Pracownik - prawa i obowiązki

Praca po Wyroku: Poradnik dla Pracownika i Pracodawcy

3 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze
Praca po Wyroku: Poradnik dla Pracownika i Pracodawcy
Szukasz sposobów na powrót do pracy po wyroku? Ten artykuł wyjaśnia, jak odzyskać stanowisko, radzić sobie na stanowisku z wyrokiem w zawieszeniu i wiele więcej.

Prawo pracownika do przywrócenia pracy

Pracodawca może rozstać się z pracownikiem m.in. przez rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jeżeli takie zostało dokonane w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami, to osoba zwolniona ma prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Zgodnie bowiem z art. 45 § 1 Kodeksu pracy: w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy stosownie do żądania pracownika orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Udowodnienie racji i przywrócenie do pracy

Udowodnienie racji może zatem wiązać się z przywróceniem do pracy. Jeżeli sąd orzeknie przywrócenie pracownika do pracy, wcale nie oznacza to, że ten może czekać na ruch swojego przełożonego. Przeciwnie niezbędne jest zgłoszenie gotowości do pracy w ciągu 7 dni. Jeżeli znalazłeś się w podobnej sytuacji, sprawdź, w jaki sposób możesz powrócić do firmy i jakie obowiązki związane z przywróceniem do pracy ma pracodawca.

Wracasz do tej samej pracy

Podstawową kwestią jest to, że wyrokiem sądu następuje przywrócenie pracownika do pracy i co istotne na poprzednich warunkach pracy. Oznacza to, że podmiot zatrudniający nie może przesunąć pracownika na inne stanowisko. Jest to niedopuszczalne nawet wówczas, gdyby osoba zatrudniona na innym niż poprzednio stanowisku miała otrzymywać wynagrodzenie w wysokości takiej jak uprzednio. Faktycznie zatem jako pracownik masz możliwość domagać się zatrudnienia na tym samym stanowisku pracy, na którym pracę świadczyłeś poprzednio. Takie stanowisko zaprezentował również Sąd Najwyższy m.in. w uzasadnieniu do wyroku z dnia 26 listopada 2003 roku (sygn. akt I PK 490/02). Oznacza to, że przywrócenie do pracy doprowadza do sytuacji, w której powstaje stosunek pracy, jaki istniał przed wadliwym rozwiązaniem umowy o pracę.

Szukasz pracy?

Doradca klienta

ADREAMS

  • Włocławek
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Śrem
Dodana
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Świebodzice
Dodana
Dodana

Zgłoś gotowość do pracy

To, czy wyrok przywracający pracownika do pracy będzie skuteczny, w głównej mierze zależy od tego, czy pracownik zgłosi swoją gotowość do podjęcia obowiązków służbowych. Zgodnie z przepisami ma na to 7 dni i dopiero wówczas reaktywowany z mocy wydanego przez sąd orzeczenia zostaje stosunek pracy. Faktycznie zatem między momentem wadliwego rozwiązania umowy o pracę a chwilą, w której pracownik składa oświadczenie o gotowości podjęcia pracy nie istnieje między stronami stosunek pracy. Z tego też względu osoba zainteresowana powrotem do swoich zawodowych obowiązków nie może oczekiwać na ruch pracodawcy tylko i wyłącznie od niej zależy, czy powróci ona do pracy.
Od kiedy biegnie 7-dniowy termin zgłoszenia gotowości do podjęcia pracy. Od daty uprawomocnienia się wyroku o przywróceniu do pracy. Warto przy tym podkreślić, że w tym przypadku nie mają zastosowania przepisy Kodeksu cywilnego o przywróceniu terminu, co oznacza, że ewentualne domaganie się przez pracownika przywrócenia terminu na złożenie oświadczenia będzie nieskuteczne.

Zatrudnienie po wyroku: Jak znaleźć pracę

Znalezienie pracy po wyroku może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. Wiele firm jest otwartych na zatrudnienie osób z przeszłością kryminalną i doceniają ich determinację i zaangażowanie w zmianę swojego życia na lepsze. Ważne jest, aby skoncentrować się na swoich umiejętnościach i doświadczeniu, podkreślając swoją gotowość do nauki i adaptacji. Pamiętaj, że jesteś wartościowym pracownikiem, niezależnie od twojego wyroku. Twoje doświadczenia, nawet te trudne, kształtują cię jako osobę i mogą cię wyróżnić na tle innych kandydatów. Zawsze pamiętaj o tym, gdy szukasz pracy po wyroku.

Niezależnie od wyroku, twoje prawo do pracy i wartość jako pracownika pozostają nienaruszone; kluczem jest otwartość, komunikacja i determinacja.

Pracodawca może czasem odmówić

Podmiot zatrudniający ma prawo odmówić przywrócenia do pracy pracownika. Dotyczy to jednak tylko takiej sytuacji, w której osoba zainteresowana nie złoży oświadczenia lub nie złoży go w wyżej wskazanym terminie. Zgodnie z art. 48 § 1 Kodeksu pracy: pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosi on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. Oznacza to, że faktycznie pracodawca ma możliwość zatrudnienia pracownika nawet wówczas, gdy ten nie złożył oświadczenia w terminie wskazanym przez ustawodawcę. W takiej jednak sytuacji podjęcie decyzji o ponownym przyjęciu do pracy pracownika jest jego dobrą wolą pracodawca nie jest w tej kwestii związany przepisami Kodeksu pracy.

Powrót do pracy po wyroku: Jak odzyskać swoje stanowisko

Pierwszym krokiem po wyroku, którego celem jest powrót do pracy, jest zrozumienie swoich praw jako pracownika. Musisz pamiętać, że mimo przeszłego wyroku, jesteś w pełni uprawniony do powrotu do pracy i do odzyskania swojego dawnego stanowiska, o ile nie jest to związane bezpośrednio z twoją przestępczością. Sprawa może być skomplikowana, jeśli twoje przestępstwo miało związek z twoją pracą, ale w takich przypadkach najlepiej skonsultować się z prawnikiem lub doradcą prawnym. Przywrócenie do pracy po wyroku to proces, który wymaga starannego przemyślenia i planowania. Twój pracodawca ma obowiązek przestrzegania twoich praw jako pracownika, ale może też mieć obawy związane z wpływem twojego wyroku na kulturę i reputację firmy. To, jak poradzisz sobie z tymi wyzwaniami, zależy w dużej mierze od twojego podejścia i zdolności do komunikacji. Pamiętaj, że jesteś cennym członkiem zespołu i że twój wyrok nie definiuje twojej wartości jako pracownika.

To może Cię również zainteresować

Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Najczęściej zadawane pytania

Jak odzyskać stanowisko po wyroku?

Odzyskanie stanowiska po wyroku wymaga zrozumienia swoich praw i możliwej konsultacji z prawnikiem. Ważne jest również podejście i komunikacja z pracodawcą.

Czy wyrok w zawieszeniu wpływa na zatrudnienie?

Wyrok w zawieszeniu nie uniemożliwia pracy, ale może wpłynąć na obowiązki zawodowe i godziny pracy.

Czy pracodawca może dowiedzieć się o moim wyroku?

W Polsce pracodawcy mogą sprawdzać przeszłość kryminalną, ale tylko w pewnych sytuacjach. Szczerość i otwartość są kluczowe.

Jak znaleźć pracę po wyroku?

Skup się na swoich umiejętnościach i doświadczeniu, podkreślając gotowość do nauki. Wiele firm jest otwartych na zatrudnienie osób po wyroku.

Czy warto informować pracodawcę o wyroku w zawieszeniu?

Tak, otwartość i uczciwość na temat wyroku są zwykle najbezpieczniejszym rozwiązaniem i mogą budować zaufanie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

4 komentarze

Grzegorz

Grzegorz

Każdemu się szansa należy, jeżeli jest wszystko zgodnie z prawem to w czym problem.
Maniek

Maniek

Różnie się na to patrzy, zwykle to sprawa indywidualna. Nie ma reguły ale są ściśle określone zasady na jakich taki powrót jest możliwy to dobrze. Rożne są sytuacje życiowe.
Łukasz

Łukasz

Jeśli wracam po wygranym wyroku do pracy, muszę zostać przyjęty do pracy. Zresztą wszystko jest opisane w tym artykule.
Erka

Erka

Czasami nie ma z tym problemu, ale jak wiadomo widmo wykluczenia społecznego często pokazuje, że nie jest to takie proste rozwiązanie by wrócić w to samo miejsce.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.