!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Umowa o pracę? Gwarantowana jest minimalna pensja

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze

Umowa o pracę? Gwarantowana jest minimalna pensja
Pracownicy, którzy zatrudnieni są w oparciu o umowę o pracę mogą spać spokojnie ? niezależnie od okoliczności pracodawca zawsze jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie w wysokości równej minimalnemu wynagrodzeniu. Dotyczy to zarówno egzekucji komorniczej, jak i innych potrąceń dokonywanych z pensji.

Podstawową i jednocześnie największą różnicą między umową o pracę a umowami cywilnoprawnymi (np. umowa zlecenia) jest to, że w pracownik, który podpisze umowę o pracę może liczyć na szereg przywilejów. Jednym z nich jest specjalna ochrona wynagrodzenia. Przejawia się ona głównie w tym, że pracodawca może dokonywać ? z wypracowanej przez podwładnego pensji ? potrąceń, ale tylko zgodnie z Kodeksem pracy. Ponadto, istotne są ograniczenia w maksymalnej wysokości potrącenia ? pracownikowi (poza egzekucją świadczeń alimentacyjnych) musi pozostać kwota równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. W 2014 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 1680 zł brutto.

Należności potrącane z wynagrodzenia

Z wynagrodzenia za pracę nie można potrącać wszelkich należności. Pracodawca, aby dokonać potrącenia musi dysponować tytułem, który będzie go do tego upoważniał (np. zajęcie wynagrodzenia dokonane przez komornika sądowego lub organ administracji). Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu pracy z wynagrodzenia za pracę ?  po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ? podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108.

Potrąceń pracodawca powinien dokonywać w powyższej kolejności. Oznacza to, że zawsze pierwszeństwo będą miały świadczenia alimentacyjne przed innymi ? ma to istotne znaczenie przy zbiegach egzekucji do tego samego wynagrodzenia.

Granice potrąceń

W przypadku potrąceń z wynagrodzenia pracodawca musi też pamiętać o maksymalnych granicach potrąceń. Takie również zostały ustalone w Kodeksie pracy:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych ? do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
  • w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych ? do wysokości połowy wynagrodzenia.

Dodatkowo ochrona wynagrodzenia przejawia się również w ustaleniu kwoty, która jest wolna od potrąceń. Zgodnie z przepisami wolna od potrąceń jest kwota:

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ? przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75% wynagrodzenia minimalnego ? przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
  • 90% wynagrodzenia minimalnego ? przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108.

Z powyższego wynika zatem, że kwoty wolnej od potrąceń nie ma tylko w jednym przypadku ? w sytuacji, gdy mowa o potrąceniu świadczeń alimentacyjnych. Wówczas pracownik nie zawsze może liczyć na to, że otrzyma wynagrodzenie w kwocie równej minimalnemu wynagrodzeniu. Z drugiej strony, w dużej mierze to, ile pracownik otrzyma zależy od zarówno od wysokości wypracowanej pensji, zaległości alimentacyjnych, jak i wysokości bieżącej raty. Może okazać się, że zaległości nie ma, zaś pracownik zarabia tyle, że nawet po potrąceniu raty bieżącej świadczenia alimentacyjnego pracodawca przekazuje mu wynagrodzenie w wysokości wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

To może Cię również zainteresować

Rodzaje umów o pracę

Podziel się

4 komentarze

M jak miłość

M jak miłość

Musi coś takiego być tak jak analogicznie stawka minimalna za jedną godzinę. W ogóle jestem zdania, że w ogłoszeniach o pracę powinni podawać stawki za jakie chcą kogoś zatrudnić, nawet w widełkach.
Caria

Caria

Najlepsza praca to praca na umowie o pracę i najlepiej jakby była na czas nieokreślony. Można z pewnością wtedy być spokojnym i to z różnych względów. Zawsze jest zagwarantowane minimalne wynagrodzenie, przysługuje w odpowiednich ilościach urlop wypoczynkowy, liczy się staż pracy ...
gość

gość

Wynagrodzenia stanowią ważne źródło dochodów dla pracowników i określają ich poziom życia. Wynagrodzenia wpływają na wydajność pracowników i wydajność pracy. Zatem kwota i metoda wynagrodzenia są bardzo ważne zarówno dla kierownictwa, jak i dla pracowników.
Muk2

Muk2

Jeżeli wszystko jest jasne i czytelne i zgodne z kodeksem to dobrze. Z tego więcej wiem na temat całej sytuacji. Dobra opcja w tym zakresie. Najgorsze są kary pieniężne wiadomo.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.