Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1108        SUBSKRYBUJE: 7289
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Państwowa Komisja Wyborcza - ile możesz zarobić?

Państwowa Komisja Wyborcza - ile możesz zarobić?
16 listopada bieżącego roku odbędą się wybory samorządowe. Ile zarobią osoby, które postanowią uczestniczyć w komisjach wyborczych? Okazuje się, że stawki nie są kuszące ? najczęściej brakuje więc chętnych. Tak było choćby w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Każdy członek obwodowej komisji wyborczej przy wyborach do Parlamentu Europejskiego mógł zarobić od 160 zł do 200 zł. Skąd te różnice? Wszystko zależy od tego, jaką funkcję pełniła dana osoba. I choć są to kwoty netto, to należy zauważyć, że wcale nie kusiły. Przy organizacji majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego zauważono ogromny problem ze znalezieniem osób chętnych do pracy. W związku z tamtą sytuacją Państwowa Komisja Wyborcza nie wykluczała, że w najbliższym czasie konieczne będzie podwyższenie diet, jakie otrzymują członkowie komisji. Aktualnie wiadomo już, że podwyżki będą. Na co, poza dietą, mogą liczyć osoby, które postanowią pracować jako członkowie komisji wyborczych?

Zakres obowiązków

Członkowie obwodowych komisji wyborczych mają ściśle określone zadania. Poza prowadzeniem głosowania w obwodzie to właśnie oni czuwają w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania. Do ich zadań należy również liczenie głosów i przekazanie danych na temat wyników głosowania do właściwej okręgowej komisji wyborczej. Za wykonanie tych prac osobom wchodzącym w skład obwodowych komisji wyborczych przysługuje stosowne wynagrodzenie.

Nie zawsze tak samo

Poza dietą członkowie obwodowych komisji wyborczych mogą liczyć na:

  • zwrot kosztów podróży i noclegu,
  • zwolnienie z pracy z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (maksymalnie 5 dni ? pracodawca powinien taką nieobecność w zakładzie pracy traktować jako usprawiedliwioną).

Diety, które otrzymują członkowie obwodowych komisji wyborczych są zróżnicowane. W przypadku powyżej podanych widełek: 200 zł przysługuje przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej; 180 zł zastępcy przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej; 160 zł członkowi obwodowej komisji wyborczej. Nieco inaczej sytuacja będzie wygląda przy wyborach samorządowych ? wówczas stawki są niższe i podczas ostatniego głosowania kształtowały się odpowiednio: 165 zł dla przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej,  na 150 zł będzie mógł liczyć zastępca, zaś członek otrzyma 135 zł. Niższe kwoty, jak obawiali się pracownicy Państwowej Komisji Wyborczej, nie będą zachęcały do zgłoszeń. Właśnie z tego względu podczas jesiennych wyborów zarobić będzie można znacznie więcej.

To Cię powinno też zainteresować: Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Od czego zależy wysokość diety?

Poza sprawowaną funkcją, wysokość diety zależy również od rodzaju komisji i charakteru wyborów. Na najwyższe wynagrodzenie liczyć mogą członkowie okręgowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu ? otrzymują oni 500 zł. Nieco mniejsza dieta przewidziana została dla osób, które pracować będą przy wyborach Prezydenta ? 380 zł. Członkowie okręgowych komisji w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego mogą otrzymać 400 zł. Warto jednak pamiętać, że członkami komisji okręgowych i rejonowych, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, mogą być wyłącznie sędziowie.

Ile po podwyżkach?

Przy najbliższych wyborach samorządowych wszyscy pracownicy otrzymają około 100% podwyżki. Najwięcej otrzymają członkowie komisji wyborczych. Wynagrodzenie przewodniczącego terytorialnych komisji wyborczych będzie wynosiło 650 zł. Najmniej zarobią członkowie obwodowych komisji wyborczych ? ich dieta kształtować będzie się na poziomie 300 zł. To wynagrodzenie będzie i tak ponad 100% wyższe niż w wyborach, które miały miejsce w 2010 roku.

Oceń ten wpis
Państwowa Komisja Wyborcza - ile możesz zarobić?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 14

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.