Zawody i ich potencjał

Państwowa Komisja Wyborcza - ile możesz zarobić?

30 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

9 komentarzy
Państwowa Komisja Wyborcza - ile możesz zarobić?
16 listopada bieżącego roku odbędą się wybory samorządowe. Ile zarobią osoby, które postanowią uczestniczyć w komisjach wyborczych? Okazuje się, że stawki nie są kuszące ? najczęściej brakuje więc chętnych. Tak było choćby w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Praca w komisji wyborczej

Każdy członek obwodowej komisji wyborczej przy wyborach do Parlamentu Europejskiego mógł zarobić kilkaset złotych. Skąd te różnice? Wszystko zależy od tego, jaką funkcję pełniła dana osoba. I choć są to kwoty netto, to należy zauważyć, że wcale nie kusiły. Przy organizacji majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego zauważono ogromny problem ze znalezieniem osób chętnych do pracy. W związku z tamtą sytuacją Państwowa Komisja Wyborcza nie wykluczała, że w najbliższym czasie konieczne będzie podwyższenie diet, jakie otrzymują członkowie komisji. Aktualnie wiadomo już, że podwyżki będą. Na co, poza dietą, mogą liczyć osoby, które postanowią pracować jako członkowie komisji wyborczych?

Video

Szukasz pracy?

Pracownik Sklepu Świat Prasy - Kluczbork

Świat Prasy Spółka Akcyjna

 • Kluczbork
Dodana

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

 • Mińsk Mazowiecki
Dodana
Dodana
Dodana

Jakie obowiązki ma członek komisji wyborczej?

Członkowie obwodowych komisji wyborczych mają ściśle określone zadania. Poza prowadzeniem głosowania w obwodzie to właśnie oni czuwają w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania. Do ich zadań należy również liczenie głosów i przekazanie danych na temat wyników głosowania do właściwej okręgowej komisji wyborczej. Za wykonanie tych prac osobom wchodzącym w skład obwodowych komisji wyborczych przysługuje stosowne wynagrodzenie.

Jakie koszty zwraca obwodowa komisja wyborcza?

Członkowie komisji wyborczych mogą liczyć przede wszystkim na dietę.

Poza dietą członkowie obwodowych komisji wyborczych mogą liczyć na:

 • zwrot kosztów podróży i noclegu,
 • zwolnienie z pracy z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (maksymalnie 5 dni - pracodawca powinien taką nieobecność w zakładzie pracy traktować jako usprawiedliwioną).

Od czego zależy wysokość diety?

Poza sprawowaną funkcją wysokość diety zależy również od rodzaju komisji i charakteru wyborów. Na najwyższe wynagrodzenie liczyć mogą członkowie okręgowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. Nieco mniejsza dieta przewidziana została dla osób, które pracować będą przy wyborach Prezydenta. Warto jednak pamiętać, że członkami komisji okręgowych i rejonowych, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, mogą być wyłącznie sędziowie.

Zarobki w Komisjach Wyborczych:

 • członkowie okręgowych komisji wyborczych - 1100 zł
 • członkowie rejonowych komisji wyborczych - 600 zł
 • przewodniczący obwodowych komisji wyborczych - 500 zł
 • zastępcy przewodniczących komisji wyborczych - 400 zł
 • członkowie obwodowych komisji wyborczych - 350 zł

Niższe kwoty, jak obawiali się pracownicy Państwowej Komisji Wyborczej, nie będą zachęcały do zgłoszeń. Właśnie z tego względu podczas jesiennych wyborów zarobić będzie można znacznie więcej. W przypadku organizacji drugiej tury głosowania, dieta zmniejszana jest o połowę. Jest to związane ze zdecydowanie mniejszym nakładem pracy w drugiej turze.

Ile zarabia członek gminnej komisji wyborczej po podwyżkach?

Przy najbliższych wyborach samorządowych wszyscy pracownicy otrzymają około 100% podwyżki. Najwięcej otrzymają członkowie komisji wyborczych. Wynagrodzenie przewodniczącego terytorialnych komisji wyborczych będzie wynosiło 650 zł. Najmniej zarobią członkowie obwodowych komisji wyborczych - ich dieta kształtować będzie się na poziomie 350 zł. To wynagrodzenie będzie i tak ponad 100% wyższe niż we wcześniejszych wyborach.

Komisja wyborcza - jak się do niej dostać?

W każdym roku, podczas zbliżających się wyborów, rośnie zainteresowanie podjęciem pracy w komisji wyborczej jako członek komisji wyborczej.

Kto może zatrudnić się na takim stanowisku?

 • Praca w komisji wyborczej jest dostępna dla osób, które są ujęte w stałym rejestrze wyborców na obszarze województwa, w którym znajduje się gmina właściwa dla tej komisji.
 • Dodatkowo osoba taka powinna mieć prawo do głosowania, obywatelstwo polskie i musi być pełnoletnia. Kandydat nie może być osobą pozbawioną praw wyborczych ani ubezwłasnowolnioną wyrokiem sądu.
 • Obwodowa komisja wyborcza ustaliła także, że chęć podjęcia takiej pracy powinna być zgłoszona przez kandydata do pełnomocników komitetów wyborczych. Wykaz pełnomocników można łatwo znaleźć. Znajduje się on na stronie internetowej Państwowej komisji wyborczej.
 • Komisja wyborcza oczywiście nie gwarantuje, że samo zgłoszenie kandydata będzie owocować tym, że dostanie on taką posadę.

Nabór do komisji wyborczych przebiega na określonych zasadach. Przede wszystkim członkiem komisji nie może być osoba spokrewniona z politykiem kandydującym w wyborach, ani także nie może nią być sam polityk.

Jak przebiega praca w komisji wyborczej?

Najczęściej rozpoczyna się o godzinie 6 w dniu wyborów i trwa cały dzień – aż do zakończenia głosowania. Członkowie komisji muszą zapieczętować urny wyborcze, przygotować protokoły i wykonywać inne czynności aż do ustalenia wyników głosowania. Jest to np. przekazanie wyników głosowania w danym obwodzie do publicznej wiadomości, zamieszczenie kopii protokołu w lokalu wyborczym oraz przekazanie go do terytorialnej komisji. Istotnym zadaniem jest także przekazanie dokumentów urzędnikom.

Praca w komisji wyborczej może być ciekawą możliwością dorobienia do domowego budżetu. Osoby, które mają taką możliwość, mogą spróbować swoich sił pracy w komisji przy najbliższych wyborach.

To może Cię również zainteresować

Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Gość

Gość

Ciekawe, że w drugiej turze dieta jest o połowę niższa. Z drugiej strony, to zrozumiałe, że mniej pracy = mniejsze wynagrodzenie. W sumie to sprawiedliwe rozwiązanie.
Sabo T

Sabo T

Ta praca wydaje mi się dość skomplikowana i wymagająca. Nie wiem, czy bym sobie poradziła, ale na pewno chętnie spróbowałabym i zarobiła trochę extra.
Kpina

Kpina

A kwota wynagrodzenia to brutto czy netto? Bo jeśli to pierwsze to płaca poniżej najniższej krajowej. Zapomnieliście podkreślić ważny detal: jest to praca 24 godzinna + szkolenia, czyli za godzinę to wyjdzie straszna bieda. Nie mówiąc o tym, że to praca niewolnicza, 24 h...to kierowcy tirów nawet tyle nie pracują, a tutaj też sprawny umysł jest kluczowy. Ta oferta to kpina!
Piotrek

Piotrek

Moim zdaniem, osoby pracujące w komisjach wyborczych powinny otrzymywać jeszcze wyższe wynagrodzenie. Przecież odpowiadają za prawidłowy przebieg wyborów i to jest bardzo odpowiedzialna praca.
Kara55555

Kara55555

Wydaje mi się, że to niezłe zarobki za jeden dzień pracy. Przyjemnie byłoby dorobić sobie w dniu wyborów, chociaż trochę mnie martwi wczesna godzina rozpoczęcia pracy.
Orka

Orka

Praca w komisji wyborczej wydaje mi się ciekawą opcją zarobienia dodatkowych pieniędzy. Powinni zwiększyć promocję takiej pracy, żeby więcej osób zdecydowało się na zgłoszenie.
jagna

jagna

Stawki są zawsze określone plus dieta - ludzie zawsze zapełniają stołki w tym zakresie.
Monika

Monika

Ludzie lubią dorabiać w takich kwestiach. Ogólnie to sprawa raz na rok czy dwa z przerwami jak wybory wypadają.
członek komisji

członek komisji

Fajny artykuł. Ale w tym roku mamy wkrótce wybory do PE, a potem w październiku parlamentarne. Przewodniczący obwodowych komisji wyborczych zarobią 500 zł (do tej pory było to 200 zł), zastępcy przewodniczących - 400 zł (dotychczas 180 zł), a pozostali członkowie – 350 zł (dotychczas 160 zł). Tyle zarobią w 2019 - wybory do PE...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.