić, odbywając np. staż w wybranej firmie. Bezrobotni przydzieleni do drugiego profilu mogą skorzystać z wszystkich form wsparcia, jakie mogą zaproponować im pracownicy urzędu pracy. Przeczytaj: cv-i-liscie-motywacyjnym" target="_blank">Jakie dane osobowe podać w CV i liście motywacyjnym?

Trzeci profil stanowią osoby mające najmniejsze szanse na powrót na rynek pracy, oddaleni od niego i zagrożeni wykluczeniem społecznym. Takimi bezrobotni są głównie osoby pozostające bez zatrudnienia przez długi czas lub powracający na rynek pracy po długiej nieobecności (np. kobiety, które odchowały dzieci). Do osób z tej grupy skierowanych jest wiele programów, które prowadzone są przez specjalistów. 

 

Oceń ten wpis
Profilowanie bezrobotnych - by lepiej pomóc szukającym pracy w Katowicach
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Nina
2019-12-05, 17:04
Profilowanie bezrobotnych - by lepiej pomóc szukającym pracy w Katowicach. Nie tylko w Katowicach, ale w całym naszym kraju. Jak się zarejestruje w UP- to oni to robią. Muszą wiedzieć jakie kto ma wykształcenie, doświadczenie w pracy...
Ślązak
2019-05-26, 18:28
Profilowanie bezrobotnych - by lepiej pomóc szukającym pracy w Katowicach. Ciekawy i przydatny artykuł.
Wera
2019-05-07, 13:19
Każdy urząd pracy tak robi i szereguje ludzi w kategorie i niby realkizuje działania w celu znalezienia pracy. Osobiście to jest chyba taka zabawa tylko, znając to z praktyki.
Kamrat
2019-04-09, 15:20
Każdy urząd profiluje ludzi ale jak co do czego przyjdzie to tylko się idzie na termin na podpis i nic więcej się nie uzyskuje z urzędu pracy. Wielu się ze mną zgodzi.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.