Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31820        SUBSKRYBUJE: 7433

Państwowa Komisja Wyborcza - ile możesz zarobić?

Państwowa Komisja Wyborcza - ile możesz zarobić?
16 listopada bieżącego roku odbędą się wybory samorządowe. Ile zarobią osoby, które postanowią uczestniczyć w komisjach wyborczych? Okazuje się, że stawki nie są kuszące ? najczęściej brakuje więc chętnych. Tak było choćby w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Praca w komisji wyborczej

Każdy członek obwodowej komisji wyborczej przy wyborach do Parlamentu Europejskiego mógł zarobić od 160 zł do 200 zł. Skąd te różnice? Wszystko zależy od tego, jaką funkcję pełniła dana osoba. I choć są to kwoty netto, to należy zauważyć, że wcale nie kusiły. Przy organizacji majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego zauważono ogromny problem ze znalezieniem osób chętnych do pracy. W związku z tamtą sytuacją Państwowa Komisja Wyborcza nie wykluczała, że w najbliższym czasie konieczne będzie podwyższenie diet, jakie otrzymują członkowie komisji. Aktualnie wiadomo już, że podwyżki będą. Na co, poza dietą, mogą liczyć osoby, które postanowią pracować jako członkowie komisji wyborczych?

Jakie obowiązki ma członek komisji wyborczej ?

Członkowie obwodowych komisji wyborczych mają ściśle określone zadania. Poza prowadzeniem głosowania w obwodzie to właśnie oni czuwają w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania. Do ich zadań należy również liczenie głosów i przekazanie danych na temat wyników głosowania do właściwej okręgowej komisji wyborczej. Za wykonanie tych prac osobom wchodzącym w skład obwodowych komisji wyborczych przysługuje stosowne wynagrodzenie.

Jakie koszty zwraca obwodowa komisja wyborcza?

Poza dietą członkowie obwodowych komisji wyborczych mogą liczyć na:

  • zwrot kosztów podróży i noclegu,
  • zwolnienie z pracy z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (maksymalnie 5 dni ? pracodawca powinien taką nieobecność w zakładzie pracy traktować jako usprawiedliwioną).

Diety, które otrzymują członkowie obwodowych komisji wyborczych są zróżnicowane. W przypadku powyżej podanych widełek: 200 zł przysługuje przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej; 180 zł zastępcy przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej; 160 zł członkowi obwodowej komisji wyborczej. Nieco inaczej sytuacja będzie wygląda przy wyborach samorządowych ? wówczas stawki są niższe i podczas ostatniego głosowania kształtowały się odpowiednio: 165 zł dla przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej,  na 150 zł będzie mógł liczyć zastępca, zaś członek otrzyma 135 zł. Niższe kwoty, jak obawiali się pracownicy Państwowej Komisji Wyborczej, nie będą zachęcały do zgłoszeń. Właśnie z tego względu podczas jesiennych wyborów zarobić będzie można znacznie więcej.

To Cię powinno też zainteresować: Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Od czego zależy wysokość diety?

Poza sprawowaną funkcją, wysokość diety zależy również od rodzaju komisji i charakteru wyborów. Na najwyższe wynagrodzenie liczyć mogą członkowie okręgowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu ? otrzymują oni 500 zł. Nieco mniejsza dieta przewidziana została dla osób, które pracować będą przy wyborach Prezydenta - 380 zł. Członkowie okręgowych komisji w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego mogą otrzymać 400 zł. Warto jednak pamiętać, że członkami komisji okręgowych i rejonowych, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, mogą być wyłącznie sędziowie.

Ile zarabia członek gminnej komisji wyborczej po podwyżkach?

Przy najbliższych wyborach samorządowych wszyscy pracownicy otrzymają około 100% podwyżki. Najwięcej otrzymają członkowie komisji wyborczych. Wynagrodzenie przewodniczącego terytorialnych komisji wyborczych będzie wynosiło 650 zł. Najmniej zarobią członkowie obwodowych komisji wyborczych - ich dieta kształtować będzie się na poziomie 300 zł. To wynagrodzenie będzie i tak ponad 100% wyższe niż w wyborach, które miały miejsce w 2010 roku.

Komisja wyborcza - jak się do niej dostać?

W każdym roku, podczas zbliżających się wyborów, rośnie zainteresowanie podjęciem pracy w komisji wyborczej jako członek komisji wyborczej. Kto może zatrudnić się na takim stanowisku?

Praca w komisji wyborczej jest dostępna dla osób, które są ujęte w stałym rejestrze wyborców na obszarze województwa, w którym znajduje się gmina właściwa dla tej komisji. Dodatkowo osoba taka powinna mieć prawo do głosowania, obywatelstwo polskie i musi być pełnoletnia. Kandydat nie może być osobą pozbawioną praw wyborczych ani ubezwłasnowolnioną wyrokiem sądu.

Obwodowa komisja wyborcza ustaliła także, że chęć podjęcia takiej pracy powinna być zgłoszona przez kandydata do pełnomocników komitetów wyborczych. Wykaz pełnomocników można łatwo znaleźć. Znajduje się on na stronie internetowej Państwowej komisji wyborczej. Komisja wyborcza oczywiście nie gwarantuje, ze samo zgłoszenie kandydata będzie owocować tym, że dostanie on taką posadę.

Nabór do komisji wyborczych przebiega na określonych zasadach. Przede wszystkim członkiem komisji nie może być osoba spokrewniona z politykiem kandydującym w wyborach, ani także nie może nią być sam polityk.

Jak przebiega praca w komisji wyborczej?

Najczęściej rozpoczyna się o godzinie 6 w dniu wyborów i trwa cały dzień – aż do zakończenia głosowania. Następnie członkowie komisji muszą zapieczętować urny wyborcze, przygotować protokoły i wykonywać inne czynności aż do ustalenia wyników głosowania. Jest to np. przekazanie wyników głosowania w danym obwodzie do publicznej wiadomości, zamieszczenie kopii protokołu w lokalu wyborczym oraz przekazanie go do terytorialnej komisji. Istotnym zadaniem jest także przekazanie dokumentów urzędnikom.

Członkowie komisji wyborczej otrzymują 300 złotych diety. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć przewodniczący – tj. 380 złotych. W przypadku organizacji drugiej tury głosowania, dieta zmniejszana jest o połowę. Jest to związane ze zdecydowanie mniejszym nakładem pracy w drugiej turze.

Oceń ten wpis
Państwowa Komisja Wyborcza - ile możesz zarobić?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 14
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Zobacz inne porady

Opinie

członek komisji
2019-05-19, 16:10
Fajny artykuł. Ale w tym roku mamy wkrótce wybory do PE, a potem w październiku parlamentarne. Przewodniczący obwodowych komisji wyborczych zarobią 500 zł (do tej pory było to 200 zł), zastępcy przewodniczących - 400 zł (dotychczas 180 zł), a pozostali członkowie – 350 zł (dotychczas 160 zł). Tyle zarobią w 2019 - wybory do PE...
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.