Twoje wsparcie w rekrutacji

Nauczyciel jest kobietą

Nauczyciel jest kobietą
Według MEN w szkołach i przedszkolach aktualnie pracuje ok. 650 tys. nauczycieli. Czy mimo niżu demograficznego warto postawić na taką ścieżkę kariery? Osoby, które myślą o stabilnym zatrudnieniu i nie boją się uczyć cudzych dzieci, powinny zainteresować się takim kierunkiem kształcenia.

Statystyczny nauczyciel pracujący w polskiej szkole ma 42 lata i jest kobietą. Aktualnie większość nauczycieli, jak wynika ze statystyk, ma wykształcenie wyższe kierunkowe. Jednocześnie najwięcej pedagogów zatrudnionych jest w przedszkolach i punktach przedszkolnych. Znacznie mniejsza pula nauczycieli zawodowo realizuje się w szkołach średnich, policealnych czy specjalistycznych. Choć zawód pedagoga nie cieszy się już taką popularnością jak kiedyś (zaś z roku na rok likwidowane są kolejne placówki edukacyjne) warto wskazać, że ? według zapewnień MEN ? w najbliższych latach nie należy spodziewać się masowych zwolnień nauczycieli. Wszystko dlatego, że osób chcących nauczać jest coraz mniej. Dlaczego? Czy nie powinny kusić długie urlopy wypoczynkowe i stosunkowo atrakcyjne wynagrodzenie?

Pedagodzy w liczbach

Aktualnie ponad 324 tys. nauczycieli może się pochwalić najwyższym stopniem awansu zawodowego, czyli jest nauczycielami dyplomowanymi. Znacznie mniej pedagogów posiada stopień nauczyciela mianowanego ? 178 tys. osób. Jeszcze mniej jest zaś nauczycieli kontraktowych ? 108 tys. W bieżącym roku szkolnym tylko 50 tys. pedagogów to nauczyciele stażyści. Wszyscy oni pracują w różnych szkołach i placówkach edukacyjnych, choć ? jak wskazano powyżej ? najwięcej nauczycieli wciąż zajmuje się nauczaniem początkowym (czyli w przedszkolach, podstawówce).

Wśród podziału nauczycieli na płcie należy zwrócić uwagę, że niemal 80% nauczycieli to kobiety. Najwięcej panów zajmuje się nauczaniem przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego czy matematyki.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Jak kształtują się wynagrodzenia?

Osoby, które wiążą swoją karierę z nauczaniem powinny wiedzieć, na jaką pensję mogą liczyć. Jej wysokość zależy od wielu czynników (m.in. od stopnia awansu zawodowego i wymiaru zajęć, jakie dany nauczyciel prowadzi). W szkołach publicznych płace naliczane są zgodnie z zasadami zapisanymi w Karcie nauczyciela. Wynagrodzenie, które otrzymują pedagodzy składa się z czterech składników. Mowa o:

  • wynagrodzeniu zasadniczym (to baza do wyliczenia wynagrodzenia przysługującego poszczególnym nauczycielom)
  • wynagrodzeniu za pracę w nadgodzinach (w tym punkcie zawarte są również godziny doraźnych zastępstw, które nauczyciel może wykonywać w ciągu miesiąca),
  • dodatkach (np. motywacyjny, funkcyjny czy stażowy),
  • nagrodach i innych świadczeniach.

Nauczyciele mogą liczyć również na dodatkową, tzw. trzynastą pensję. Wszystko to sprawia, że średnie wynagrodzenie nauczyciela (dane GUS) wynosi 4 233 zł brutto.

Zawód z przyszłością?

Poza kwestią zarobków nauczyciele mogą liczyć również na znacznie dłuższe urlopy wypoczynkowe niż pozostali pracownicy. Z drugiej strony, znaczną część swoich obowiązków przynoszą do domu ? przygotowywanie konspektu zajęć, sprawdzanie uczniowskich sprawdzianów czy testów to najczęściej ?domowe? zadania pedagogów. Warto przy tym zauważyć, że zawód nauczyciela jest wymieniany wśród zawodów przyszłościowych. Doceniany jest zwłaszcza w czasach światowego kryzysu. Wówczas bowiem rosną wydatki właśnie na oświatę, również rodzice inwestują w dodatkowe zajęcia dla swoich dzieci. Wszystko po to, aby mogły one w przyszłości znaleźć pracę, która nie tylko przyniesie im satysfakcję, lecz także odpowiednio zabezpieczy finansowo.

Oceń ten wpis
Nauczyciel jest kobietą
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Magdalena
2019-12-12, 15:54
Nauczyciele to kobiety i mężczyźni i tutaj przecież niema jakichś konkretnych rozgraniczeń czy różnic. Chociaż fakt, że niektóre przedmioty są zdominowane.
słuchaczka
2019-05-19, 15:52
Kto ma powołanie do zawodu nauczycielskiego, ukończył studia wyższe pedagogiczne o określonej specjalizacji - to na pewno zawód nauczyciela jest dla niego. W tym zawodzie więcej pracuje kobiet, ale mężczyźni też pracują. Uczą zazwyczaj fizyki, matematyki, informatyki a w szkołach technicznych przedmiotów zawodowych. Mają 13-kę nauczyciele, więcej urlopów niż inni pracownicy.... Same zalety........
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.