Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1060        SUBSKRYBUJE: 7263
Tematy, które interesują czytelników:  Nagroda jubileuszowa, Wymiar czasu pracy, Staż wynagrodzenie, Staż czy praktyka, Kompetencje zawodowe

Nauczyciel jest kobietą

Nauczyciel jest kobietą

Według MEN w szkołach i przedszkolach aktualnie pracuje ok. 650 tys. nauczycieli. Czy mimo niżu demograficznego warto postawić na taką ścieżkę kariery? Osoby, które myślą o stabilnym zatrudnieniu i nie boją się uczyć cudzych dzieci, powinny zainteresować się takim kierunkiem kształcenia.

Statystyczny nauczyciel pracujący w polskiej szkole ma 42 lata i jest kobietą. Aktualnie większość nauczycieli, jak wynika ze statystyk, ma wykształcenie wyższe kierunkowe. Jednocześnie najwięcej pedagogów zatrudnionych jest w przedszkolach i punktach przedszkolnych. Znacznie mniejsza pula nauczycieli zawodowo realizuje się w szkołach średnich, policealnych czy specjalistycznych. Choć zawód pedagoga nie cieszy się już taką popularnością jak kiedyś (zaś z roku na rok likwidowane są kolejne placówki edukacyjne) warto wskazać, że ? według zapewnień MEN ? w najbliższych latach nie należy spodziewać się masowych zwolnień nauczycieli. Wszystko dlatego, że osób chcących nauczać jest coraz mniej. Dlaczego? Czy nie powinny kusić długie urlopy wypoczynkowe i stosunkowo atrakcyjne wynagrodzenie?

Pedagodzy w liczbach

Aktualnie ponad 324 tys. nauczycieli może się pochwalić najwyższym stopniem awansu zawodowego, czyli jest nauczycielami dyplomowanymi. Znacznie mniej pedagogów posiada stopień nauczyciela mianowanego ? 178 tys. osób. Jeszcze mniej jest zaś nauczycieli kontraktowych ? 108 tys. W bieżącym roku szkolnym tylko 50 tys. pedagogów to nauczyciele stażyści. Wszyscy oni pracują w różnych szkołach i placówkach edukacyjnych, choć ? jak wskazano powyżej ? najwięcej nauczycieli wciąż zajmuje się nauczaniem początkowym (czyli w przedszkolach, podstawówce).

Wśród podziału nauczycieli na płcie należy zwrócić uwagę, że niemal 80% nauczycieli to kobiety. Najwięcej panów zajmuje się nauczaniem przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego czy matematyki.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Jak kształtują się wynagrodzenia?

Osoby, które wiążą swoją karierę z nauczaniem powinny wiedzieć, na jaką pensję mogą liczyć. Jej wysokość zależy od wielu czynników (m.in. od stopnia awansu zawodowego i wymiaru zajęć, jakie dany nauczyciel prowadzi). W szkołach publicznych płace naliczane są zgodnie z zasadami zapisanymi w Karcie nauczyciela. Wynagrodzenie, które otrzymują pedagodzy składa się z czterech składników. Mowa o:

  • wynagrodzeniu zasadniczym (to baza do wyliczenia wynagrodzenia przysługującego poszczególnym nauczycielom)
  • wynagrodzeniu za pracę w nadgodzinach (w tym punkcie zawarte są również godziny doraźnych zastępstw, które nauczyciel może wykonywać w ciągu miesiąca),
  • dodatkach (np. motywacyjny, funkcyjny czy stażowy),
  • nagrodach i innych świadczeniach.

Nauczyciele mogą liczyć również na dodatkową, tzw. trzynastą pensję. Wszystko to sprawia, że średnie wynagrodzenie nauczyciela (dane GUS) wynosi 4 233 zł brutto.

Zawód z przyszłością?

Poza kwestią zarobków nauczyciele mogą liczyć również na znacznie dłuższe urlopy wypoczynkowe niż pozostali pracownicy. Z drugiej strony, znaczną część swoich obowiązków przynoszą do domu ? przygotowywanie konspektu zajęć, sprawdzanie uczniowskich sprawdzianów czy testów to najczęściej ?domowe? zadania pedagogów. Warto przy tym zauważyć, że zawód nauczyciela jest wymieniany wśród zawodów przyszłościowych. Doceniany jest zwłaszcza w czasach światowego kryzysu. Wówczas bowiem rosną wydatki właśnie na oświatę, również rodzice inwestują w dodatkowe zajęcia dla swoich dzieci. Wszystko po to, aby mogły one w przyszłości znaleźć pracę, która nie tylko przyniesie im satysfakcję, lecz także odpowiednio zabezpieczy finansowo.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.