!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Konsultanci telefoniczni poszukiwani

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze

Konsultanci telefoniczni poszukiwani
Jeszcze kilka lat temu praca na call center w charakterze konsultanta telefonicznego była mało rozpowszechniona. Wszystko zmieniło się wraz ze wzrostem popularności zakupów na odległość. Dziś prawie każda dorosła osoba choć raz skorzystała z "dobrodziejstw" internetu lub zamówiła towar przez telefon. Skoro wzrosło zainteresowanie telefonicznymi zakupami, potrzeba więcej osób do obsługi klienta.

Dowodem na to są liczne ogłoszenia z propozycjami pracy w takim charakterze. Nowe stanowiska czekają głównie na osoby komunikatywne, które potrafią swobodnie prowadzić rozmowę. Tutaj, to bardzo ważne, nie liczy się wiek ani wygląd zewnętrzny, co w przypadku branży handlowej ma zwykle duże znaczenie.

 

Prawdy i mity o pracy na call center

O pracy w charakterze konsultanta telefonicznego krąży wiele prawd i mitów. Niestety, bardzo często "poczta pantoflowa" przenosi te gorsze wieści. Lubimy przekazywać sobie sensacje typu "mało nie przypłaciłam tej pracy własnym zdrowiem psychicznym" lub "pracowałem po kilkanaście godzin dziennie, a na wypłatę dostałem marne grosze". Ale prawda jest taka, że mamy tendencje do głośnego rozpowiadania złych wieści, a gdy jest dobrze, wolimy zatrzymać to dla siebie. Dlatego, choć "w każdej plotce jest ziarenko prawdy", przy aplikacji na stanowisko konsultanta telefonicznego kierujmy się własnym, zdrowym rozsądkiem, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie bądźmy biernymi słuchaczami, ale sami pytajmy o warunki płacy i pracy.

 

Kto sprawdzi się w pracy na call center

Tutaj najbardziej ceni się osoby otwarte i komunikatywne i chociaż na pozór wydawać by się mogło, że poza tym, jedyne co jest nam jeszcze potrzebne to dobre chęci, w niektórych firmach to nie wystarczy. Pierwsze, co nie jest od nas zależne, a spowoduje wykluczenie już na wstępnym etapie rekrutacji to wada wymowy. Podczas rozmów z klientami liczy się głos i sposób mówienia, gdyż jest to pierwszy element na który nasz rozmówca zwraca uwagę. Od wybranej branży zależy także jakie dodatkowe warunki powinniśmy spełniać. Na przykład sprzedaż ubezpieczeń wymaga uzyskania odpowiednich uprawnień, wykształcenia minimum średniego i udokumentowania niekaralności. " Poszukujemy osób, które łatwo nawiązują kontakt z ludźmi. Od kandydatów do pracy wymagamy minimum średniego wykształcenia, znajomości obsługi komputera i niekaralności. Doświadczenie jest oczywiście mile widziane, ale niekonieczne. Dla naszych nowych pracowników organizujemy szkolenia i pomagamy w uzyskaniu niezbędnych uprawnień" - informuje nas Sylwia Krawiecka p/o Dyrektora Sprzedaży w internetowej porównywarce ubezpieczeń i finansów rankomat.pl.

 

Od pracy na słuchawkach do kadry kierowniczej

Wiele osób, które zaczynały od pracy na słuchawkach awansuje później na wyższe stanowiska. Spośród nich często wyłania się kierowników grupy sprzedażowej lub trenerów. Niejednokrotnie, przy dynamicznym rozwoju firmy można zmienić stanowisko, zgodnie z nabytymi wcześniej kwalifikacjami. Najważniejsze, aby mocno zaangażować się w swoje obowiązki. Osoby ambitne, mające odpowiednie predyspozycje osobowe są szybko wyłaniane z grupy. Niejednokrotnie jednak zdarza się, że spełniamy się najlepiej w roli sprzedawcy i awans nie jest nam potrzebny. Dla takich osób pracodawcy przygotowują zwykle dodatkowe premie i nagrody za wysokie wyniki.

 

Plusy i minusy pracy "na słuchawkach"

Komunikatywność w pracy konsultanta telefonicznego jest podstawą, ale najlepiej w niej będą czuły się osoby, które są pozytywnie nastawione do ludzi. Przeprowadzanie licznych rozmów telefonicznych ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony można przeprowadzić miły dialog i jeszcze przy tym zarobić, z drugiej - zdarzają się także sytuacje, gdy nasz rozmówca "zafunduje nam" kilka niemiłych słów. Odporność na stres jest więc bardzo potrzebna. Z zalet wymienić można: ciekawą i dynamiczną pracę, możliwość zawarcia licznych znajomości, uniwersalne godziny pracy (zwykle pracodawcy są bardzo elastyczni w tym względzie) i przede wszystkim, przy dużym zaangażowaniu - wysokie zarobki. Minusy rodzą się wtedy, gdy przyjmiemy posadę w niewłaściwej firmie. Niestety, zbyt silna presja na wyniki, źle sformułowana umowa o pracę lub jej brak, wypłata samej prowizji bez gwarantowanej stawki podstawowej to nie zawsze ubarwiona opowieść byłego, niezadowolonego pracownika call center. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie warunków pracy i zatroszczenie się o dokładne sprecyzowanie sposobu wynagrodzenia jeszcze przed objęciem nowego stanowiska.

To może Cię również zainteresować

Praca w call center - wady i zalety

Podziel się

4 komentarze

Gonazales

Gonazales

W wielu branżach są inni niezbędni szkoda, że tylko praca ta jest traktowana bardzo negatywnie.
Jakub

Jakub

Sporo firm na gwałt poszukuje takich pracowników i można powiedzieć, że duża rotacja jest w tym zawodzie co da się zaobserwować.
Agnieszka

Agnieszka

Wiadomo: konsultanci telefoniczni poszukiwani. Takich ofert jest bardzo dużo. W call center chyba pracę znajdzie każdy, kto tylko ma predyspozycje do pracy przy komputerze i głównie nadaj się do telefonowania non stop. Osoba wytrwała, komunikatywna poradzi sobie w tej pracy. Ja tak myślę.
Temida

Temida

Pracownicy infolinii, linii kryzysowych i innych podobnych usług psychologicznych i psychiatrycznych podlegają wypaleniu zawodowemu. Oprócz ogólnych przyczyn wypalenia zawodowego, praca konsultantów telefonicznych wiąże się z wysokim stopniem stresu emocjonalnego, potrzebą stawienia czoła bólowi i cierpieniu nieznanych i niewidzialnych ludzi.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.